Budowa zupełnie nowej linii kolejowej pomiędzy Zegrzem a Przasnyszem jest coraz bliższa realizacji. Dzisiaj Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że projekt z powiatu legionowskiego został zakwalifikowany do wykonania do 2028 roku.
Zegrze – Przasnysz, jako realizacja szlaku „Kolei Północnego Mazowsza” to projekt, który zarządzany jest przez samorządowców z gminy Serock. Ideą przedsięwzięcia jest budowa zupełnie nowej linii kolejowej łączącej Serock, Pułtusk, Maków Mazowiecki, Przasnysz i mniejsze gminy znające się na szlaku ich przebiegu. Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski zebrał poparcie wszystkich samorządów i wspólnie z nimi stworzył projekt, który cały poprzedni rok był konsultowany z mieszkańcami. Więcej o przebiegu linii kolejowej można przeczytać w TYM i TYM miejscu.
Są dodatkowe pieniądze
20 kwietnia premier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaprezentowali listę projektów, które zostały zakwalifikowane do realizacji. Wśród 34 inwestycji znalazł projekt „Kolei Północnego Mazowsza”.
– Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj przedstawić niezwykle ważny program dla całej Polski. Program, który mówi o odbudowie, odtworzeniu linii kolejowych – powiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał: – To ważny moment, ponieważ w III Rzeczpospolitej dochodziło do likwidowania linii kolejowych.
– Gratuluję wszystkim samorządom, których projekty zostały zakwalifikowane do realizacji w ramach Programu Kolej Plus. Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Duże zainteresowanie samorządów Programem świadczy o tym, że kolej jest ważnym elementem rozwoju regionów – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
– Dziś prezentujemy program, który obejmuje 34 inwestycje, polegające na budowie, odbudowie czy rewitalizacji linii kolejowych. Dzięki temu do 2028 r. obszar wykluczenia komunikacyjnego znacznie się zmniejszy – powiedział wiceminister Andrzej Bittel.
– Projekt, który wspólnie chcemy realizować przede wszystkim łączy i to jest najwyższa wartość, którą dzięki niemu realizujemy już teraz. Całe przedsięwzięcie jest przykładem bezprecedensowej współpracy samorządów wszystkich szczebli, w tym wypadku z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. To niezwykle ważne szczególnie w tak niespokojnym czasie, że udaje nam się wdrażać ducha współpracy pomimo różnic w bieżących wyzwaniach, jakie towarzyszą nam w codziennej pracy – komentował pod koniec listopada Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski.
Zwiększone środki finansowe
Budżet Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku zostanie zwiększony o 5,6 mld zł – do ponad 11 mld zł. Odbędzie się to przez przyjęcie nowelizacji ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe z 8 września 2000 r. Łącznie dofinansowaniem objętych będzie 1200 km linii kolejowych.