Dziś zaprzysiężenie prezydenta Legionowa, Bogdana Kiełbasińskiego oraz Rady Miasta Legionowo w kadencji 2024-2029. Relacja na żywo

Rada Miasta Legionowo 2024-2029

Rada Miasta Legionowo w kadencji samorządowej 2024-2029, fot. GP/kg

Za chwilę rozpocznie się pierwsza w nowej kadencji samorządowej sesja Rady Miasta Legionowo. Oprócz zaprzysiężenia nowych 21 radnych i prezydenta Legionowa, Bogdana Kiełbasińskiego, w tajnych głosowaniach wybrani zostaną przewodniczący i wiceprzewodniczący tego ciała uchwałodawczego. Zapraszamy do śledzenia tych obrad na naszej stronie internetowej.

Kalendarium posiedzenia

21 nowych legionowskich radnych spotka się we wtorek, 7 maja 2024 r. o godzinie 10 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Legionowie. Radni oraz prezydent złożą ślubowanie i odbiorą swoje mandaty. Zgodnie z postanowieniem komisarza wyborczego z Warszawy, na pierwszym posiedzeniu Rady Miasta Legionowo wybrany zostanie jej przewodniczący i dwóch jego zastępców. Nad prawidłowym przebiegiem powyższych głosowań czuwać będzie wybrana na początku tej sesji komisja skrutacyjna.

Zanim jednak do tego dojdzie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, pierwszą sesję Rady Miasta Legionowo w kadencji 2024-2029 otworzy i poprowadzi najstarszy z wybranych do tego ciała radnych. Tą osobą będzie radny Zdzisław Koryś, wieloletni legionowski radny, wybrany do Rady Miasta Legionowo z list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Wybór prezydium rady. Kto będzie rządził Legionowem?

Podczas pierwszego spotkania nowo wybranych legionowskich radnych, spośród swojego grona wybiorą oni również ścisłe prezydium Rady Miasta Legionowo w kadencji 2024-2029, czyli przewodniczącego tego ciała oraz dwóch wiceprzewodniczących. Prezydium wybierane jest bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Przyjmuje się, że pojęcie „bezwzględna większość głosów” powinno być rozumiane jako uzyskanie co najmniej o jeden głos więcej od sumy pozostałych ważnie oddanych głosów, czyli głosów przeciwnych i wstrzymujących. Wybór prezydium Rady Miasta Legionowo w kadencji samorządowej przypadającej na lata 2024 2029 przesądzi o tym, które ugrupowania i opcje polityczne w najbliższym 5-leciu będą rządzić Legionowem.

8 mandatów dla Koalicji Obywatelskiej

W ostatnich wyborach samorządowych legionowianie wybrali 21 radnych. Na skutek ich decyzji 8 mandatów w nowej kadencji samorządowej Rady Miasta Legionowo przypadło radnym wybranym z list wyborczych Koalicji Obywatelskiej (KO). Są to Piotr Zadrożny, Ryszard Brański, Andrzej Piętka, Mirosław Pachulski, Marta Budzyńska, Andrzej Grabiec, Agnieszka Żychalak oraz Joanna Laskowska-Łaba.

7 mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości

Na skutek decyzji wyborców, w nowej Radzie Miasta Legionowo 7 mandatów przypadnie radnym wybranym z list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Będą to radni Katarzyna Skierkowska-Pacocha, Andrzej Kalinowski, Artur Pawłowski, Zdzisław Koryś, Agnieszka Kobylińska, Marcin Miałkowski i Michał Kalman.

