Wysoka inflacja nie sprzyja oszczędzaniu. Oprocentowania produktów oszczędnościowych oferowanych przez banki pozwalają jednak na minimalizację strat spowodowanych spadkiem wartości pieniądza w czasie. Takimi produktami są na przykład wysoko oprocentowane konta oszczędnościowe w atrakcyjnych promocjach.
Jak działa konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe to produkt pośredni między bieżącym rachunkiem (ROR) a lokatą. ROR-y najczęściej nie są oprocentowane i służą do opłacania bieżących wydatków. Lokaty pozwalają na oszczędzanie, ale wymagają zamrożenia środków na określony czas, a ich zerwanie przed terminem oznacza utratę odsetek.
Konto oszczędnościowe oprocentowane jest na porównywalnym poziomie jak lokata, ale daje większą swobodę w dysponowaniu zgromadzonymi środkami. Można wypłacić je w dowolnym momencie bez utraty oprocentowania. Konto można zasilać nawet małymi kwotami, które udało się zaoszczędzić. Kapitalizacja odsetek następuje co miesiąc, a to oznacza, że już w następnym miesiącu pracują one na zysk.
Jak przebiega założenie konta oszczędnościowego?
Założenie konta oszczędnościowego i jego prowadzenie najczęściej są bezpłatne. Zazwyczaj darmowy jest także jeden przelew z konta w miesiącu, za kolejne trzeba już zazwyczaj zapłacić. Nie opłaca się więc traktować konta oszczędnościowego jak zwykłego rachunku do regulowania bieżących wydatków.
Od uzyskanych odsetek należy oczywiście zapłacić tzw. podatek Belki, który jest automatycznie pobierany przez bank.
Jak wybrać rachunek oszczędnościowy?
Konta oszczędnościowe prowadzi większość banków, ale różnią się one oprocentowaniem, kapitalizacją odsetek oraz pozostałymi warunkami. Pomocny w wyborze odpowiedniego konta jest ranking kont oszczędnościowych. Porównuje on wszystkie parametry mające wpływ na efektywność rachunku. Szczególną uwagę należy zwrócić na koszty obsługi, czas promocji i kwoty objęte promocją.
Banki chcąc przyciągnąć nowych klientów przygotowują okresowe promocje o wyższym oprocentowaniu. Oferty tego typu są ograniczone w czasie i dotyczą określonej kwoty maksymalnej. Co to oznacza? Promocje najczęściej obejmują okres 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie oprocentowanie spada do standardowej, z reguły niskiej wartości. Rozwiązaniem może być przeniesienie środków na nowe konto oszczędnościowe otwarte w innym banku.
Należy zwrócić uwagę na maksymalną kwotę objętą promocji. Nadwyżka nad tą kwotą będzie oprocentowana standardowo, więc bardziej opłacalne będzie zdeponowanie jej na innym koncie.
Konto oszczędnościowe – dla kogo to dobre rozwiązanie?
Konto oszczędnościowe jest atrakcyjną formą oszczędzania nawet dla tych osób, które nie dysponują dużymi nadwyżkami finansowymi i nie chcą ich zamrażać na lokatach.
Więcej porad z zakresu kont oszczędnościowych znajdziesz pod adresem: https://polakoszczedza.pl/najlepsze-konto-oszczednosciowe-ranking-kont/