Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Jabłonna. Pałacowe spotkania z muzyką

13 grudnia 2015 o 13:00 - 15:00

Darmowy

Polska Akademia Nauk Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie serdecznie zaprasza na koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”, który odbędzie się 13 grudnia 2015 r. o godz. 13.00 w Pałacu w Jabłonnie przy ul. Modlińskiej 105.

 

Program koncertu wpisuje się w dwie tradycje – minionej niedawno, 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Stąd też w pierwszej części koncertu usłyszymy pieśni patriotyczne – powstańcze i legionowe, w drugiej zaś przy melodiach najpiękniejszych kolęd i pastorałek przeniesiemy się w klimat nadchodzących Świąt.

program-8-12-2015

Wykonawcy:

Chór Męski im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego
„ H A R F A ” w Warszawie
Joanna Laszczkowska – fortepian
Paweł Choina – dyrygent
Paweł Bekanowski – słowo wiążące

Kierownictwo artystyczne cyklu – prof. Andrzej Zieliński

Chór Męski im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego Harfa to samodzielne stowarzyszenie założone w 1906 r. przez grono uczniów, studentów i rzemieślników – warszawskich entuzjastów śpiewu. Pod przeszło 50-letnią dyrekcją Wacława Lachmana, absolwenta Konserwatorium Warszawskiego w klasie prof. Zygmunta Noskowskiego, chór osiągnął bardzo wysoki poziom artystyczny, zdobywając główne nagrody na konkursach śpiewaczych m.in. w Pradze, Amsterdamie oraz Warszawie (I Nagroda Prezydenta RP Ignacego Mościckiego „Dla najlepszego chóru polskiego”).
Chór posiada szeroki, bardzo różnorodny repertuar koncertowy obejmujący dzieła muzyczne od średniowiecza do współczesności, w którym szczególne znaczenie ma muzyka kompozytorów polskich. Zespół był obecny przy wielu historycznych wydarzeniach Polski
i Stolicy. Towarzyszył swoją muzyką przy odzyskiwaniu niepodległości, tworzeniu II RP, a podczas okupacji hitlerowskiej i Powstania Warszawskiego nie zaprzestał działalności występując 300-krotnie w kościołach i na tajnych koncertach. Był obecny przy narodzinach Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, występował ponad 360 razy w programach radiowych oraz telewizyjnych w Polsce i za granicą, nagrał ponad 20 płyt, muzykę do trzech filmów, a także występował w spektaklach operowych i teatralnych. Szczególne znaczenie dla historii zespołu miało tournée artystyczne do Włoch w grudniu 1993 r. którego ukoronowaniem był występ w trakcie Pasterki celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra w Rzymie. Śpiewane wówczas przez Harfę polskie kolędy bożonarodzeniowe wysłuchało dwa miliardy telewidzów na całym świecie. Za swą działalność artystyczną Chór otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m. in. Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Kultury i Sztuki za działalność na rzecz propagowania kultury polskiej w kraju i za granicą.

Paweł Choina – absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w specjalności dyrygentura chóralna w klasie prof. Sławka Wróblewskiego a aktualnie doktorant macierzystej uczelni. W latach 2010-2015 współpracował z Chórem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w charakterze dyrygenta-korepetytora, zaś od 2014 roku jest asystentem dyrygenta Orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina. Od maja 2015 roku jest dyrygentem-korepetytorem w Chórze Kameralnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zaś od października 2015 roku jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Chóru Męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego Harfa. Swoje umiejętności w zakresie dyrygentury i wokalistyki poszerzał na wielu kursach mistrzowskich dyrygentury pod okiem m.in. Volkera Hempflinga, Jonathana Valesco, Sharon Paul czy Ryszarda Karczykowskiego (śpiew). Koncertował w kraju i za granicą z takimi znamienitymi zespołami jak m.in.: Warszawski Chór Kameralny, Polski Narodowy Chór Młodzieżowy czy Chopin Vocal Consort. Brał udział m.in.: w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ohrydzie (Macedonia), Festiwalu Mozartowskim w Warszawie, Wratislavia Cantans czy Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Prewezie (Grecja).

Joanna Laszczkowska – absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Ramiro Sanjinesa. Brała udział w kursach mistrzowskich wybitnych pianistów i pedagogów, m. in. Kevina Kennera, Niny Rudenko, Andrzeja Jasińskiego i Alicji Palety-Bugaj. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej i Ramiro Sanjinesa. W roku akademickim 2014/2015 otrzymała stypendium rektorskie za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej.  Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień na konkursach solowych i kameralnych, m. in.: I nagrody na IV Sochaczewskich Spotkaniach Kameralnych oraz nagrody specjalnej “Osobowość
muzyczna” na konkursie Wiosna Młodych Kameralistów w Krakowie. Wielokrotnie występowała w Filharmonii Narodowej w Kąciku Wirtuoza.

Szczegóły

Data:
13 grudnia 2015
Czas:
13:00 - 15:00
Koszt:
Darmowy

Miejsce

Zespół pałacowo-parkowy PAN w Jabłonnie
Modlińska 105
Jabłonna, mazowieckie 05-110 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 76 77 300
Strona internetowa:
www.jablonna.pl

Dodaj komentarz