4 mandaty dla Porozumienia Samorządowego

Legionowianie przesądzili, że w Radzie Miasta Legionowo w latach 2024-2029 radnym wywodzącym się z popierającego obecnego prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego Porozumienia Samorządowego (PS) przypadną w udziale tylko 4 mandaty. Jeden z tych mandatów wywalczył ustępujący prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski. Jednak z uwagi na to, że w poniedziałek, 6 maja 2024 r. został powołany na stanowisko starosty powiatu legionowskiego, zrzeknie się on tego mandatu. Zgodnie z obowiązującą ordynacją wyborczą, mandat ten przypadnie w udziale kolejnej osobie z największą liczbę głosów, która znajdowała się na liście wyborczej komitetu wyborczego PS w okręgu wyborczym nr 2. Tą osobą będzie Paweł Głażewski, wieloletni legionowski radny. Pozostałe 3 mandaty radnych Rady Miasta Legionowo, które PS wywalczyło w ostatnich wyborach samorządowych obejmą Anna Łaniewska, Agata Zaklika oraz Dariusz Ejdys.

2 mandaty dla Trzeciej Drogi

W Radzie Miasta Legionowo w latach 2024-2029 zasiądą także Mirosław Grabowski i Sławomir Traczyk, którzy wywalczyli mandaty radnych z list wyborczych Trzeciej Drogi.

 

Uroczyście ślubują!

Trwa zaprzysiężenie 21 radnych. Poszczególni radni składają indywidualne ślubowania. – Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców. Tak mi dopomóż Bóg – publicznie zobowiązują się przed obywatelami radni Rady Miasta Legionowo w kadencji 2024-2029. Nieco wcześniej odebrali zaświadczenia potwierdzające ich wybór na radnych Rady Miasta Legionowo w kadencji samorządowej 2024-2029. Podobne zaświadczenie odebrał również prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński.

Trwa zaprzysiężenie prezydenta Kiełbasińskiego

Prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński składa przysięgę przed Radą Miasta Legionowo. – Obejmując urząd prezydenta miasta Legionowa, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców – publicznie zobowiązuje się.

Komisja skrutacyjna bez radnych PS

Trwa wybór komisji skrutacyjnej, która będzie czuwała nad prawidłowym przebiegiem dzisiejszych głosowań. W komisji tej nie mogą pracować radni, którzy ubiegają się o funkcje kierownicze w prezydium rady. Nad prawidłowością głosowań będą czuwać radni Piotr Zadrożny z KO, Mirosław Grabowski z Trzeciej Drogi oraz Marcin Miałkowski z PiS.

Brański, czy Kalinowski przewodniczącym Rady Miasta Legionowo?

Trwa wybór przewodniczącego Rady Miasta Legionowa w kadencji 2024-2029. O funkcję tę ubiegają się radni Ryszard Brański z KO oraz Andrzej Kalinowski z PiS. Głosowania w tej sprawie będą tajne. Ich wyniki przesądzą, które opcje polityczne będą w najbliższym 5-leciu rządzić w naszym mieście oraz jakie koalicje tych ugrupowań zawiążą się w legionowskim ciele stanowiącym.

Brański przewodniczącym Rady Miasta Legionowo!

Ryszard Brański z KO został przewodniczącym Rady Miasta Legionowo. Wybór tej osoby na to kierownicze stanowisko może sugerować, że w Legionowie będzie rządziła koalicja KO i PS. Faktyczne zawarcie porozumienia między wspomnianymi ugrupowaniami potwierdzą z pewnością kolejne wybory osobowe.

Przewodniczący Rady Miasta Legionowo musiał zostać wybrany bezwzględną większością głosów, co przy 21-osobowym składzie tego ciała, oznaczało, że musiało go poprzeć przynajmniej 11 radnych. I tak, na Ryszarda Brańskiego z KO oddano 12 ważnych głosów, zaś na Andrzeja Kalinowskiego z PiS 6 ważnych głosów. 2 radnych wstrzymało się od głosu w tej sprawie. W głosowaniu wzięło udział 20 radnych. Roman Smogorzewski, który zdobył mandat legionowskiego radnego, ale go nie odebrał nie bierze udziału w dzisiejszym posiedzeniu Rady Miasta Legionowo.

