- To event minęło.
Jabłonna. Pałacowe spotkania z muzyką
18 stycznia 2015 o 13:00 - 16:00
Wydarzenie Nawigacja
PAN Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie serdecznie zaprasza 18 stycznia 2015 r. o godz. 13.00 na koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”. Wystąpią: Grażyna Mądroch – sopran koloraturowy, Olga Łosakiewicz-Marcyniak – wiolonczela, Adam Sychowski – fortepian.
Po koncercie w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” otwarcie wystawy prac Piotra Gawrona (rzeźba).
PROGRAM:
M. Musorgski Obrazki z wystawy – wybrane fragmenty
M. Glinka Skowronek
M. Glinka Kocham ciebie, miła różo
M. Rimskij-Korsakow Rozmowa
M. Rimskij-Korsakow Gdy kocha słowik róży pąk
M. Rimskij-Korsakow Lot trzmiela z Bajki o Carze Sałtanie
P. Czajkowski Nokturn op. 19 nr 4
P. Czajkowski Pieśń bez słów
S. Rachmaninow Wysepka
Pokochałam go…
Tutaj dobrze…
Wokaliza
A. Chaczaturian Taniec z szablami z opery Gajane
P. Czajkowski Walc z baletu Królewna Śnieżka
A. Rubinstein Melodia
P. Bułachow Płoń, płoń, moja gwiazdo…
I. Dunajewski Walc księżycowy z filmu Cyrk
A. Alabiew Słowik
Wykonawcy:
Grażyna Mądroch – sopran koloraturowy
Olga Łosakiewicz-Marcyniak – wiolonczela
Adam Sychowski – fortepian
Kierownictwo artystyczne cyklu – prof. Andrzej Zieliński
Grażyna Mądroch
Uczennica i pierwsza dyplomantka znakomitej śpiewaczki koloraturowej Bogny Sokorskiej – słynnego „Słowika Warszawy”. Jeszcze w trakcie nauki zadebiutowała jako solistka w Teatrze Wielkim w Warszawie. Od ponad dwudziestu lat związana z Warszawską Operą Kameralną, śpiewa czołowe partie z oper Mozarta oraz z dzieł innych kompozytorów jak Rossini, Donizetti, Verdi. Od kilkunastu już lat śpiewa w mozartowskich festiwalowych przedstawieniach Warszawskiej Opery Kameralnej w: Warszawie, Wiedniu, Madrycie, Bejrucie, Tokio, podczas Bodeńskiego Festiwalu w Friedrichshafen i Warszawskiego Festiwalu Muzyki Sakralnej. W repertuarze ma partie operowe, oratoryjne, pieśni, wykonuje muzykę sakralną od baroku do współczesności, śpiewa także repertuar m.in. z operetek i musicali oraz piosenki filmowe. Występowała w wielu krajach m.in. Niemczech, Belgii, Holandii, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii. Włoszech, Słowacji, Austrii, Libanie i Japonii. Jest założycielką i prezesem fundacji im. Bogny Sokorskiej oraz pomysłodawczynią i organizatorem od 2012r. Piastowskiego Maja Muzycznego. Od czterech lat, wraz z Dyrekcją Pałacu PAN, organizuje Letni Festiwal Muzyczny im. Bogny Sokorskiej w ogrodach Pałacu w Jabłonnie. W ubiegłym roku otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dyplom Uznania za działalność na rzecz kultury.
Olga Łosakiewicz-Marcyniak
Ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w 2005r. w klasie wiolonczeli Kazimierza Michalika oraz Andrzeja Bauera. Szlifowała swoje umiejętności także na wielu kursach muzycznych pod kierunkiem wybitnych pedagogów, w tym Piotra Janosika, Tobiasa Kühne, Angeliki May, Clausa Reichardta, Tomasza Strahla, Romana Sucheckiego, Tomasza Wojciechowskiego oraz Andrzeja Zielińskiego. Jest muzykiem wszechstronnym, wykonującym muzykę solową, orkiestrową ale przede wszystkim główny nacisk kładzie na wykonywanie muzyki kameralnej. W kręgu jej zainteresowań znajduje się również muzyka folkowa, którą wykonuje od najmłodszych lat. Współpracowała przy takich realizacjach teatralnych jak: Miłość do trzech pomarańczy Studia Teatralnego „Koło” oraz Ulepiły mnie zdolne anioły w wykonaniu Ewy Konstancji Bułhak-Rewak (z muzyką Macieja Małeckiego). W roku 2006 wzięła udział w międzynarodowym tournée Oktetu Wiolonczelowego Conjunto Ibérico pod dyrekcją Eliasa Arizcurena, koncertując w Europie, USA oraz Meksyku. Od 2004 roku związana jest z Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego. Współtworzy Opium String Quartet, z którym nagrała trzy płyty poświęcone polskim kompozytorom. Debiutancka płyta zespołu Back to Melody z muzyką Wojciecha Kilara, Macieja Małeckiego i Sławomira Czarneckiego uzyskała nominację do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii „Debiut Fonograficzny”. Wydana w roku 2012 druga płyta kwartetu, zawierająca wyłącznie premiery fonograficzne, poświęcona została twórczości Macieja Małeckiego. Kolejny premierowy album Chagall for Strings z utworami Piotra Mossa oraz nadzwyczajnym udziałem Jadwigi Rappé, ukazał się w roku 2013 i otrzymał nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2014 w kategorii „Muzyka Współczesna”.
Adam Sychowski
Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Sterczyńskiego. Jako pianista i kameralista koncertuje w kraju i zagranicą, m. in. w Niemczech i Danii w Trio „Con Spirito”, z zespołem „Cantate Deo” oraz w duecie z Grażyną Mądroch. Współpracuje z zespołem „Camerata Ciechanovia”, z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej oraz Teatrem Buffo w Warszawie, gdzie występuje jako solista. Dokonał nagrań do filmów (m. in. Mój Nikifor, Plac Zbawiciela).
Piotr Gawron
Prof. Piotr Gawron jest absolwentem warszawskiej ASP. Studiował w pracowni prof. Zofii Demkowskiej i prof. Tadeusza Łodziany. Dyplom uzyskał w roku 1973 i od tego czasu zawodowo związany jest z Wydziałem Rzeźby. W 1994 otrzymał tytuł naukowy profesora. Od 2002 prowadzi pracownię rzeźby. Uczestnik licznych wystaw w kraju i za granicą. Laureat wielu prestiżowych nagród. Jego prace zobaczyć można w: Muzeum Narodowym w Warszawie, British Museum w Londynie, Muzeum Puszkina w Moskwie, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Muzeum w Chorzowie, Muzeum w Toruniu, Muzeum w Białej Podlaskiej, Muzeum Miedzi w Legnicy. Działalność artystyczna prof. Gawrona koncentruje się na rzeźbie kameralnej, portretowej i medalierstwie.