Mieszkańcy wieliszewskiego osiedla Towarzystwa Budownictwa Społecznego od momentu oddania do użytku lokali płacą czynsz w takiej samej wysokości. Od grudnia to się zmieni. O podwyżkach, których nie było w Wieliszewie od 2003 roku i dalszych planach inwestycyjnych rozmawiamy z Wojciechem Piątkowskim – nowym prezesem Zarządu TBS w Wieliszewie.
Proszę opowiedzieć kilka słów o sobie, by przybliżyć pana sylwetkę naszym czytelnikom i mieszkańcom Wieliszewa.
Od sześciu lat mieszkam w Legionowie. Wcześniej mieszkałem w Nasielsku i w Warszawie. W TBS ,,Wieliszewie’’ Sp. z o.o. pracuję od 1 kwietnia tego roku. Stanowisko objąłem w drodze konkursu zorganizowanego przez Radę Nadzorczą. Te sprawy są mi bliskie, ponieważ przez ostatnie trzy lata na poprzednim stanowisku zajmowałem się zakończeniem inwestycji polegającej na adaptacji dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych 72 lokalowych, realizacją inwestycji budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego 40 lokalowego przy ul. Płońskiej w Nasielsku oraz przejęciem realizacji zadań związanych z kompleksowym zarządzaniem zasobem nieruchomości znajdujących się na terenie Miasta i Gminy Nasielsk. W administrowaniu mieliśmy 36 wspólnot mieszkaniowych. Do zmiany pracy skłoniło mnie jej bliskość od miejsca zamieszania oraz nowe wyzwania, należy nadmienić, że Spółka zajmuje się również zaopatrzeniem w wodę i odprowadzeniem ścieków na terenie Gminy Wieliszew.
Jak współpracuje się z władzami gminy w Wieliszewie? Jak układają się stosunki z wójtem Pawłem Kownackim?
Nie narzekam. Paweł Kownacki jest otwarty na ludzi i dialog. Współpraca układa się dobrze, oczywiście dochodzi między nami do ostrzejszych, konstruktywnych wymian zdań. Ale chcemy, żeby gmina i spółka się rozwijały. Jest dużo pięknych, zielonych, atrakcyjnych terenów i sporo możliwości inwestycyjnych. Gmina jest bardzo korzystnie położona i daje to szanse na szybki rozwój. Jej atuty to bliskość Warszawy i Legionowa, łatwość i szybkość dojazdu, dostępu do komunikacji. Dzięki temu w Gminie Wieliszew powinno przybywać więcej mieszkańców.
Przejdźmy do spraw mieszkańców. Ich obawy wzbudzają planowane przez Was podwyżki czynszu w budynkach TBS, których nie było w Wieliszewie od wielu lat. Jakiej są obecnie wysokości? Dlaczego wzrosną opłaty?
Obecnie obowiązujące stawki na poziomie 8,10 zł/ m2 ustalone były w październiku 2003 roku. Czynsz najmu w zasobach mieszkaniowych budowanych przez TBS z udziałem środków z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego powinien być skalkulowany tak, aby suma czynszów za wynajem wszystkich lokali pozwalała na spłatę zaciągniętych kredytów oraz pokrycie kosztów eksploatacji (amortyzacja, podatek od nieruchomości, przeglądy okresowe, ubezpieczenie budynków, utrzymanie czystości i porządku, bieżące utrzymanie i konserwacja, energia elektryczna części wspólnych i oświetlenie terenów, administracja) i remontów budynków. Przez dziewięć lat nic się nie zmieniło. Ustalona stawka spłaty kredytu już wtedy była za niska. Na spłacie kredytu przez dziewięć lat jest strata 80 000 zł . Powinno to być aktualizowane co rok o kilka groszy i nie byłoby teraz tego problemu. Stopa spłaty kredytu wzrosła w granicach 80 groszy i wyniesie teraz 4,30 zł/m2.
Jakie są pozostałe elementy decydujące o wzroście wysokości czynszu?
Te decyzje są konsekwencją głębokich przemyśleń i długich rozmów. Jeżeli do ww. kosztów dodamy koszty amortyzacji budynków 2,49 zł/ m2, podatek od nieruchomości 0,62 zł/m2, przeglądy okresowe i ubezpieczenie budynku – kwota 0,11zł za m2. Do tego dochodzi koszt bieżących napraw i utrzymania 20 groszy oraz utrzymanie czystości i porządku 0,98zł za m2. To duży teren, oświetlone są parkingi i koszt energii eklektycznej wzrośnie o 0,10zł./m2 miesięcznie, koszty administracyjne o 0,70zł/m2. Do tej pory nie został stworzony też fundusz remontowy, który będzie na poziomie 1 zł/m2. W sumie z kwoty 8,10 zł/ m2 czynsz wzrośnie do kwoty 10,50 zł./m2.
Od kiedy planowana jest podwyżka?
Od pierwszego grudnia tego roku. Musimy powiadomić o tym wszystkich mieszkańców, uwzględnić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, jeżeli ktoś na to nie wyrazi zgody. W czerwcu było spotkanie z mieszkańcami, na którym uprzedziłem ich o planowanych podwyżkach. Oczywiście nikt nie jest zadowolony, bo każdy chciałby płacić jak najmniej. W przyszłości planujemy inwestycje na tym terenie, żeby nie wzrastały koszty utrzymania.
Jakie TBS ma plany rozbudowy i rozwoju na przyszłość? Kiedy rozpocznie się budowa nowych lokali wielorodzinnych koło Urzędu Gminy?
Mamy już wstępny projekt zagospodarowania. Będziemy budować trzy budynki mieszkalne wielorodzinne czterokondygnacyjne. Inwestycja ruszy w na pewno w połowie przyszłego roku. W ciągu dwunastu miesięcy od rozpoczęcia budowy powinny być oddane do użytku.
Ile mieszkań będzie w planowanych blokach? Jakiej będą wielkości?
Budynki będą dwuklatkowe, po cztery mieszkania na każdym piętrze budynku z garażami. Łącznie powstaną 32 lokale mieszalne o łącznej powierzchni użytkowej około 1500 metrów. Mieszkania będą miały od 38 m2 do 58,4 m2.
Jak ocenia pan potencjalne zainteresowanie mieszkaniami osób, które nie są jeszcze mieszkańcami Wieliszewa?
Cena będzie bardzo korzystna w stosunku do panujących na rynku. Położenie inwestycji będzie bardzo atrakcyjne i zaoferujemy dobry standard tych mieszkań. Planujemy kompleksową inwestycję wraz z infrastrukturą techniczną i urządzeniem terenu. Zależy nam na ludziach młodych, których nie stać na mieszkanie za 6000 zł/m2.
Ile będzie kosztował metr kwadratowy w nowym budynku?
Myślę, że za wcześnie na dokładne sprecyzowanie ceny m2 powierzchni użytkowej. Nie będziemy nastawiać się na duży zysk, chcemy to szybko sprzedać i rozpocząć następną inwestycję.
/rozmawiała Katarzyna Śmierciak/