Wywiad z wójtem Kownackim. Priorytety: linia kolejowa do Zegrza, ścieżki rowerowe i chodniki

pawel-kownacki

Jak ocenia pan wybory samorządowe? Pewna wygrana w pierwszej turze wyborów na wójta, pełna większość w Radzie Gminy. Można było zakładać przed wyborami lepszy scenariusz?

Wybory w naszej gminie przebiegły bardzo spokojnie, poza paroma epizodami wszystkie komitety szanowały swoje materiały wyborcze i mogliśmy po wyborach podziękować sobie za walkę fairplay. Wygrana obecnie i jak 4 lata temu była podobna, pamiętać należy, że miałem większą liczbę konkurentów do stanowiska wójta. Takie zwycięstwo to z jednej strony wielki luksus, ale i zobowiązanie. Oczywiście liczę na współpracę ze wszystkimi radnymi, gdyż wychodzę z założenia, że w samorządzie nie powinno takich ostrych podziałów jakie są w ogólnokrajowej polityce. Moim zadaniem będzie słuchać głosu mieszkańców i przekonywać do realizacji potrzeb mieszkańców jak największą liczbę radnych.

W kilku okręgach zabrakło kontrkandydatów dla radnych pełniących mandat w kadencji 2014-18. Sielanka, czy brak zainteresowania mieszkańców w tych miejscowościach swoimi sprawami?

Taką sytuację można różnie rozumieć, brak radykalnych podziałów w gminie i sumienna praca radnych sprawiła, że brakowało chętnych do startu w wyborach. Nawet w tych okręgach, gdzie jednak pojawiła się konkurencja był to najczęściej jeden kontrkandydat. Z drugiej strony trochę może niepokoić brak kontrkandydatów, co może wynikać z wielu przyczyn, nie do końca zależnych od nas: sytuacja na rynku pracy, brak wolnego czasu.

 

 

Ale mieliśmy niespodziankę w Skrzeszewie, gdzie nastąpiła zmiana radnej. Magdalena Donat przegrała wyborczą rywalizację z Dorotą Sarną? Zaskoczył Pana ten werdykt mieszkańców? Dlaczego tak się stało?

Ciężko mówić o niespodziance, gdy potykają się dwie bardzo zaangażowane osoby, prezentujące może różne osobowości, ale z wielką chęcią do działania. Kilkanaście głosów różnicy pokazuje, że każdy wyniki był możliwy. Najlepiej gdyby obie Panie mogły działać w samorządzie. Mój wynik w Skrzeszewie był najlepszy w całej gminie, co pokazuje, że prowadzona przeze mnie działalność została wysoko oceniona. Ale w pojedynku doświadczonej radnej, współautorki wielu inwestycji w Skrzeszewie i zaangażowanej radnej sołeckiej oraz członka rad rodziców w naszych szkołach zobaczyliśmy, że w środowisku wiejskim bardzo ważne są bardzo dobre relacje międzyludzkie i czasem drobiazgi decydują o wygranej.

Jakie cele stawia Pan przed sobą w nadchodzącej kadencji? Które inwestycje będą kluczowe?

Wymienianie wszystkich inwestycji jakie są dla nas, a zwłaszcza dla mieszkańców, ważne zajęłoby kilka stron Gazety Powiatowej, jednak chcę bardzo wyraźny akcent postawić na doprowadzenie do końca realizacji linii kolejowej do Zegrza z przystankiem przy rondzie, zbudowanie kolejnych ścieżek rowerowych i chodników (zwłaszcza z Chotomowa do Skrzeszewa i od Krubina do Olszewnicy Nowej). Przed nami kolejne inwestycje edukacyjne, realizacja Parku Świętojańskiego w Wieliszewie, trwa wodociągowanie środkowej części gminy. Dla każdego z mieszkańców inne inwestycje mają inny kaliber ważności, ale pewne akcenty musimy stawiać i będą to mam nadzieję m.in. te inwestycje wymienione powyżej.

Gmina, mimo tego że z roku na rok rośnie jej budżet, ma także spore zadłużenie. Jaką politykę w tym względzie planuje Pan w nadchodzącej kadencji?

