Na początku 2022 roku działalność rozpocznie szpital w Legionowie – filia Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) w Warszawie. W placówce jednoczasowo będzie mogło być hospitalizowanych 90 chorych, którzy uzyskają pomoc w zakresie chirurgii, kardiologii z pracownią hemodynamiki, ginekologii oraz okulistyki.
Jak zapewnia dyrekcja WIM nowy podmiot leczniczy na mapie Mazowsza będzie dysponował rozwiniętą baza łóżek intensywnego nadzoru, które będą stanowić 30% ogólnej liczby przewidzianych do hospitalizacji miejsc. Jednocześnie WIM przejmie Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską w Legionowie tak, by zaoferować mieszkańcom regionu kompleksową, zintegrowaną opiekę medyczną, której gwarantem jakości i dostępności usług będzie „szpital matka” przy ul. Szaserów w Warszawie.
Jak oceniają zarządzający WIM, północna część województwa mazowieckiego i znajdujące się tu powiaty: legionowski, nowodworski, pułtuski stanowią przysłowiową białą mapę w zakresie prowadzenia zaawansowanych działań medycznych ratujących życie. Zagrożenia zdrowotne mieszkańców w obszarze stanów nagłych chorób sercowo-naczyniowych (zawał serca, udar mózgu), chorób onkologicznych, a także w części dotyczącej onkologii ginekologicznej i przewodu pokarmowego są adekwatne do występujących w innych rejonach województwa. Wojskowy Instytut Medyczny ma tę lukę wypełnić.
-Naszym bezpośrednim celem nie jest wyłącznie dostarczanie usługi medycznej. Zależy nam bowiem na zbudowaniu bezpośredniej interakcji pomiędzy potrzebującym pomocy pacjentem a wybranym przez niego podmiotem leczniczym. Poznane potrzeby i oczekiwania pozwolą dzięki temu tak dziś, jak i w przyszłości trafnie reagować na potrzeby zdrowotne chorych będące elementem współczesnych wyzwań cywilizacyjnych, jak i ograniczeń w zakresie poczucia dobrostanu jednostek. Owocem tego sposobu myślenia jest m.in. ujęty w planie nowego szpitala ośrodek interwencyjnego leczenia ostrych zespołów wieńcowych, którego działalność, co potwierdzają choćby doświadczenia innych regionów kraju, wprost przyczyni się do wydłużenia oraz poprawy jakości życia mieszkańców. Spodziewamy się również, że otwarcie nowej placówki wpisze się w popandemiczną przebudowę rynku zdrowia w Polsce. Oferta i warunki pracy jakie czekają na personel medyczny największego i najnowocześniejszego podmiotu leczniczego w rejonie Legionowa i okolic tworzą realia, które z pewnością ożywczo wpłyną na miejscowy rynek pracy podnosząc jego konkurencyjność, a w dalszej kolejności jakość i dostępność usług medycznych oraz bezpieczeństwo i zadowolenie pacjentów. – mówi gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak – Dyrektor WIM.
Kompleksowa i skoordynowana opieka medyczna
Dla rozpoczęcia pracy przez szpital WIM niezwykle istotne jest wsparcie Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej (WSPL). Placówka posiada rozwiniętą działalność w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i rehabilitacji. Uzupełnienie dzisiejszej oferty świadczeń o rodzaj działalności – leczenie szpitalne – będzie naturalnym etapem rozwoju lecznictwa wojskowego na tym terenie. -Powstanie szpitala w nowej lokalizacji i infrastrukturze dostosowanych do aktualnych potrzeb pacjentów oraz wymagań określonych przez Ministerstwo Zdrowia stworzy niepowtarzalne warunki do rozwinięcia dotychczasowej oferty medycznej podnosząc jej jakość oraz konkurencyjność na lokalnym rynku usług. Koncentracja działalności w ramach jednego podmiotu pozwoli zadeklarować pacjentom nowy, niedostępny do tej pory poziom jakości i bezpieczeństwa w dziedzinie opieki medycznej jako usługi prawdziwie kompleksowej i skoordynowanej. Dzięki temu dotychczasowi pacjenci WSPL nie tylko zachowają dzisiejsze możliwości korzystania z pomocy medycznej, ale także uzyskają bezpośredni dostęp do najnowocześniejszych metod diagnostyczno-leczniczych oferowanych wyłącznie w placówkach medycznych o statusie szpitala klinicznego. Zdecydowanej poprawie ulegną także warunki udzielania świadczeń, które od przyszłego roku będą realizowane w nowoczesnych, odpowiadających wysokim standardom pomieszczeniach nowo powstałego podmiotu leczniczego. Przejęcie WSPL przez WIM przełoży się również na efektywniejsze wykorzystanie zaangażowania najcenniejszego zasobu systemu ochrony zdrowia – personelu medycznego, co podniesie konkurencyjność wojskowej służby zdrowia na lokalnym rynku usług medycznych. – mówi profesor Gielerak.
Jak podkreśla WIM szpital w Legionowie został zaprojektowany w oparciu o najnowsze standardy wyposażenia i organizacji opieki medycznej. Nowością na krajowym rynku usług medycznych będzie model prowadzenia zintegrowanej opieki medycznej w ramach podmiotów leczniczych mających różny poziom referencyjności. W praktyce będzie to polegało na zagwarantowaniu mieszkańcom Legionowa bezpośredniej dostępności do usług medycznych w dziedzinach najważniejszych z punktu widzenia lokalnych potrzeb zdrowotnych z jednoczesną możliwością poszerzenia zakresu interwencji do najwyższego poziomu referencyjnego, co będzie osiągalne w miarę potrzeb w głównej siedzibie WIM, tj. szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie. Dzięki przyspieszeniu realizacji kolejnych etapów inwestycji otwarcie szpitala nastąpi w szybszym niż pierwotnie planowano terminie.