Wstępne porozumienie dla Jeziorka Wieliszewskiego

520468515c86b.jpg

Wieliszewscy radni planują uatrakcyjnić turystycznie teren w okolicach Jeziorka Wieliszewskiego i przeznaczyć go na potrzeby rekreacyjne. Właśnie taki kierunek rozwoju tego obszaru przyjęli w planie rewitalizacji miejscowości Wieliszew, podjętym podczas ostatniej 25-kwietniowej sesji RG. Obecnie gmina Wieliszew negocjuje warunki odpowiedniego porozumienia z właścicielem tych terenów, czyli wspólnotą gruntową wsi Wieliszew.

 

Na terenie gminy Wieliszew znajduje się wiele mniejszych bądź większych jeziorek i zbiorników wodnych, które są pozostałością dawnego koryta rzeki Narew. Największym z nich jest właśnie Jezioro Wieliszewskie. Niestety, obecnie akwen jest mocno zaniedbany, zanieczyszczony i pozarastany. – Obecnie Jezioro Wieliszewskie podlega silnym procesom eutrofizacji. Jest to naturalny stan, nie spowodowany nieprawidłowościami, a naturalnymi zmianami w przyrodzie – poinformował Zespół ds. Informacji i Promocji UG Wieliszew. Rzeczywiście, w wyniku wspomnianych zmian jezioro kurczy się z roku na rok, choć np. jeszcze w ubiegłym wieku można na nim było pływać łodziami. Jeziorko Wieliszewskie sukcesywnie zanika za sprawą bujnie rozwijającej się w nim roślinności wodnej, glonów jak i opadających z drzew liści. Jego powierzchnia oraz głębokość w bardzo szybkim tempie się kurczy. Podobny problem dotyka także inne zbiorniki wodne znajdujące się na terenie gminy Wieliszew, takie jak jeziora Klucz i Góra, oraz jezioro Ławeczno w Topolinie.

Główną przeszkodą prawo własności
Aby uratować ten cenny zbiornik wodny, w pierwszej kolejności trzeba by było o niego w odpowiedni sposób zadbać. Można by je zagospodarować i oczyścić, jednak na przeszkodzie stoją uwarunkowania wynikające z prawa własności. Gmina Wieliszew, póki co, nie może tego zrobić, bo nie jest ani właścicielem ani dzierżawcą gruntów w tych okolicach, a nie może realizować zadań własnych, czy też pozyskiwać zewnętrznych funduszów na realizację różnorodnych inwestycji na nieruchomościach nie należących do niej. Obowiązkiem dbania o dany zbiornik wodny obciążony jest właściciel gruntu, na którym się ono znajduje, czyli w tym konkretnym przypadku -wspólnota gruntowa wsi Wieliszew.

Proekologiczne działania mieszkańców
Wielokrotnie naturalnemu procesowi kurczenia się Jeziorka Wieliszewskiego próbowali zapobiegać, zarówno mieszkańcy mający nad jeziorem swoje posesje, będący właścicielami gruntu, jak i inni zainteresowani, np. stowarzyszenia, czy też inne organizacje ekologiczne. Wielokrotnie organizowano w tych okolicach plenerowe imprezy piknikowe, których główną ideą było krzewienie woli pracy na rzecz chronienia tego, jednego z najbardziej malowniczych, gminnego zakątka. Jednak wiadomo, że lepsze rezultaty osiągnięto by, gdyby do tego typu akcji włączyła się –głównie finansowo – gmina Wieliszew.

Wspólnota osiągnęła porozumienie
Obecnie wszystko idzie w dobrym kierunku. Osiągnięto bowiem wstępne porozumienie między formalnym właścicielem tych gruntów, a samą gminą. – Osiągnięto wstępne porozumienie we wspólnocie gruntowej wsi Wieliszew. Jednak podpisanie umów z gminą jeszcze nie nastąpiło. Bez zawarcia odpowiednich umów udział gminy w rewitalizacji jeziora jest niemożliwy. Gmina nie może się starać też o środki zewnętrzne, nie będąc właścicielem – wyjaśnił Zespół ds. Informacji i Promocji UG Wieliszew. Z myślą, że to wstępne porozumienie stanie się tym ostatecznym, gmina Wieliszew powoli zaczyna planować zagospodarowanie tego terenu. Bowiem, po opracowaniu realnej i spójnej koncepcji zagospodarowania jeziora i położonych wokół niego terenów, można by stworzyć tam perełkę turystyczną gminy – unikalne miejsce rekreacji, wypoczynku i uprawiania różnych sportów, nie tylko dla mieszkańców, ale również dla licznie przyjeżdżających nad Zalew Zegrzyński turystów. Wówczas istniałaby też szansa pozyskania na ten cel środków unijnych, bowiem UE chętnie uczestniczy w realizacji tego typu proekologicznych projektów.

Radni podjęli odpowiednie kroki
Właśnie z myślą m.in. o ochronie Jeziora Wieliszewskiego i możliwości jego uatrakcyjnienia, wieliszewscy radni podczas ostatniej sesji w dniu 25 kwietnia przyjęli „Program rozwoju turystyki Gminy Wieliszew na lata 2013–2018”, a także plan rewitalizacji samej miejscowości Wieliszew. Dzięki tym „krokom prawnym”, gmina Wieliszew zyska możliwość wspierania działań na rzecz oczyszczania tego cennego jeziora i będzie mogła włączyć go w zasób swoich atrakcji turystycznych. Zyska także możliwość finansowania rozbudowy infrastruktury turystycznej na terenie całej gminy Wieliszew ze środków zewnętrznych.

ms