Głosowania w sprawie wyboru wiceprzewodniczących Rady Miasta Legionowo

Trwa wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Legionowo w kadencji 2024-2029. O funkcję pierwszej wiceprzewodniczącej tego ciała zabiegają Katarzyna Skierkowska-Pacocha z PiS oraz Anna Łaniewska z PS.

Pat w sprawie wyboru pierwszej wiceprzewodniczącej Rady Miasta Legionowo

Wciąż nie udało się wybrać pierwszej wiceprzewodniczącej Rady Miasta Legionowo w kadencji 2024-2029. Kandydaturę Anny Łaniewskiej z PS w tajnych głosowaniach poparło 10 radnych. Katarzyna Skierkowska-Pacocha z PiS uzyskała natomiast poparcie ze strony 9 radnych. Jeden radny wstrzymał się od głosu. Wobec tak rozkładających się głosów poparcia, na powyższe stanowisko nie można wybrać żadnej z tych osób, ponieważ żadna z nich nie uzyskała uznania w oczach bezwzględnej większości radnych.

Będą wybierać aż o skutku

Wciąż trwa wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Legionowo w kadencji 2024-2029. O funkcję pierwszej wiceprzewodniczącej tego ciała znów zabiegają Katarzyna Skierkowska-Pacocha z PiS oraz Anna Łaniewska z PS.

Łaniewska pierwszą wiceprzewodniczącą Rady Miasta Legionowo!

Pierwszą wiceprzewodniczącą Rady Miasta Legionowo w kadencji 2024-2029 została Anna Łaniewska z PS. W tajnych głosowaniach poparło ją tym razem 13 radnych. Katarzyna Skierkowska-Pacocha z PiS uzyskała natomiast poparcie ze strony 7 radnych. Tym razem żaden radny nie wstrzymał się od głosu.

Trwa wybór drugiego wiceprzewodniczącego Rady Miasta Legionowo w kadencji 2024-2029. Kandydatami do tej funkcji są Mirosław Pachulski z KO oraz Katarzyna Skierkowska-Pacocha z PiS.

Pachulski drugim wiceprzewodniczącym Rady Miasta Legionowo!

Drugim wiceprzewodniczącym Rady Miasta Legionowo w kadencji 2024-2029 został Mirosław Pachulski z KO. W tajnych głosowaniach poparło go 12 radnych. Katarzyna Skierkowska-Pacocha z PiS uzyskała natomiast poparcie ze strony 8 radnych. Żaden radny nie wstrzymał się od głosu.

Radny Smogorzewski zrzekł się mandatu

Komisarz wyborczy w Warszawie poinformował, że radny Roman Smogorzewski zrzekł się swojego mandatu, w związku z powołaniem na funkcję starosty powiatu legionowskiego.

Ile będzie zarabiał prezydent Kiełbasiński?

Radni za chwilę będą ustalać wysokość wynagrodzenia dla prezydenta Legionowa, Bogdana Kiełbasińskiego. Projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości wynagrodzenia dla prezydenta Legionowa, Bogdana Kiełbasińskiego przygotował ustępujący prezydent Roman Smogorzewski.

Projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości wynagrodzenia dla prezydenta Legionowa, Bogdana Kiełbasińskiego przygotował ustępujący prezydent Roman Smogorzewski. Przewidywał on wysokość pensji zasadniczej na poziomie przeszło 8 tys. zł brutto miesięcznie. Przewodniczący Rady Miasta Legionowo, Ryszard Brański we wniosku formalnym zaproponował zwiększenie tego uposażenia do kwoty ponad 10 tys. zł brutto miesięcznie, czyli do kwoty maksymalnej, jaką może dla tej części prezydenckiego wynagrodzenia ustalić Rada Miasta Legionowo. Radni zgodnie poparli ten wniosek, zaś następnie w uchwale ustalili na wskazanym poziomie wysokość zasadniczej prezydenckiej pensji.