- To event minęło.
Jabłonna. 142. koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”
16 października 2016 o 13:00 - 14:00
Wydarzenie Nawigacja
Serdecznie zapraszam na 142. koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”, który odbędzie się 16 października 2016r. o godz. 13.00 w Pałacu w Jabłonnie ul. Modlińska 105.
Zasługi Ludwiga van Beethovena w tworzeniu nowej w tamtych czasach formy sonaty kameralnej są niezaprzeczalne. Nigdy chyba wcześniej instrumenty nie wchodziły w tak ścisły dialog, często polegający na wymianie nie tyle długich fraz, ile krótkich motywów rozłożonych w partiach obu instrumentów. Tak właśnie dzieje się w przedostatniej Sonacie wiolonczelowej C-dur, która mimo bardzo „jasnej” tonacji niesie ze sobą wiele napięcia, wręcz dramaturgii. Nieco jaśniejsze tony przybiera tylko miejscami finałowe Allegro vivace.
Johannes Brahms, w swojej trzyczęściowej sonacie e-moll, w jakimś sensie łączy ze sobą style trzech epok. Pierwsza część, Allegro non troppo, jest pełna romantycznego liryzmu i śpiewności. Druga, w formie menueta, odwołuje się niemal wprost do stylistyki epoki klasycyzmu, natomiast trzecia, Allegro, to fuga oparta na temacie XIII Contrapunctus z Die Kunst der Fuge Jana Sebastiana Bacha.
Pełna liryki i przepięknie opisanych partiami obu instrumentów emocji, jest Elegia Gabriela Fauré, francuskiego kompozytora i organisty, napisana na wiolonczelę i fortepian lub orkiestrę. Utwór charakteryzuje się mistrzowsko prowadzoną linią melodyczną, ukazującą wszystkie walory i głębię brzmienia wiolonczeli.
Magdalena Rostworowska
PROGRAM
Gabriel Fauré (1845 – 1924) Elegia c-moll Op. 24
Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) Sonata C-dur op.102 nr 1 na wiolonczelę i fortepian
Andante – Allegro vivace
Adagio – Tempo d’andante – Allegro vivace
Johannes Brahms (1833 – 1897) Sonata e-moll op.38 na wiolonczelę i fortepian
Allegro non troppo
Allegretto quasi Menuetto
Allegro
Wykonawcy:
Piotr Bylica – wiolonczela
Sławomir Cierpik – fortepian
Kierownictwo artystyczne cyklu – prof. Andrzej Zieliński
Piotr Bylica – ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Kazimierza Michalika i Andrzeja Bauera (2005r.). Umiejętności swe doskonalił w Hochschule für Musik w Augsburgu (prof. Julius Berger). Jest laureatem Nagrody Specjalnej na III międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie (2001r.) i I nagrody oraz Nagrody Specjalnej na VII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. D. Danczowskiego w Poznaniu (2002r.). Jako solista występował z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Olsztyńskiej, Chopin Academia Orchestra oraz Concerto Avenna.
Sławomir Cierpik – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Marii Szmyd-Dormus (1992r. – dyplom z wyróżnieniem). Obecnie adiunkt w Katedrze Kameralistyki tej uczelni. Po studiach doskonalił swoje umiejętności na kursach muzycznych m.in. u prof. Ryszarda Baksta oraz Wiener Schubert Trio. Jest laureatem nagród i wyróżnień, m. in. II nagrody na XI Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (1992r.), II miejsca na konkursie poświęconym twórczości kameralnej W.A. Mozarta w Krakowie (1991r.) oraz nagrody dla najlepszego zespołu Kursu Muzyki Kameralnej w Weikersheim (1992r.) w Niemczech. Brał udział w „Koncercie Roku” w Warszawie (1992r.) organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki dla wyróżniających się studentów uczelni artystycznych. Jest laureatem złotej odznaki w konkursie „Primus inter Pares” ufundowanej przez Prezydenta Miasta Krakowa. Koncertuje w kraju i zagranicą. Ma w swym dorobku nagrania telewizyjne, radiowe i płytowe. Współpracuje z najwybitniejszymi polskimi solistami.