Auto w abonamencie. Wady i zalety

zd1

fot. https://elements.envato.com/

Abonament samochodowy jest jedną z form finansowania, dzięki której można sfinalizować zakup samochodu. Takie rozwiązanie jest ciekawą alternatywą nie tylko dla zakupu pojazdu za gotówkę, ale również, chociażby dla kredytu, czy popularnego leasingu. Zastanawiasz się nad tym, czym w ogóle jest auto w abonamencie? Być może chcesz poznać zalety takiego rozwiązania i wynająć samochód na abonament? Jeżeli tak, odpowiedzi na te kwestie znajdziesz w tym poradniku, więc przeczytaj go już teraz!

Auto w abonamencie, czyli wynajem długoterminowy

Zdecydowanie się na auto w abonamencie jest niczym innym jak wynajmem długoterminowym, które oferują np. wypożyczalnie.

Tę formę finansowania samochodu wyróżnia kilka czynników. Jednym z nich, a zarazem chyba najważniejszym jest konieczność poniesienia comiesięcznej opłaty. Okazuje się, że takowa może być niższa niż rata kredytu samochodowego, czy nawet rata leasingu.

To nie wszystko – w miesięcznej opłacie abonamentowej znajdują się wszelakie koszty, które związane są z eksploatacją pojazdu (oczywiście oprócz paliwa). Mówiąc w skrócie, nie musimy martwić się wymianą opon, przejmować się ubezpieczeniem, czy obsługą serwisową samochodu. Wszystkie te formalności zostają po stronie firmy, która wynajmuje nam samochód.

Ciekawostką jest, że po zakończonej umowie możemy wykupić wynajęte auto, bądź oddać je i wybrać nową umowę, jak i model samochodu.

Jeżeli interesuje Cię więcej szczegółów dotyczących samochodów na abonament, szczegóły możesz sprawdzić tutaj: https://www.alphabet.com/pl-pl/auto-w-abonamencie-jak-dziala

auto w abonamencie

 

 

Wynajem auta na abonament – jak to działa

Wynajmu długoterminowego może spróbować wiele osób, a konkretnie te, które spełniają określone warunki. Ponadto z takiej formy finansowania mogą skorzystać nie tylko osoby prywatne, ale również firmy.

Pomimo tego, że oferta jest szeroko dostępna dla wielu osób, istnieją pewne wymagania, które należy spełnić, aby móc zawrzeć umowę abonamentową. Otóż firma wynajmująca może wymagać od klienta:

  • aby miał ukończone 18 lat,
  • niekiedy, aby klient posiadał zdolność kredytową,
  • stałego dochodu, dzięki czemu będziemy mogli bez przeszkód uiszczać comiesięczną opłatę abonamentową,

oraz, aby być osobą prywatną, bądź prowadzącą działalność gospodarczą.

Wymienione wymagania są popularne i często stosowane wśród firm wynajmujących. Należy jednak mieć na uwadze, że niektóre wymogi mogą się różnić, lub mogą istnieć inne, dodatkowe.

Poznaj procedurę wynajmu długoterminowego

Sam proces wynajmu jest całkiem prosty i sprowadza się jedynie do kilku kroków. Co więcej, aktualnie można takową wykonać przez stronę internetową firmy wynajmującej. Jak to wygląda? Sprawdź poniżej!

Procedura wynajmu w kilku krokach – wybierasz model auta, czas najmu i nie tylko…

  1. Pierwszym krokiem, jaki wykonamy po wejściu na stronę usługodawcy, jest wybór interesującego nas modelu samochodu. Okazuje się, że firmy dysponują sporą ofertą samochodów, więc wybierać możemy spośród aut wielu marek.
  2. Krok kolejny to ustalenie szczegółów związanych z pojazdem. Wpisuje się tu wersja silnikowa, wyposażenie, rodzaj opon, itp.
  3. Trzeci punkt to wybór interesującego nas ubezpieczenia. Warto wiedzieć o tym, że im lepiej wyposażone auto wybierzemy, czy ogółem lepszy i droższy samochód, tym miesięczne raty, do których zostaje doliczone ubezpieczenie, będą analogicznie wyższe.
  4. Określenie czasu najmu to kolejny krok i jak się okazuje bardzo ważny. W przypadku wynajmu długoterminowego minimalnym okresem, na jaki możemy się zdecydować, jest często 12 miesięcy. Maksymalny okres wynosi zaś nierzadko około 3-4 lata. Co ważne, bez względu na okres umowy, który wybierzemy, nie ponosimy opłaty startowej za samochód. Pomimo tego, dla chętnych osób istnieje możliwość uiszczenia opłaty, przez co rata miesięczna będzie odpowiednio niższa.
  5. Ostatni krok to zatwierdzenie i wysłanie zgłoszenia. Później pozostaje jedynie czekać na weryfikację i odpowiedź.

Cały proces jak widać, jest stosunkowo prosty i większość osób poradzi sobie z nim bez większych problemów. Oczywiście, dla wielu chętnych istnieje możliwość wynajmu długoterminowego w tradycyjny sposób (osobiście), jaki każdy zna – czyli wizyta w dziale obsługi danej firmy wynajmującej.

