Warto zadbać o poduszkę finansową! Sprawdź, jak budować swoje finansowe bezpieczeństwo

Concept of financial planning responsibility expenses and income

Od lat statystyki jasno pokazują, że ponad połowa Polaków nie oszczędza – to bardzo niepokojące zjawisko. Aby zadbać swoją przyszłość finansową, warto stworzyć „poduszkę bezpieczeństwa”, dzięki której nieprzewidziane wydarzenia takie jak utrata pracy, nieszczęśliwy wypadek czy awaria samochodu nie będą oznaczały braku środków do życia. Zabezpieczenie funduszy na bieżące potrzeby na co najmniej kilka miesięcy sprawi, że z dużo większym spokojem będziesz w stanie poradzić sobie z problemami.

 

Finanse osobiste to nie tylko środki na bieżące wydatki

Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie pod względem finansowym, powinieneś skupić się na gromadzeniu oszczędności. Oczywiście, stała kontrola bieżących wydatków jest równie ważna, jednak warto pomyśleć o odłożeniu środków wyłącznie w celu zabezpieczenia swojej przyszłości na wypadek sytuacji awaryjnych. Karta kredytowa lub kredyt gotówkowy oczywiście mogą być „kołem ratunkowym”, jednak najwygodniej (i najtaniej) zatroszczyć się o poduszkę finansową jeszcze zanim będzie potrzebna! Czego potrzebujesz, by ją stworzyć? Tak naprawdę potrzebne Ci będzie jedynie konto w banku i sporo cierpliwości.

Czym jest poduszka finansowa?

Rozsądne zarządzanie finansami to nie tylko pomnażanie majątku, ale również zabezpieczenie domowego budżetu – np. poprzez stworzenie poduszki finansowej. Pojęcie to oznacza dodatkowe fundusze odłożone na wypadek nagłej utraty dochodów, choroby lub nieprzewidzianych dużych wydatków, czyli oszczędności na „czarną godzinę”, które pomogą poradzić sobie w kryzysowej sytuacji bez konieczności zaciągania kredytu. Każdy, kto posiada konto w banku, może otworzyć w tym celu specjalne subkonto lub tzw. cel – taką możliwość daje m.in. Santander Bank Polska (więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta).

Jak duża powinna być poduszka finansowa? Przyjmuje się, że najbezpieczniej odłożyć równowartość uśrednionych wydatków (Twoich lub całej rodziny), które ponosisz w ciągu 3–6 miesięcy, czyli stałych opłat, kosztów utrzymania, codziennych zakupów, etc. – warto dobrze oszacować tę kwotę. Nowoczesne konto bankowe online umożliwi Ci nie tylko stały podgląd wysokości odkładanej sumy, ale również umieszczenie jej na przykład na dobrze oprocentowanej lokacie.

Dlaczego warto mieć zaplecze finansowe?

Życie jest nieprzewidywalne – choć na co dzień wiele osób stara się o tym nie myśleć, każdego mogą spotkać takie sytuacje jak utrata pracy, wypadek, awaria samochodu, nagła choroba czy większy, nieoczekiwany wydatek. Dzięki poduszce bezpieczeństwa nie będziesz martwić się o swoje finanse nawet w takich chwilach. Bez problemu utrzymasz siebie oraz swoją rodzinę przez co najmniej kilka miesięcy bez konieczności szukania innych źródeł pieniędzy, takich jak kredyt lub pożyczka.

Sposoby na zbudowanie poduszki finansowej w czasie kryzysu

Równowartość kilkumiesięcznych wydatków może na początku wydawać się dużą sumą do odłożenia, dlatego warto zacząć tworzenie swojej poduszki małymi krokami, szczególnie że aktualna sytuacja ekonomiczna w Polsce oraz rosnąca w 2022 r. inflacja nie sprzyjają odkładaniu pieniędzy. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie w oszczędzanie całej rodziny! Również dziecko może gromadzić oszczędności i posiadać własny numer konta, co dodatkowo ma bardzo wiele zalet edukacyjnych. Aby zacząć budować swój fundusz awaryjny, przede wszystkim:

  • przeanalizuj domowy budżet i określ dokładnie, jak duża powinna być Twoja poduszka finansowa;
  • zacznij od odłożenia niewielkiej kwoty (np. 1000–2000 zł) i stopniowo ją zwiększaj;
  • jak najszybciej spłać zaległości finansowe i inne zobowiązania lub staraj się je nadpłacać (np. kredyty gotówkowe i hipoteczne);
  • otwórz konto bankowe dla dziecka (np. w Santander Bank Polska: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-dzieci) – które będzie jego elektroniczną skarbonką i pozwoli maluchowi również wziąć udział w budowaniu rodzinnych oszczędności.

