Już dzisiaj (20 marca br.) sześcioro dzieci ukraińskich działaczy niepodległościowych wraz ze swoimi matkami odwiedziło gminę Wieliszew. Lokalne władze mają nadzieję, że dzięki atrakcjom i niespodziankom zaplanowanym podczas tej 2-dniowej wizyty, goście aktywnie wypoczną w gminie i choć na chwilę zapomną o koszmarze codziennie doświadczanym w rodzinnym domu.
Mają się „rozerwać” i aktywnie wypocząć
Goszcząc w gminie przez najbliższe 2 dni (20-21 marca br.), krymskie rodziny m. in. wejdą na przykościelną wieżę widokową w Wieliszewie, odwiedzą stajnię „Klucz” w Skrzeszewie oraz obejrzą pokaz strażacki, przygotowany specjalnie na tę okazję przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Kałuszynie. Pozostałe atrakcje szykowane dla rodzin z Krymu, póki co władze gminy trzymają w tajemnicy. Będą one bowiem niespodzianką dla wyjątkowych gości.
Czują się zobowiązani do pomocy
Na czas wizyty krymskimi rodzinami społecznie opiekuje się 3 urzędników z UG Wieliszew – Katarzyna Greśkiewicz, kierownik referatu spraw obronnych i zarządzania kryzysowego, Bernard Ziemak, koordynator do spraw komunikacji oraz Weronika Dzięgielewska z zespołu ds. informacji i promocji gminy. Samą wizytę zaś, na bieżąco tłumaczą 2 mieszkanki Wieliszewa, rodowita Ukrainka i Polka, repatriantka z Kazachstanu. Konflikt na Krymie jest szczególnie bliski gminie Wieliszew, ponieważ oprócz pań tłumaczek, na jej terenie mieszka obecnie kilka innych rodzin z ukraińskim rodowodem.
Lęk o bliskich
Choć ukraińskie dzieci i matki są w Polsce bezpieczne, trudno jest im tak się poczuć. Lęk i obawy o ojców i mężów działających w opozycji w rodzinnym Krymie odczuwają bowiem wciąż bardzo silnie.
2-tygodniowy wypoczynek
Żony i dzieci ukraińskich żołnierzy wylądowały w Warszawie w poniedziałek, 17 marca br. Na zaproszenie starosty legionowskiego Jana Grabca, do Polski przyleciały na pokładzie rządowego samolotu razem z marszałkiem Senatu RP Bogdanem Borusewiczem, wracającym z oficjalnej wizyty na Krymie. Przeszło 2-tygodniowy pobyt w kraju dla 11 osób z Krymu, szóstki dzieci w wieku od 3 do 13 lat i ich matek, wraz z zakwaterowaniem, wyżywieniem i atrakcjami zaoferowanymi przez sponsorów zorganizowało Starostwo Powiatowe w Legionowie.
Wciąż potrzebni są nowi sponsorzy
Władze powiatu chcą zapewnić dzieciom z Ukrainy spokój i bezpieczeństwo, m. in. poprzez umożliwienie im spędzenia jak największej ilości czasu z polskimi rówieśnikami. Aby uatrakcyjnić ich pobyt w kraju i w samym powiecie, wciąż poszukują nowych partnerów i sponsorów oraz próbują nawiązać szerszą współpracę z wolontariuszami znającymi język ukraiński lub rosyjski, psychologami i animatorami.
„Razem pomóżmy ukraińskim dzieciom” na Facebooku
Z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Legionowie w dniu przylotu do Polski rodzin z Krymu, tj. 17 marca br. powstał nawet specjalny profil na FB „Razem pomóżmy ukraińskim dzieciom”. Władze samorządowe są przekonane, że im więcej osób go polubi, tym więcej nowych sponsorów da się wciągnąć w akcję pomocy dla rodzin krymskich opozycjonistów walczących o suwerenność Ukrainy. Obecnie organizowany jest bowiem kolejny wypoczynek w Polsce dla nowych 120 osób z Krymu. Starostwo co dzień zagrzewa internautów do dawania stronie nowych „lajków” na FB. Tym bardziej, że konflikt na Ukrainie wkracza obecnie w fazę zbrojną…