- To event minęło.
Wernisaż wystawy malarstwa Agaty Kułak
5 lipca 2014 o 18:00 - 20:00
Wydarzenie Nawigacja
Agata Kułak jest mieszkanką Legionowa. Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. 26 września zeszłego roku obroniła dyplom magisterski z malarstwa. Otrzymała wyróżnienie za ów dyplom od Dyrektora Instytutu Edukacji Artystycznej APS prof. dr hab. Joanny Stasiak. Zajęła także I miejsce w Konkursie Rektora APS na najlepszą pracę dyplomową za pracę artystyczną pt. „POD” wykonaną w pracowni malarstwa prof. dr hab. Marzanny Wróblewskiej, jak i teoretyczną pt. „Melancholia w obrazach malarzy XIX i początku XX wieku” napisaną pod kierunkiem dr. Magdaleny Janoty-Bzowskiej.
POD
Cykl obrazów zatytułowany POD składa się z 8 obrazów. Cztery z nich stanowią dyptyki. Cały cykl wykonany został techniką akrylową na płótnie. Przedstawia on tematykę pejzażu industrialnego. Opustoszałe, pozbawione postaci ludzkich podziemia oraz tunele. Cykl pejzaży konsekwentnie ukazany jest poprzez czyste formy geometryczne, rytmy światła i cienia, żywy kolor oraz dynamiczne zbiegi perspektywiczne. Kompozycja nadaje przestrzeni wymiar metafizyczności i stanowi nierozerwalną całość. Ukazane wnętrza mają zachęcić odbiorcę do poszukiwania odpowiedzi na trapiące go pytania, stawiane na poszczególnych etapach życia. Wszechogarniająca pustka pozostawia miejsce na wizje odbiorcy, który stopniowo odkryje w niej własne emocje, osobiste przeżycia czy też lęki.
Nazwa cyklu POD zawiera dwa znaczenia. Pierwsze dotyczy tematyki, która została poruszona w cyklu. Związanej z przestrzenią znajdująca się poniżej miejsc codziennego funkcjonowania człowieka. Najmniej zauważaną i niedocenianą ze względu na panującą tam ciemność, hałas czy dziwne światło. Ów przestrzeń dostrzegana jest dla większości jedynie w czasie podróży, będąca odcinkiem trasy dość nieprzyjemnym i wzbudzające niepokój. Drugie znaczenie „wymierzone” jest bezpośrednio do odbiorcy. Obrazy przestrzeni „niechcianej” zinterpretowane i ukazane na płótnach w bardzo osobisty sposób są komunikatem.
POD jest „Przekazem Osobistym Do” – kierowanym do podświadomości odbiorcy. Poruszona podświadomość poprzez ujrzany obraz ma wzmóc u człowieka ciekawość i poszukiwanie odpowiedzi na trapiące go pytania.