Powiat. Frekwencja w wyborach w poprzednich latach

wybory-frekwencja

Głosowanie, fot. GP (archiwum)

W wyborach samorządowych w 2014r. frekwencja wyborcza w całym powiecie legionowskim ukształtowała się na poziomie nieco ponad 51 procent. Najbardziej aktywni okazali się mieszkańcy gminy Nieporęt, zaś najbardziej leniwymi byli legionowianie. 

Klamka zapadnie w poniedziałek

Wybory samorządowe odbędą się już w najbliższą niedzielę (21 października br.) w godzinach między 7  a 21. Wyniki tych głosowań powinniśmy poznać już w poniedziałek (22 października br.), ponieważ komisje wyborcze sukcesywnie będą wywieszały w swoich siedzibach protokoły z tych głosowań. Cząstkowe wyniki wyborów będą się również w tym dniu pojawiały na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej (PKW).

 

Czy legionowianie będą aktywniejsi od nieporętczan?

Jedną z pierwszych informacji, którą poznamy jeszcze w niedzielę wieczorem (21 października br.) – tuż po zakończeniu głosowań – będzie z pewnością informacja o frekwencji wyborczej. W wyborach samorządowych w 2014r. frekwencja wyborcza w skali całego kraju ukształtowała się na poziomie nieco ponad 47,2 procenta, zaś w skali całego powiatu legionowskiego wyniosła nieco ponad 51 procent. Najbardziej aktywni przy urnach wyborczych okazali się wówczas nieporętczanie, – bowiem frekwencja wyborcza w gminie Nieporęt wyniosła aż blisko 59,7 procenta. Tuż za nimi lokale wyborcze najchętniej odwiedzali mieszkańcy gmin Wieliszew (frekwencja wyborcza wyniosła tu 58,2 procenta), Serock (frekwencja wyborcza wyniosła tu nieco ponad 56 procenta) i Jabłonny (frekwencja wyborcza wyniosła tu przeszło 53,8 procenta). Najniższą aktywność wyborczą w 2014r. odnotowano w samym Legionowie. Frekwencja wyborcza w stolicy naszego powiatu wyniosła, bowiem blisko 44,8 procenta.

Inne wybory

W latach 2014-2015 mieszkańcy z całego powiatu legionowskiego uczestniczyli również w trzech innych ważnych głosowaniach. W 2014r. wybierali swoich reprezentantów do europarlamentu, zaś w 2015r. polskich prezydenta i parlament. Najwyższą frekwencją wyborczą w powiecie legionowskim cieszyły się przeprowadzone w maju 2015r. wybory prezydenckie. Ważne głosy w urnach wyborczych oddało, bowiem wówczas przeszło 64,3 procenta społeczeństwa powiatu legionowskiego. Drugimi wyborami, w których najchętniej uczestniczyli mieszkańcy naszego powiatu były te do europarlamentu. Frekwencja wyborcza podczas tych wyborów wyniosła blisko 27,9 procenta. Najniższą frekwencję odnotowano podczas wyborów parlamentarnych w 2015r. W skali całego powiatu wyniosła ona, bowiem nieco ponad 19,3 procenta, zaś w samym Legionowie okazał się ona najwyższa, bo ukształtowała się na poziomie bliskim 20 procent.

Sprawdziany z samorządności

Ostatnimi typowo legionowskimi sprawdzianami z samorządności były m. in. zeszłoroczne wybory uzupełniające do rady miasta na legionowskich Piaskach i referendum w sprawie przyłączenia Legionowa do Mega Warszawy. Te ostatnie przeprowadzono w marcu 2017r., zaś odnotowana podczas tego głosowania frekwencja wyborcza przewyższyła tę z wyborów samorządowych w 2014r. i wyniosła nieco ponad 46,7 procenta. Z kolei w przeprowadzonych w grudniu 2017r. w obejmującym m. in. osiedla Piaski i Kozłówkę jednomandatowym okręgu wyborczym nr 5 wyborach uzupełniających do legionowskiej rady, frekwencja ukształtowała się na poziomie niespełna 18 procent.