Gmina Wieliszew zaostrza walkę ze smogiem. Oprócz trwającej na billboardach kampanii reklamowej przypominającej mieszkańcom o obowiązku likwidacji kopciuchów, podjęto starania o dodatkowe pieniądze na tego rodzaju promocję oraz zamontowano 5 nowych czujników jakości powietrza w gminnych placówkach oświatowych.
Na wieliszewskich billboardach trwa kampania reklamowa przypominająca mieszkańcom o obowiązku wymiany starych pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, tzw. kopciuchy powinny zniknąć z Mazowsza wraz z końcem 2022r. Aby wzmocnić i zintensyfikować ten przekaz – i co ważne rozszerzyć go na ościenne gminy – wieliszewscy włodarze chcą pozyskać dodatkowe fundusze na ten cel. Mają one pochodzić z budżetu samorządu Mazowsza.
Porozumienie międzygminne
W piątek, 19 marca pod przewodem gminy Wieliszew odbyło się spotkanie członków Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego. Tu względem eliminacji smogu padły bardzo ważne deklaracje. Gminy zrzeszone w tym związku porozumiały się, bowiem w kwestiach spójnej polityki informacyjnej w tym zakresie. – Dziś odbyło się spotkanie szefów i przedstawicieli gmin Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego, by zadeklarować wspólne działania promocyjne, edukacyjne i informacyjne by razem problem smogu rozwiązywać bez zbędnej rywalizacji. Pod egidą gminy Wieliszew przygotowany zostanie wniosek o dofinansowanie przez Samorząd Województwa Mazowieckiego działań grupy 7 gmin – Dąbrówka, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Radzymin, Serock i Wieliszew – zasygnalizował w mediach społecznościowych, wieliszewski wójt Paweł Kownacki. – Smog nie zna granic i stąd konieczna jest nasza współpraca i w informowaniu i pomocy mieszkańcom – dodał następnie. Na obecnym etapie jeszcze nie wiadomo, czy wskazana dotacja zostanie przyznana i na jaką kwotę będzie opiewać. Pewnym natomiast jest, że w ramach tej spójnej międzygminnej przeciw – smogowej akcji, perswazja na mieszkańców korzystających z tzw. kopciuchów zostanie wzmożona. Może ona obrać formę zdalnych spotkań, zaś w przypadku odwołania epidemii koronawirusa pikników ekologicznych.
Nowe czujniki jakości powietrza w wieliszewskich szkołach
Oprócz nasilenia działań perswazyjno-informacyjnych względem wieliszewian, na terenie tej gminy zamontowano też ostatnio 5 nowych czujników jakości powietrza. W ostatni piątek (19 marca) urządzenia Airly aktywowane zostały w szkołach podstawowych w Łajskach, Olszewnicy Starej, Wieliszewie, Janówku Pierwszym i w Skrzeszewie. Gmina Wieliszew wydzierżawiła je od firmy Airly. Koszt takiego najmu to 100 zł netto miesięcznie za jedno urządzenie. Obecnie na terenie gminy Wieliszew funkcjonuje 11 czujników jakości powietrza. Oprócz wskazanych powyżej 5 nowych lokalizacji znajdują się one też na budynkach Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) w Krubinie, Kałuszynie i w Skrzeszewie, Ośrodka Kultury w Łajskach, Domu Ogrodnika w Michałowie-Reginowie i Urzędu Gminy Wieliszew.