Jak zostałem wójtem, to przy budżecie na 2011 rok przy około 50 mln wydatków zadłużenie gminy wynosiło kilkanaście milionów, obecnie przy ponad 90 mln budżetu i stosunkowo niskim deficycie zadłużenie to około 26 mln złotych. Przez 10 lat o kilka tysięcy wzrosła liczba mieszkańców, udział w PIT z około 9 mln wzrósł do 22 mln. Czyli polityka proinwestycyjna przez te lata sprawiła, że zadłużenia się choćby na wkład własny w inwestycjach finansowanych ze środków unijnych przynosi skutek. Znam okoliczne gminy o bardzo dobrej opinii a prawie dwukrotnie wyższym zadłużeniu niż nasze a niższym budżecie. Nie należy więc demonizować roli kredytów do czasu, kiedy widać ich wydanie na rozwój. Dopóki jeszcze będą szanse na środki zewnętrzne to nie zamierzam unikać dobrych prorozwojowych kredytów.

Przed wyborami mówiło się, że po wyborach urząd opuścza Pana zastępca Zenon Popławski i sekretarz Anna Choma. Ile w tym prawdy, czy planowane są jakieś zmiany kadrowe na najważniejszych stanowiskach w urzędzie?

W samorządzie takim jak nasz wieliszewski każda plotka urasta do rangi ważnej wiadomości i nie może obyć się bez sensacji. Pani Choma ze względów rodzinnych wybrała inne miejsce zamieszkania, więc konieczna będzie najpewniej zmiana na stanowisku sekretarza, a ruchy kadrowe, jako takie, zapewne będą konieczne, gdyż coraz większe wyzwania przed naszą gminą. Jakie to zmiany zdecyduję po nowym roku, obecnie będziemy robić bilans mijającej kadencji i dopiero później będę pewny potrzebnych zmian i wzmocnień.

Odegrał Pan bardzo ważną rolę w wyborach do Rady Powiatu. Niewiele brakowało, a Bezpartyjni Samorządowcy, których Pan wspierał w kampanii, wzięliby z gminy Wieliszew dwa mandaty. Skończyło się co prawda na jednym, ale Bezpartyjni mają w Radzie większość. Upatruje Pan w tym możliwość lepszej współpracy gminy Wieliszew z Powiatem?

Taka jest rola każdego wyborcy, gdyby jeszcze więcej osób poszło do wyborów, to może nasza zaprzyjaźniona lista Bezpartyjnych Samorządowców zdobyłaby więcej mandatów. Ale teraz musimy odnajdować się w obecnej sytuacji, ale o ile teraz mamy pewien niedosyt, to chyba niewielu dawało naszemu projektowi duże szanse na obecny wynik. Liczę na większą równowagę w samorządzie powiatu i inne akcenty na otaczające miasto gminy. Liczę, że odbierany przez niektórych jako naiwny idealizm bezpartyjnego samorządu znajdzie uznanie w obydwu partyjnych listach. Liczę, że jest szansa na porozumienie ponad zbyt ostrymi podziałami partyjnymi a tym samym na szeroką koalicję wspierającą dobre pomysły bez względu na ich autora. Robert Wróbel jako jeden z niewielu może być gwarantem równego rozwoju powiatu i myślę, że pod jego przewodnictwem powiat zrobi jeszcze więcej niż przez ostatnich 12 owocnych lat.

Etykiety

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 29

  1. Tylko pogratulować mieszkańcom wieliszewa takiego gospodarza no i gospodarczej małżonki co podobno jakiś inkubator w remizie rozkreca.

    • Dobre dobre

  2. Panie Wójcie, czas na poważnie zająć się edukacją. Oferta edukacyjna jest na bardzo niskim poziomie i coraz więcej rodziców przenosi swoje dzieci z rejonu do szkół w L i dalej.

  3. O to jest dobre: cyt.
    to może nasza zaprzyjaźniona lista Bezpartyjnych Samorządowców zdobyłaby więcej mandatów.

    Ci bezpartyjni właśnie zawiązali koalicję z PISEM w Powiecie- co to ma być i Pan to firmuje sobą ?

