20 listopada, odbyło się poświęcenie krzyża oraz nowego cmentarza w Wieliszewie. W trakcie tej podniosłej uroczystości mieszkańcy wraz z Wójtem Gminy Wieliszew, proboszczem parafii pw. Przemienienia Pańskiego ks. Grzegorzem Kucharskim, proboszczem parafii pw. św. Jana Marii Vianneya w Skrzeszewie ks. Krzysztofem Krupą, prałatem Markiem Janickim oraz radnymi z gminy Wieliszew, złożyli kwiaty oraz znicze pod krzyżem.
Uroczystość poświęcenia cmentarza komunalnego w Wieliszewie była podzielona na dwa etapy, pierwszy z nich dotyczył obrządku poświęcenia nekropolii oraz nowego krzyża. Następnie w kościele w Wieliszewie odbył się koncert zespołu Camerata Lubelska. Wykonane zostały utwory z programu „Pie Jesu”.
5 lat do otwarcia
Pierwsze plany, dotyczące konieczności powstania nowego cmentarza sięgają kilkunastu lat. Wzmożone prace nad jego powstaniem rozpoczęły się w 2011 roku, wówczas przeprowadzono pierwsze rozmowy z właścicielami działek, na których obecnie powstał nowy cmentarz. W 2014 roku opracowany został Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla tego obszaru, co pozwoliło na realizację tej inwestycji. Na początku 2016 roku został wkopany Akt Erekcyjny, który zainaugurował prace budowalne związane z powstaniem nowego cmentarza. Na inwestycję ze środków gminnych przeznaczono ponad 3 miliony złotych. Wydatki te obejmowały koszty związane z koncepcją budowy cmentarza, pracami projektowymi, budową oświetlenie oraz utwardzeniem ulic Podgórnej i Popiełuszki oraz wykupem gruntów od osób prywatnych. Inwestycja jest dotychczas realizowana w 100% ze środków własnych Gminy.
Obecnie realizowany został I etap budowy. Przewiduje on 72 miejsca pochówkowe, z czego: 26 piętrowych murowanych grobów rodzinnych, 14 ziemnych grobów urnowych, 6 ziemnych grobów dziecięcych. Łączna powierzchnia terenu, który powstał (w granicach ogrodzenia) wynosi 772,28 m2.
W kolejnych latach w rejonie ulic Podgórnej i Popiełuszki cmentarz będzie rozbudowywany i zgodnie z posiadanym projektem w dalszych etapach docelowo zajmie powierzchnię 29 600 m2, co pozwoli na stworzenie 3 791 miejsc pochówkowych. Inwestycje ta docelowo zaspokoi potrzeby Gminy na ok. 30 lat. Ze względu na skalę cmentarza, od strony ulicy Podgórnej został zaprojektowany budynek ceremonialno-administracyjny, który powstanie w kolejnych etapach inwestycji.
Co warte odnotowania symboliczny krzyż ustawiony na cmentarzu został wykonany bezpłatnie przez Pana Remigiusza Chabra, a przetransportowany z jego zakładu na teren cmentarza również bez wynagrodzenia przez firmę Darecki.
/mat. UG Wieliszew/
Komentarz wójta Pawła Kownackiego
Dzień przed poświęceniem cmentarza komunalnego w Wieliszewie o komentarz dotyczący tego wydarzenia poprosiliśmy wójta Pawła Kownackiego. W kilku słowach opowiedział nam o tym, jak trudną drogę musiał przebyć, aby doprowadzić do końca tak potrzebną w Wieliszewie inwestycję. Nie zapomniał wspomnieć o osobach, które wsparły go, gdy podążał do celu.
– Realizacja cmentarza komunalnego w Gminie Wieliszew to bardzo długa historia. Wszyscy wiedzieli, że trzeba cmentarz zbudować, wielu próbowało ten temat rozwiązać, ale na próbach niestety się skończyło. Wójt Trojanowski już rozpoczynał inwestycję z prawomocnym pozwoleniem na budowę, jednak wskutek chyba jednego błędu cała procedura prowadzona w dobrej wierze została uchylona i temat znowu został na wiele lat zawieszony. Próbowano reaktywować zabytkową nekropolię na Kwietniówce, ale to z kolei nie spotkało się z akceptacją mieszkańców. Dlatego chyba dopiero teraz do mnie dociera, jak długą drogę przebyłem, żeby móc powiedzieć, iż cmentarz komunalny w Gminie Wieliszew został zbudowany i uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Jestem w stanie zrozumieć, iż nawet jeśli dokonałem na swój sposób prawie niemożliwego, to jednak z racji wyjątkowego charakteru inwestycji nie powinna być ona fetowana tak jak otwarcie drogi, budynku szkoły. Jednak wydaje mi się, że wszyscy mając z jednej strony świadomość przynależności do wspólnoty, jaką jest Gmina Wieliszew, z drugiej zaś wiedząc o kruchości każdego życia, oczekują gminnej nekropolii i to w możliwie korzystnej lokalizacji. Po kilku latach formalności związanych z uchwaleniem studium, planu zagospodarowania, budową wodociągu, pozwoleniami na budowę, przebudową linii energetycznej i wygranych w sądach walk z pojedynczymi przeciwnikami cmentarza mogę powiedzieć, że udało się dokonać rzeczy ważnej i bardzo dla nas wszystkich potrzebnej. Nie byłoby tego cmentarza bez zaangażowania moich pracowników zwłaszcza wicewójta Zenona Popławskiego, kierownika inwestycji Magdaleny Radzikowskiej, wiary większości radnych w moje rozwiązania proponowane w kwestii cmentarza, wsparcia sołtysów i mieszkańców gminy, który zachęcali do działania. Wyjątkowe słowa wdzięczności kieruję w stronę księży proboszczów Grzegorza Kucharskiego z parafii Wieliszew i Krzysztofa Krupy z parafii Skrzeszew za dodawanie sił i podtrzymywaniu na duchu w obliczu wyzwań – mówi wójt Wieliszewa Paweł Kownacki.
Wysłuchała Agnieszka Mosakowska