Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Jabłonna. Pałacowe spotkania z muzyką

26 maja 2019 o 13:00 - 15:00

26 maja 2019r. o godz. 13.00 zapraszamy na koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”. Recital wokalny  – „Daleko został cały świat”. Wykonawcy: Alexander Marev – tenor i Robert Skiera – fortepian.

 

 

Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa na  wyjątkowy koncert pieśni. Będziemy mieli okazję wysłuchać utworów mistrzów tego gatunku, od twórcy pieśni romantycznej, Franza Schuberta poczynając. W miesiącu urodzin Stanisława Moniuszki nie może też zabraknąć kompozycji autora „Śpiewnika domowego”. Do słów czołowego poety Młodej Polski, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, zabrzmią nostalgiczne, skłaniające do zadumy dzieła dwóch wielkich twórców polskiej pieśni, Karłowicza i Szymanowskiego…. przepiękny „Sen” tęskniącego za ojczyzną Rachmaninowa do słów Heinricha Heinego. Południe Europy również wzywa
z popisowymi utworami w stylu bel canto, po które sięgali najwięksi wykonawcy  wszech czasów. Publiczności z pewnością możemy wraz z wykonawcami obiecać, że, porwani nurtem lirycznej rzeki, pozostawią daleko cały świat.

Patrycja Szymańska

 

 

PROGRAM

Franz Schubert (1797-1828):   2 Pieśni z cyklu „Winterreise” opus 89 (sł. W. Müller) „Die Nebensonnen”, „Der Wegweiser”

Stanisław Moniuszko (1819-1872): „Matko, już nie ma Cię” (sł. V. Hugo, tł. M. Radziszewski)

Mieczysław Karłowicz (1876-1909): 2 Pieśni opus 3 (sł. K. Tetmajer)„Na spokojnym, ciemnym morzu”, „Po szerokim morzu”

Karol Szymanowski (1882-1937): „Daleko został cały świat” opus 2 nr 1 (sł. K Tetmajer)

Siergiej Rachmaninow (1873-1943): „Sen” opus 8 nr 5 (sł. H. Heine, tł. A. Pleszczejew)

Édouard Lalo (1823-1892): Aria Mylio z opery „Le Roi d’Ys”

Pablo Sorozábal (1897-1988): Aria Leandro z II aktu opery „La Tabernera del Puerto”, „No puede ser”

Francesco Paolo Tosti (1847-1916)     „Non t’amo più”, „Ideale”

Cesare Andrea Bixio (1896-1978)       „Parlami d’Amore, Mariù”

Rodolvo Falvo (1876-1937)                 „Dicitencello Vuie”

Wykonawcy:

Alexander Marev – tenor, Robert Skiera – fortepian

Kierownictwo artystyczne cyklu – Patrycja Szymańska

Honorowy patronat artystyczny – prof. zw. dr hab. Klaudiusz Baran

Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

 

Alexander Marev – urodził się w 2000 roku, a naukę śpiewu klasycznego rozpoczął już w listopadzie 2014, kiedy na walory jego głosu, talent i wielką pasję do śpiewu zwrócił uwagę światowej sławy bułgarski tenor – Kaludi Kaludov. Od tego momentu zaczął rozwijać swój talent wokalny pod okiem Maestra podczas jego licznych masterclass. Od 2015 Alexander jest uczniem PSM II st. im. J. Elsnera w Warszawie w klasie dr. Marii Olkisz. Jest zwycięzcą wielu konkursów wokalnych (m.in. I nagroda na Konkursie Centrum Edukacji Artystycznej w Olsztynie(2017),
I nagroda w VIII Konkursie im. K. Jamroz w Kielcach(2018), I nagroda w I Konkursie im.
B. Kaczyńskiego w Bielsku Podlaskim(2018), II nagroda w V Konkursie im. H. Słonickiej
w Suwałkach(2016)).Wielkim wyróżnieniem w jego edukacji artystycznej było w 2016 roku przyjęcie do sekcji wokalnej światowej sławy bas-barytona Maestro Jose van Dama
w Konserwatorium Queen Elisabeth Music Chapel w Waterloo (Belgia), gdzie jest najmłodszym uczniem tego wydziału wokalnego w całej jego historii. Brał udział m.in. w Festiwalu Moniuszkowskim (Kudowa-Zdrój 2018), Międzynarodowym Festiwalu im. K. Jamroz (Busko-Zdrój 2018), Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej (Władysławowo 2017), Waterloo Festival-Queen Elisabeth Music Chapel (2018). Z recitalami wokalnymi występuje w kraju i za granicą.
W grudniu 2018 roku podpisał kontrakt z Operą La Monnaie w Brukseli, w ramach którego jako solista wystąpił m.in. na uroczystym Świątecznym Koncercie dla Belgijskiej Rodziny Królewskiej, który transmitowany był przez 4 kanały telewizyjne (w tym TV5monde, RTBF oraz RTL).

 

Robert Skiera – studia pianistyczne ukończył w 1988 roku w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Alicji Palety-Bugaj oraz kameralistyki Barbary Halskiej. W macierzystej uczelni pracował jako adiunkt w Katedrze Fortepianu oraz Kameralistyki Fortepianowej, współpracując również z klasą Piotra Palecznego. Był wykładowcą UMFC w Warszawie. Prowadził zajęcia w ramach międzynarodowych kursów interpretacji muzycznej w Nowym Sączu. Obecnie jest nauczycielem dyplomowanym PSM im. J. Elsnera
w Warszawie. Jako solista i kameralista występuje na koncertach i festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii, we Włoszech, w Austrii, Wielkiej Brytanii, we Francji, Belgii – otrzymując pochlebne recenzje prasowe. Wielokrotnie koncertował na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie. Współpracuje ze znanymi aktorami i muzykami polskimi, m.in. wystąpił wraz ze światowej sławy polskim skrzypkiem Mariuszem Patyrą w mediolańskim Teatro Dal Verne. Dokonał szeregu nagrań dla Programu 2 Polskiego Radia oraz dla Telewizji Polskiej. Występował jako solista z orkiestrami kameralnymi, a także wykonywał partie fortepianowe w utworach orkiestrowych (m.in. pod dyr. Dietricha Fischer-Dieskau). Udzielał wywiadów dla polskich pism muzycznych. Jego repertuar obejmuje utwory od Bacha do Bartóka. Nakładem firmy Acte Préalable ukazała się jego płyta z utworami solowymi Fryderyka Chopina.

 

 

Kolejne „Pałacowe spotkania z muzyką” 16.06.2019 – „Estrada młodych” Koncert dziecięcy i młodzieżowy. Wystąpią laureaci konkursów muzycznych z Warszawy i okolic. Zapraszamy!

 

Po koncercie, ok. godz. 14.00 zapraszamy do Galerii Oranżeria na otwarcie nowej wystawy zatytułowanej „Spacer po krawędzi horyzontu” prof. Krzysztofa Trusza. (grafika).

Szczegóły

Data:
26 maja 2019
Czas:
13:00 - 15:00

Miejsce

Zespół pałacowo-parkowy PAN w Jabłonnie
Modlińska 105
Jabłonna, mazowieckie 05-110 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 76 77 300
Strona internetowa:
www.jablonna.pl

Dodaj komentarz