Jak efektywnie zarządzać długiem i unikać pułapek zadłużenia?

Problemy finansowe bardzo często prowadzą do rosnących zadłużeń, które nieustannie się pogłębiają. Osoby mające trudności z regularną spłatą zobowiązań wpadają wówczas w spiralę zadłużenia. W takiej sytuacji sposobem na spłatę wierzytelności okazuje się zaciąganie kolejnych pożyczek i kredytów, co może łatwo wymknąć się spod kontroli. Aby zapanować nad terminami spłat, warto umiejętnie i rozsądnie zarządzać swoimi zadłużeniami.

 

Plan spłaty zadłużenia

Na początek warto stworzyć kompletną listę wszystkich zobowiązań, a także dokładnie przeanalizować umowy zaciągniętych kredytów i pożyczek. W ten sposób można ustalić, które zadłużenia trzeba potraktować priorytetowo i spłacić jak najszybciej. Pierwsze w kolejności powinny być pożyczki z prowadzoną już egzekucją komorniczą, a także kredyty generujące najwyższe koszty pod względem odsetek czy prowizji. Jeżeli jest to możliwe, warto tez postarać się o nadpłacenie poszczególnych zobowiązań i w ten sposób ich obniżenie. Tak ustalony plan ułatwi spłatę wymaganych rat w regularnych odstępach czasu. W ostateczności można też skorzystać z dodatkowej pożyczki dla zadłużonych, która jest udzielana osobom w trudnej sytuacji finansowej. Taka forma wsparcia może być udzielona na bardzo korzystnych warunkach, dzięki czemu nie pogłębia dodatkowo problemów i ułatwia spłatę już zaciągniętych zobowiązań.

Wybór odpowiedniej formy finansowania

Kredyt dla zadłużonych jest przeznaczony dla osób, które mają problemy ze spłatą innych zobowiązań i jednocześnie posiadają zdolność wystarczającą do uzyskania finansowania z banku. U takich klientów zwykle są już widoczne pierwsze opóźnienia w regulowaniu długów, na co wskazują dane z Biura Informacji Kredytowej. Osoby te nie widnieją jednak w rejestrach dłużników i nie została wobec nich rozpoczęta egzekucja komornicza. Aby otrzymać kredyt na spłatę długów w banku, trzeba też osiągać odpowiednie dochody. Jeżeli opóźnienie wynosi jedynie kilka lub kilkanaście dni, z uzyskaniem finansowania w banku nie powinno być większego problemu. W przeciwnym razie instytucja może domagać się natychmiastowej spłaty zobowiązania, traktując to jako warunek przyznania środków. Ze względu na przepisy wprowadzone 18 maja 2023 roku, kredyt bez BIK da się obecnie uzyskać dużo łatwiej. Banki nie muszą weryfikować klienta w Biurze Informacji Kredytowej, ponieważ mogą w tym celu wykorzystać dane z innych rejestrów – np. KRD, KiDT czy ERIF.

Zaciągnięcie pożyczki pozabankowej

Pożyczki bez BIK są udzielane przez prywatne firmy, które nie weryfikują swoich klientów w Biurze Informacji Kredytowej. Produkty finansowe tego typu są kierowane do osób mających znacznie większe opóźnienia w spłacie swoich zobowiązań. Warto jednak pamiętać, że z reguły koszt uzyskania pożyczki dla zadłużonych jest wyższy, niż kredytu. Dofinansowanie w takiej formie może być udzielone na różny okres czasu. Obecnie dużą popularnością cieszą się zarówno krótkoterminowe chwilówki ze spłatą do 30 dni, jak i oferowane nawet na kilka lat pożyczki ratalne. Do ich zalet należy wysoka przyznawalność, a także możliwość uzyskania środków już w kilkanaście minut. Pożyczka gotówkowa może być przyznana na stosunkowo wysokie kwoty, przy tym wiąże się to zwykle z większą ilością formalności i bardziej szczegółową weryfikacją. Pożyczkobiorca musi mieć przede wszystkim ukończone 18 lat oraz posiadać dokument tożsamości, a także pełną zdolność do czynności prawnych. Nie bez znaczenia pozostaje też stały i udokumentowany dochód oraz miejsce zamieszkania na terenie Polski.