Szpital na legionowskich Piaskach powstanie wcześniej, niż pierwotnie planowano. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już na początku przyszłego roku – takie są założenia na dzisiaj. Rekrutacja medyków tworzących legionowską kadrę Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) jeszcze nie ruszyła z uwagi na obecnie trwające prace nad docelową strukturą funkcjonalną tej placówki.
Koniec budowy już we wrześniu?
Roboty na budowie filii WIM na legionowskich Piaskach trwają w najlepsze. Pod względem architektonicznym szpital będzie gotowy znacznie wcześniej, niż pierwotnie zakładano. – Umowne zakończenie budowy szpitala w Legionowie określone zostało na koniec pierwszego półrocza 2022r., Ponieważ projekt jest realizowany w szybszym tempie, niż planowano, przewiduje się skrócenie tego okresu o kilka miesięcy. Szpital powinien być gotowy – w części budowlanej do końca trzeciego kwartału 2021r., natomiast jego wyposażanie w sprzęt medyczny i pozostały zakończy się 31 grudnia 2021r. – informuje płk lek. med. Jarosław Kowal, rzecznik prasowy WIM w Warszawie. – Działalność medyczną szpitala planujemy na pierwszy kwartał 2022r. – jeżeli wykonania zadań nie zakłócą sytuacje ekstremalne np. absencja z powodu Covid itp. Możliwe jest, że przyjmiemy pierwszego pacjenta po nowym roku – dodaje.
Diagnostyka nowotworów i interwencje w ostrych zespołach wieńcowych
Do 5-piętrowej fili WIM w Legionowie będzie można wjechać od strony Drogi Krajowej nr 61 (DK nr 61) i od ulicy Strużańskiej. Co ważne, położona na placu budowy tej placówki Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska (WSPL) w nieodległej przyszłości stanie się przychodnią przyszpitalną – zostanie ona połączona ze szpitalem specjalnym łącznikiem. Jednocześnie nowa filia WIM w Legionowie będzie mogła hospitalizować 90 pacjentów – zarówno wojskowych, jak i ludność cywilną. Zostanie w niej uruchomionych 6 oddziałów: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny, ginekologiczno-położniczy i całodobowa izba przyjęć. Powstanie też tam blok operacyjny. – Jego nastawienie na wczesną diagnostykę, choroby nowotworowe oraz interwencje w przypadku ostrych zespołów wieńcowych gwarantuje, że będzie bardzo skuteczny w ratowaniu zdrowia i życia mieszkańców naszego regionu – tak profil medyczny tej placówki określił gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM przy ulicy Szaserów w Warszawie podczas niedawnej wizytacji na placu budowy tego obiektu. Słowa te znajdują potwierdzenie w rodzaju sprzętu diagnostycznego mającego się znaleźć w legionowskiej placówce. – Istotnymi technicznymi elementami diagnostycznymi będą m. in. tomograf komputerowy, stacjonarny aparat rtg, mammograf, czy też kardioangiograf – wymienia rzecznik prasowy warszawskiego WIM.
Rekrutacja medyków jeszcze nie ruszyła
Z zapowiedzi odpowiedzialnych za legionowską filię szefów warszawskiego WIM wynika, że w szpitalu w Legionowie zatrudnienie znajdzie aż blisko 250 osób. Zapytaliśmy, czy w związku z szybszą finalizacją tej inwestycji już obecnie prowadzona jest rekrutacja kadr tam zatrudnionych. Okazuje się, że taki proces jeszcze nie ruszył. – Aktualnie trwają prace nad docelową strukturą funkcjonalną i zadaniami oddziałów szpitala oraz Ambulatoryjną Opieką Specjalistyczną (AOS). Stąd też nie jesteśmy jeszcze w fazie ogłaszania naboru na stanowiska. Ten rozpocznie się najpewniej za kilka miesięcy – wyjaśnia płk lek. med. Jarosław Kowal z WIM w Warszawie.