- To event minęło.
Jabłonna. Pałacowe spotkania z muzyką
21 lutego 2016 o 13:00 - 17:00
Wydarzenie Nawigacja
Podczas niedzielnego koncertu usłyszycie Państwo utwory dwóch austriackich kompozytorów, których dzieli 100 lat w historii i niemal dwie epoki w muzyce.
Pierwszy z nich to Franz Schubert (1797 – 1828) – mistrz romantycznej liryki, twórca romantycznej liryki wokalnej. Mimo krótkiego życia pozostawił po sobie ogromną spuściznę – ponad 600 pieśni, utwory fortepianowe, kameralne i symfoniczne.Trio fortepianowe B – dur D. 989 powstało prawdopodobnie w roku śmierci kompozytora. Przez Roberta Schumanna określone jako „bardziej skryte, kobiece, liryczne” od współczesnego mu Tria Es-dur. Albert Einstein dopatrzył się również w utworze nawiązania do dwóch pieśni kompozytora – Dobytek śpiewaka w części II oraz Skolie w finale.
Arnold Schönberg (1874 – 1951) – kompozytor, dyrygent i pedagog.
Genialny samouk, twórca dodekafonii. Malarz. Spośród jego dzieł kameralnych najczęściej wykonywanym i najpopularniejszym do dziś jest Verklärte Nacht (Rozświetlona noc) op. 4 na sekstet smyczkowy. Powstała ona pod wpływem poematów symfonicznych Ryszarda Straussa a zainspirowana była wierszem niemieckiego symbolisty Richarda Dehmla z cyklu Kobieta i świat. Opowiada ona historię nocnego spotkania kobiety i mężczyzny, podczas którego wyznaje ona ukochanemu, że spodziewa się dziecka z innym mężczyzną i nie ma już nadziei na szczęście. Mężczyzna jednak wybacza swojej ukochanej i przyjmuje ją z powrotem. Sam poeta, po wysłuchaniu utworu, tak napisał do kompozytora:
„Zamierzałem śledzić w Pańskiej kompozycji motywy mojego tekstu, lecz szybko o tym zapomniałem, tak bardzo oczarowała mnie muzyka”.
Magdalena Rostworowska
PROGRAM
Franz Schubert Trio nr 1, B – dur, D. 898
Allegro moderato
Andante un poco mosso
Scherzo (Allegro). Trio
Rondo (Allegro vivace – Presto)
Arnold Schoenberg Verklarte Nacht op .4 (Wersja na trio fortepianowe:
Eduard Steuermann)
Wykonawcy:
VIVOTRIO w składzie:
Magdalena Kling – Fender – skrzypce
Robert Fender – wiolonczela
Katarzyna Kling – fortepian
Kierownictwo artystyczne cyklu – prof. Andrzej Zieliński