- To event minęło.
„Emocje w muzyce filmowej i nie tylko”. Koncert połączony z wykładem prof. Anny Brożek
28 kwietnia 2019 o 13:00 - 17:00
Wydarzenie Nawigacja
Zapraszamy 28 kwietnia o godz. 13.00 do Jabłonny na koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką” tym razempołączony z wykładem w ramach „Pałacowego salonu naukowego”. Tytuł wydarzenia: „Emocje w muzyce filmowej i nie tylko”.
Wystąpią:
Anna Brożek – fortepian i prelekcja
Ewa Fortuna-Woszczyńska – skrzypce
Małgorzata Sęk – wiolonczela
W programie usłyszymy m.in.: temat z filmu „Lista Schindlera”, „Przylądek” z filmu „Ostatni Mohikanin”, „Teraz jesteśmy wolni” z ‘Gladiatora’ i wiele, wiele innych.
W Galerii Oranżeria będzie można podziwiać prace Waldemara Borowskiego (malarstwo).
Wstęp wolny.
Mówi się często, że muzyka jest szczególnego rodzaju językiem: takim, który rozumie każdy bez względu na narodowość: językiem uniwersalnym. Jest w tym stwierdzeniu trochę przesady, utwory muzyczne na ogół nie pełnią typowych dla języka funkcji semantycznych, tj. do niczego się nie odnoszą. Z drugiej strony jednak muzyka nadaje się znakomicie do wyrażania i wzbudzania emocji i nastrojów, a więc pełni pewne funkcje pragmatyczne. Jak to się dzieje, że muzyka jest nośnikiem emocji? Jakie jej elementy odpowiadają za to, że potrafi wprawić nas w dobry nastrój, rozśmieszyć albo wzruszyć do łez? Kiedy nasze emocje i nastroje są „czysto muzyczne”, a kiedy bazują na czynnikach pochodzących z innych źródeł: ze wspomnień, obrazów, skojarzeń? Podczas wykładu towarzyszącego koncertowi poszukamy odpowiedzi na wszystkie te pytania. Ilustracjami dla teoretycznych analiz będą głównie utwory muzyki filmowej oraz XIX-wieczne miniatury, które szczególnie dobrze nadają się na przykłady obrazów emocji i nastrojów. Usłyszymy m.in. utwory Fryderyka Chopina, Justina Hurwitza, Wojciecha Kilara, Michała Lorenca, Alana Silvestriego, Dymitra Szostakowicza, Johna Williamsa i Hansa Zimmera.
ANNA BROŻEK
PROGRAM
John Williams (ur. 1932) – Temat z filmu „Lista Schindlera”
Trevor Jones (ur. 1949) – „Przylądek” z filmu „Ostatni Mohikanin”
Fryderyk Chopin (1810-1849) – Etiuda cis-moll opus 25 nr 7 (transkrypcja A. Głazunowa)
David Popper (1843-1913) – „Taniec gnomów” opus 50 nr 2
James Horner(1953-2015) – „Dla miłości księżniczki” z filmu „Braveheart. Waleczne serce”
Michał Lorenc (ur. 1955) – „Taniec Eleny” z filmu „Bandyta”
Alan Silvestri (ur. 1950) – „Temat piórka” z filmu „Forrest Gump”
Hans Zimmer (ur. 1957) & Lisa Gerrard (ur. 1961) – „Teraz jesteśmy wolni” („Gladiator”)
Justin Hurwitz (ur. 1985) – „Temat Mii i Sebastiana”, „Kolejny dzień słońca”, „Miasto gwiazd”
z filmu „La La Land”
Wojciech Kilar (1932-2013) – Polonez z filmu „Pan Tadeusz”
Dymitr Szostakowicz (1906- 1975) – Walc nr 2 z II Suity jazzowej
WYKONAWCY
Ewa Fortuna-Woszczyńska – skrzypce, Małgorzata Sęk – wiolonczela, Anna Brożek – fortepian, prelekcja
Ewa Fortuna-Woszczyńska ukończyła Szkołę Muzyczną II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, a także Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego (ze specjalnością w zakresie gry skrzypcowej) oraz Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie (w zakresie filozofii). Jako członkini kwartetu smyczkowego koncertowała m.in. w Japonii, a z orkiestrami m.in. w Niemczech i we Francji. Współpracuje z warszawską Unplugged Orchestra.
Małgorzata Sęk ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. K. Lipińskiego w Lublinie, a następnie Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Andrzeja Orkisza; kontynuowała studia w klasie mistrzowskiej prof. Romana Jabłońskiego w Conservatorio Superior de San Sebastian (Hiszpania). W 2014 r. uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych. Koncertowała w Austrii, Belgii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Japonii, Szkocji Włoszech oraz na Ukrainie. Z zamiłowaniem prowadzi działalność pedagogiczną, ucząc gry na wiolonczeli.
Anna Brożek studiowała fortepian i filozofię w Krakowie, następnie uzyskała kolejno doktorat, habilitację i profesurę z zakresu filozofii oraz habilitację z zakresu sztuk muzycznych. Jest profesorem w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała wiele książek z dziedziny filozofii i teorii muzyki (m.in.: Symetria w muzyce, Principia musica, Obraz duszy polskiej w mazurkach Romana Maciejewskiego, Piękno i prawda); nagrała dwupłytowy album z mazurkami Romana Maciejewskiego.
Kolejne „Pałacowe spotkania z muzyką” 26.05.2019- „Daleko został cały świat” recital wokalny. Wykonawcy: Alexander Marev – tenor, Robert Skiera – fortepian. Zapraszamy!