  4. Teraz wyborcy Bezpartyjnych Samorządowców właśnie się przekonali na co roztrwoniono ich głosy. Gdyby chcieli na PiS to nie głosowaliby na bezpartyjnych. Tak się robi ludzi w bambuko.

  5. Drogi Panie Wójcie w listopadzie roku 2010 zadłużenie gminy Wieliszedw wynosiło o ile dobrze pamiętam ok. 16 mln, a nie 26 mln. Trzeba też dodać, że w tamtym były gotowe dokumenty na odzyskanie właśnie tych 16 mln. zł – jako zwrot za wykonane inwestycje za czasów Pana stryja Waldemara Kownackiego. Warto przypomnień, że w dwóch ostatnich latach wójtowania Pana Waldemara Kownackiego wyniosła ok. 42 mln. o takiej przeciętnej w inwestycjach Pan może jedynie pomarzyć. Poza tym proszę pamiętać w swoich ulotkach z tamtego czasu obiecywał Pan, że odzyska te pieniądze – pisał Pan wówczas, że wie Pan jak to zrobić. No i jakoś nie wyszło. Tak jak nie wyszło odzyskanie utraconych już za Pana wójtowania w ostatniej kadencji 2 mln. zł „utopionych” w SK Banku Wołomin. Dlatego proszę więcej samokrytyki i pokory jest Pan wójtem już osiem lat.

    • 🙂
      Ciężko o pokorę gdy wokół same sukcesy (wyborcze).

      • Co dopiero o pokorze i samokrytyce może powiedzieć fryzjer, sterowany przez konwenciarza antagonistów.

      • Tak naprawdę to nikt nie ma ochoty walczyć z „wieliszewskim układem” i dlatego nawet PiS nie wystawił poważnego kandydata. Może przewidywali koalicję z bezpartyjnymi z żoną wójta Kownackiego w składzie i dlatego wystawili w ostatniej chwili faceta bez programu,.

    • Proszę czytać, ze zrozumieniem. Napisałem o kilkunastu milionach… Jako radny, chyba przeoczył Pan odzyskanie dofinansowania na kanalizację w Łajskach. 😉

  6. Niestety dzisiaj wygrywają wybory ludzie, którzy perfekcyjnie opanowali sztukę kłamania i manipulacji. Co gorsze, wyborcy o tym wiedzą a mimo tego utrzymują tych ludzi przy władzy. Dlaczego? bo właśnie z taką władzą można coś ugrać dla siebie, ot i cała tajemnica.

  7. Panie Wójcie proszę opowiedzieć czytelnikom jak tam sprawy z krematorium dla zwierząt oraz z wysypiskiem w Jaskółowie, czy coś Gmina Wieliszew zrobiła z tymi tematami ?

    • Zgodnie z obietnicą doprowadziłem do zaniechania przez inwestora budowy krematorium, zaś o Jaskółowo walczymy. Burmistrz z radnymi Nasielska procedują plan, żeby wykluczyć taką inwestycję. Gmina Wieliszew zabiega również o prawo strony do decyzji środowiskowej.
      A chętnych do dyskusji na pozostałe tematy zapraszam do dyskusji na żywo, chętnie się spotkam i odpowiem. 🙂
      Numer telefonu jest znany. 😉

      • Rozumiem, że skoro teraz dopiero się ubiega o status strony to wcześniej o niej nie wiedziała lub też dopiero teraz zaczęła działać a sprawa wysypiska zmierza ku zakończeniu.

        • Ubiega się od dawna, sprawa jest w procedurze odwoławczej. A zmierzaniu ku zakończeniu to chyba utrzymanie przez wojewody w mocy odmowy na pozwolenie na budowę wydanej przez starostę nowodworskiego.

      • Słyszałem o tych nowych planach zagospodarowania w Nasielsku, student 1 roku prawa doprowadzi do ich unieważnienia.

  8. Kiedyś to wójt Kownacki ochoczo komentował artykuły na Powiatowej a teraz ciszaaaaaaaaaa!!!!!!!! Ktoś wie dlaczego ????

    • żona nie pozwala 😉

      • No tak, administracyjnie jest szczebel wyżej.

