Bogdan Kiełbasiński prezydentem. Samorządowcy z Koalicji Obywatelskiej i Porozumienia Samorządowego utrzymują władzę Radzie Miasta

Bogdan Kiełbasiński_wynik

Bogdan Kiełbasiński, który wygrał z Romanem Smogorzewskim bitwę o prezydenturę Legionowa zobowiązał się przed mieszkańcami do sprawowania tej funkcji wyłącznie dla dobra publicznego i ich pomyślności. Oprócz niego przysięgę złożyło 20 nowo wybranych legionowskich radnych. Na zaprzysiężeniu nowych władz samorządowych Legionowa zabrakło ustępującego prezydenta Romana Smogorzewskiego, który co prawda zdobył mandat radnego, ale w przeddzień jego oficjalnego objęcia, politycy z lokalnych struktur m. in. Koalicji Obywatelskiej (KO) powołali go na urząd starosty powiatu legionowskiego.

Prezydium rady zdominowane przez polityków KO i PS

We wtorek, 7 maja 2024 r. odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta Legionowo w kadencji samorządowej 2024-2029, podczas której obsadzono najważniejsze stanowiska w tym samorządzie. Z tej układanki politycznej wynika, że władzę w naszym mieście utrzymali politycy związani z KO oraz ze stworzonym przez byłego prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego Porozumieniem Samorządowym (PS). To dzięki ich wskazaniom i następnie głosowaniom stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Legionowo utrzymał Ryszard Brański z KO, a jego zastępcami zostali Anna Łaniewska z PS oraz Mirosław Pachulski z KO.

Zaprzysiężenie nowych władz samorządowych w Legionowie

Bogdan Kiełbasiński, który wygrał z Romanem Smogorzewskim bitwę o prezydenturę Legionowa zobowiązał się przed mieszkańcami do sprawowania tej funkcji wyłącznie dla dobra publicznego i ich pomyślności. Oprócz niego, podobną przysięgę złożyło 20 nowo wybranych legionowskich radnych. Na zaprzysiężeniu nowych władz samorządowych Legionowa zabrakło ustępującego prezydenta Romana Smogorzewskiego, który co prawda zdobył mandat radnego, ale w przeddzień jego oficjalnego objęcia, politycy z lokalnych struktur m. in. KO powołali go na urząd starosty powiatu legionowskiego. Jak się okazało, były już prezydent Legionowa poinformował komisarza wyborczego w Warszawie o zrzeczeniu się tego mandatu, w związku z powołaniem go na inną kierowniczą funkcję w administracji samorządowej.

 

Kiełbasiński co do zasady zarobi tyle samo, ile zarabiał Smogorzewski

Podczas tej pierwszej uroczystej legionowskiej sesji w kadencji samorządowej 2024-2029, radni ustalili też wysokość prezydenckiej pensji. Projekt uchwały w tej sprawie przygotował ustępujący z tej funkcji Roman Smogorzewski, który ustalił w nim wysokość miesięcznej pensji zasadniczej dla prezydenta elekta Bogdana Kiełbasińskiego na poziomie przeszło 8 tys. zł brutto. Kwotę tę na wniosek przewodniczącego Rady Miasta Legionowo, Ryszarda Brańskiego radni zwiększyli do sumy ponad 10 tys. zł brutto miesięcznie tj. do maksymalnego, przewidzianego w nadrzędnych przepisach ustawowych pułapu. Innymi słowy, miesięczna pensja zasadnicza prezydenta Bogdana Kiełbasińskiego będzie identycznej wysokości, ja ta, którą otrzymywał były już prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski.

W tym miejscu warto jednak przypomnieć, że na wysokość miesięcznego prezydenckiego uposażenia wpływa wiele czynników. Oprócz ustalanej przez Radę Miasta Legionowo pensji zasadniczej, szefowie miejscowego samorządu otrzymują również inne pieniądze w ramach dodatków m. in. funkcyjnego, specjalnego i za wieloletnią pracę. Poza tym przysługują im nagrody jubileuszowe oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Ze szczegółowym przebiegiem pierwszej sesji Rady Miasta Legionowo w kadencji samorządowej 2024-2029 można zapoznać się w tej wiadomości.