Na koniec można dodać, że często usługodawca po pozytywnym rozpatrzeniu naszego zgłoszenia może dostarczyć auto pod wskazany przez nas adres.

Wybierając auto na abonament, zwróć uwagę na umowę!

Zawsze należy wiedzieć, co podpisujemy i podobnie jest z umowami wynajmu długoterminowego. Dlaczego? Już spieszymy z odpowiedzią.

W umowach najmu długoterminowego czasami znajdują się pewne zapisy. Dobrze jest zwrócić uwagę na takowe i zapoznać się z nimi podczas podpisywania umowy. Oto niektóre przykłady, które mogą znaleźć się w umowie:

  • Limit kilometrów i dodatkowe opłaty za długoterminowy wynajem pojazdu – jest to kwestia, o której nigdy nie można zapominać. Otóż jeżeli wybierasz samochód w formie najmu długoterminowego, zawsze wiązać się to będzie z limitami kilometrów, które takowym można pokonać np. w skali roku. Przekroczenie tychże kilometrów będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami za każdy przejechany kilometr.
  • Zmiana raty po podpisaniu umowy – na to również warto zwracać uwagę, decydując się na wynajem długoterminowy. Otóż należy sprawdzić, czy firma wynajmująca zastrzega sobie prawo zmiany wysokości raty po podpisaniu umowy, lecz jeszcze przed wydaniem pojazdu. Takie kwestie mogą wynikać np. ze wzrostu cen samochodów itp.
  • Zasady dotyczące użytkowania auta przez innych kierowców – podpisując umowę najmu, domyślnie to my będziemy głównym jego użytkownikiem. Dlatego warto zapoznać się z przepisami usługodawcy, które określają możliwość udostępniania samochodu innemu kierowcy. Czasami w umowach mogą istnieć zapisy dotyczące tego, że z auta może korzystać jedynie ta osoba, która podpisała umowę. Udostępnianie samochodu osobom trzecim może wiązać się z przymusem poinformowania o tym fakcie usługodawcę.
  • Warunki wyjazdu samochodem za granice państwa – niekiedy zanim wybierzemy się wynajętym samochodem za granice kraju, musimy poinformować o tym fakcie usługodawcę. Warto o tym pamiętać, gdyż kara za złamanie tego zapisu może sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

To nie wszystko, gdyż w umowach mogą także znajdować się zapisy o karach związanych z wykonywaniem niepożądanych czynności w samochodzie, czy chociażby z udziałem własnym w zaistniałych szkodach i nie tylko.

Długoterminowy wynajem samochodu, zalety i wady

Omawiana forma finansowania niesie za sobą zalety i wady. Okazuje się, że tych pierwszych jest znacznie więcej. Poniżej sprawdzisz jakie zalety i wady dotyczą wynajmu długoterminowego!

Jakie zalety posiada najem długoterminowy? Samochód zastępczy, elastyczność wynajmu długoterminowego i nie tylko!

  • Wybierając wynajem długoterminowy, możesz jeździć nowym samochodem.
  • Niższa rata miesięczna niż w przypadku leasingu, czy w przypadku samochodu kupowanego na kredyt.
  • Brak wpłaty własnej, lub dobrowolny wkład własny podczas podpisywania umowy.
  • Elastyczny czas trwania umowy.
  • Utrzymanie i użytkowanie samochodu jest wliczone w miesięczne opłaty (ubezpieczenie, sezonowa wymiana opon, obsługa serwisowa pojazdu, niekiedy samochód zastępczy, itp.).
  • Korzyści dla firm (np. pozyskanie samochodu służbowego, czy całej floty poprzez tę formę finansowania).
  • Auta na abonament pochodzą z pewnego źródła.
  • Wynajęcie samochodu w formie najmu długoterminowego to świetna alternatywa dla osób, których nie stać na zakup nowego auta.
  • Szeroki wybór aut (wybierasz nowe auto, takie jak Ci się podoba).
  • Możliwość wykupu samochodu po zakończonej umowie.
  • Po podpisaniu umowy, odbiór auta pod wskazanym adresem.
  • Możliwość wyboru nowego samochodu po zakończeniu umowy i dalsza kontynuacja wynajmu.
  • Samochody dostępne od ręki.
  • Nowy samochód na abonament jest pewniejszą opcją niż używany samochód.

To oczywiście nie wszystkie zalety, jakie posiadają auta na abonament.

Jakie wady posiada najem długoterminowy?

  • Limit kilometrów związany z wynajęciem auta.
  • Różne ograniczenia w użytkowaniu samochodu.
  • Możliwość spotkania się z dodatkowymi opłatami.

Podsumowanie

Czy wybór auta na abonament to dobry pomysł? Oczywiście, wystarczy wziąć pod uwagę zalety tej opcji finansowania. Otóż zdecydowanie przewyższają one wady. Ponadto biorąc pod uwagę to, ile kosztuje auto nowe, które mielibyśmy kupić za gotówkę, taka forma finansowania wypada korzystniej. Dotoczy to także kredytu i leasingu. Abonament samochodowy to bardzo dobra opcja zarówno dla firm, jak i osób prywatnych.