  9. Panie Wójcie, kiedy planowana jest budowa obwodnicy? Teren w planie zagospodarowania wyznaczony od dawna a o budowie nie słychać. Już teraz nie da się rano wyjechać na kościelną a deweloperzy najwyraźniej nie zamierzają przestać.

  10. Na kościelnej deweloperzy nie przeszkadzaja, obok UG też nie na suwalnej tak. Niech ktoś mi wyjaśni zasadę zrównoważonego rozwoju

  11. No proszę kolej do Zegrza wybuduje i przywróci rząd, ścieżki rowerowe marszałek województwa i tym sposobem wójt zrealizuje swoje główne obietnice wyborcze i plany. Tylko, że my chcemy wiedzieć co chce zrobić wójt Kownacki, bo kolej obiecał minister Błaszczak czy marszałek Struzik daje kasę na ścieżki rowerowe. Póki co głównym sukcesem pana Kownackiego w moim odczuciu jest zabudowywanie Wieliszewa blokowiskami co zmienia charakter naszej gminy na kołchoz

    • Panie Zbyszku ciekawe, że gdyby nie powstała kolej do Zegrza to oceniałby Pan negatywnie rząd czy wójta i starostę. Ale proszę też o kontakt z PKP PLK i tam Pan się dowie, kto stoi za centrum przesiadkowym w Zegrzu i dodatkowym przystanku przy rondzie. Ścieżki rowerowe wzdłuż dróg wojewódzkich w większości w całości realizuje Gmina Wieliszew. Zaś te, które zrealizowało MZDW (ścieżka między rondami w Poniatowie i na odcinku Góra – NDM) projekty i oświetlenie sfinansowała Gmina Wieliszew.
      Chyba dobrze, że udało się doprowadzić do realizacji celu za środki innych podmiotów? Nieprawda? Kasy na ścieżki nikt ani Unia ani Struzik nie daje z obowiązku, gmina środki zdobyła i projekt zrealizowała, a to nie zawsze jest oczywiste – są gminy, które mają środki a realizacji brak.
      Gdyby ścieżki nie powstały to winny byłby… Struzik??
      Niech zgadnie Pan kogo winiono za brak bezpiecznego skrzyżowania w Górze – dróg wojewódzkiej Nowodworskiej, powiatowej Dworcowej i gminnej Dworcowej? Struzika? Oczywiście – wójta.
      Zapraszam do dyskusji na żywo, dyskusja polegać powinna na tym, że jednak argumenty drugiej strony są przyjmowane. Tutaj niestety odnoszę wrażenie, że jedynie trzeba Kownackiego zdezawuować.

      • Panie Wójcie proszę się nie nie czuć deprecjonowany. Nie każdy mieszkaniec tudzież zainteresowany ma wiedzę co się dokładnie u nas dzieje. Fajnie, że zaczął Pan komentować na Powiatowej ponieważ w ostatnim czasie poruszonych tu zostało sporo wątków jeżeli chodzi o Wieliszew. Proszę również pamiętać, iż jest Pan osobą publiczną zaś krytyka może być również bardzo konstruktywna. Pozdrawiam

        • Panie Irku szanuje prawo do krytyki, tak jak Pan napisał osoba publiczna musi być przygotowana na krytykę. Jednak w przypadku Pana Zbyszka nie widzę chęci poznania racji, czy krytyki konstruktywnej a jednak tylko wskazanie, że wszystkie moje (lub moje też) sukcesy są mi odbierane bez zadania cienia wątpliwości.

          • wg mnie jest Pan idealny, nieprawdaż?

          • NO TO PROSZĘ KAWA NA ŁAWĘ. ILE WYDAŁ PAN PIENIĘDZY Z GMINNEJ KASY W KADENCJI 2014-2018 NA CIĄGI PIESZO ROWEROWE A ILE TO ŚRODKI ZEWNĘTRZNE? ILE WYBUDOWANO W CAŁEJ GMINIE ( W TYM CZASIE) KILOMETRÓW LUB METRÓW KANALIZACJI A ILE KILOMETRÓW ŚCIEŻEK ROWEROWYCH I CHODNIKÓW.

  12. Nie ma ideałów… 🙂

  13. Conajmniej przystojny.

Dodaj komentarz