Bankowe konto osobiste dopasowane do Twoich oczekiwań

Tworzenie poduszki finansowej jest znacznie łatwiejsze, jeśli posiada się nowoczesny rachunek bankowy. Obsługując i kontrolując konto bankowe przez internet, możesz stale monitorować stan swoich oszczędności, a także wykonywać różnego typu operacje (przelewy, płatności mobilne czy nawet umieszczać pieniądze na lokatach, czy funduszach inwestycyjnych) bez wychodzenia z domu.

Banki oferują obecnie konta osobiste perfekcyjnie dopasowane do potrzeb swoich klientów niezależnie od wieku. Rozwiązania dla siebie znajdą nie tylko dorośli i przedsiębiorcy, ale również każdy nieletni czy nastolatek – oczywiście za pośrednictwem rodziców. Ofertę dla młodzieży przedstawia m.in. Santander Bank Polska – konto bankowe dla młodych to wyjątkowy produkt opracowany z myślą o niepełnoletnich klientach (szczegóły dostępne są na stronie: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-mlodych).

Analiza wydatków

Jak już zostało wspomniane, jednym z najważniejszych etapów tworzenia poduszki finansowej jest staranne oszacowanie tego, jaka powinna być jej wysokość. W tym celu należy przeprowadzić analizę wydatków. Przede wszystkim weź pod uwagę:

  • koszty utrzymania: np. opłaty za mieszkanie i media,
  • zakupy online i stacjonarne,
  • stałe wydatki,
  • spłacane co miesiąc zobowiązania finansowe, np. raty kredytów,
  • rezerwę finansową na nieprzewidziane sytuacje.

Jeśli monitorujesz budżet domowy na bieżąco, zsumuj po prostu roczne wydatki i podziel je przez 12 – otrzymasz wtedy średnią kwotę, której potrzebujesz miesięcznie, by nie martwić się o finanse.

Konto oszczędnościowe, lokata lub inny produkt finansowy

Najprostszym sposobem gromadzenia oszczędności jest otworzenie korzystnie oprocentowanego rachunku w banku. Nowoczesne konto bankowe umożliwia wygodne oszczędzanie i operowanie pieniędzmi z poziomu domowego komputera lub aplikacji mobilnej. Nawet student, który nie ma jeszcze dochodów, utrzymuje się ze stypendium lub jego zarobki są niewielkie, może założyć specjalny rachunek oszczędnościowy, by zacząć budować swoją poduszkę finansową na przyszłość. Zazwyczaj banki oferują dla studiujących bardzo atrakcyjne warunki korzystania z usług (przykładem może być tu oferta Santander Bank Polska dostępna na stronie: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-studenta).

Posiadanie konta w banku to również wiele korzyści dodatkowych. Karta bankomatowa sprawi, że będziesz mógł wypłacić oszczędności w gotówce na całym świecie. Wystarczy, że znajdziesz bankomat, natomiast karta płatnicza ułatwi zakupy i opłacanie usług na co dzień. Zazwyczaj banki przygotowują też specjalną ofertę dodatkowych produktów dla osób posiadających konto osobiste, co umożliwia nie tylko łatwe oszczędzanie, ale również pomnażanie oszczędności – mowa przede wszystkim o lokatach z atrakcyjnym oprocentowaniem i funduszach inwestycyjnych.

Zaplecze finansowe – sposób na nieprzewidziane wydatki

W czasie budowania poduszki finansowej bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego rachunku oszczędnościowego, na którym przechowasz pieniądze. Sprawdzą się zwykłe konta osobiste, ale także konta firmowe (jeśli chcesz stworzyć zabezpieczenie dla swojej działalności), walutowe: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto24-walutowe lub studenckie. Jak wybrać najlepsze? Przeanalizuj dokładnie oferty poszczególnych banków, pomóc może też konsultacja z doradcą bankowym lub wiarygodny ranking. Oszczędności, które zagwarantują Ci spokojną przyszłość, powinny znaleźć się w bezpiecznym miejscu – dlatego postaw na sprawdzoną instytucję!