Nauka języka angielskiego jako sposób na realizację swoich celów życiowych

pexels-photo-267669

Język angielski w dzisiejszym świecie jest nie tylko narzędziem komunikacji, ale przede wszystkim kluczem do wielu drzwi – tych w prestiżowych uczelniach, międzynarodowych korporacjach i na ścieżkach kariery na całym świecie. Opanowanie angielskiego to już dawno nie luksus, ale konieczność, szczególnie wtedy, gdy mamy ambitne cele życiowe.

 

Oczywiście, język angielski to nie tylko gramatyka i słownictwo, to most łączący kultury, umożliwiający dzielenie się wiedzą i doświadczeniami, i to na skalę globalną. Zatem inwestując w naukę angielskiego nie tylko możesz usprawnić efekty swojej edukacji, ale i uzyskać przepustkę do świata pełnego możliwości. Warto więc już dzisiaj zastanowić się nad tym, jak szybko nauczyć się angielskiego.

 

 

Globalne korzyści, które płyną z nauki języka angielskiego

 

Opanowanie dowolnego języka obcego – to jedno z najbardziej skutecznych narzędzi rozwoju osobistego i zawodowego. Możliwości, które daje język angielski są jednak znacznie szersze. Angielski, jako najczęściej używany język na świecie, stał się dominującym lingua franca w międzynarodowej dyplomacji, biznesie, nauce, kulturze popularnej, technologii i edukacji.

 

Angielski to nie tylko język używany w USA i Wielkiej Brytanii. Posługują się nim także ludzie zamieszkujący Irlandię, Kanadę, Australię, Nową Zelandię, wiele krajów Afryki i części Azji. To nadal nie wszystko. Dzisiaj większość osób mówiących po angielsku nie jest jego rodzimymi użytkownikami. Liczba native speakerów, których językiem ojczystym jest angielski, wynosi około 600 milionów. Natomiast liczba osób mówiących po angielsku wynosi ponad 1,5 miliarda.

 

Język angielski został uznany za język negocjacji w organizacjach międzynarodowych, takich jak: Zgromadzenie Ogólne ONZ, Unia Europejska, NATO, UNESCO i wielu innych. Międzynarodowe szczyty i negocjacje, studiowanie światowych doświadczeń w różnych sferach i obszarach, podpisywanie ważnych dokumentów państwowych, spotkania prezydentów różnych krajów – to wszystko odbywa się w języku angielskim.

W języku angielskim są zawierane międzynarodowe umowy handlowe, prowadzone globalne systemy finansowe i transportowe.

 

Język angielski jako źródło Twojej kariery

 

Obecnie ponad 30% osób uczy się angielskiego, aby zmienić pracę lub zwiększyć swoje dochody. W Polsce dobra znajomość tego języka pozwala na zarobienie 40-60% więcej, a to nie jest ostateczny limit. Jeśli więc brakuje Ci motywacji do nauki angielskiego, przeanalizuj oferty pracy i porównaj wynagrodzenia.

 

Nawet pobieżne zapoznanie się z tematem najprawdopodobniej zachęci Cię już dziś do otwarcia podręcznika do nauki angielskiego lub rozpoczęcia oglądania wykładu online.

 

Angielski a Twoje działanie

 

Jeśli tworzysz treści, świadczysz usługi lub coś produkujesz, znajomość języka angielskiego jest niezaprzeczalną zaletą. Znając angielski, możesz sprzedawać swoje produkty lub usługi nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Oznacza to, że liczba potencjalnych klientów wzrasta tysiące razy.

 

O ile z niektórymi zadaniami w dzisiejszym świecie nadal można sobie poradzić z pomocą tłumacza (osoby lub oprogramowania), to wiele działań będzie utrudnionych bez płynnego posługiwania się angielskim. Do takich zadań można na przykład zaliczyć:

  • tłumaczenie strony internetowej;
  • publikowanie czegoś na rynku globalnym;
  • dodawanie opisu produktu itp.

 

Komunikacja z klientami, ich życzenia, prośby i pytania – nie zawsze można sobie z tym wszystkim poradzić za pomocą tłumacza Google. W niektórych przypadkach błąd może być zbyt kosztowny.

 

fot. pexels.com

fot. pexels.com

Do czego jeszcze przyda się ten angielski?

 

Nawet jeśli nie zamierzasz dziś zmieniać pracy, angielski z pewnością przyda Ci się w codziennym życiu. Do czego? Do surfowania po Internecie! W końcu tylko około 2% informacji w sieci jest po polsku, natomiast 25% po angielsku.

Ponadto dwujęzyczność poprawia pamięć i zdolność krytycznego myślenia. Badania, zrealizowane przez Uniwersytet Northwestern, pozwoliły ustalić, że dwujęzyczni nastolatkowie wykazują zwiększoną zdolność do koncentracji i lepszą odpowiedź mózgu na złożone dźwięki w porównaniu z rówieśnikami mówiącymi tylko w jednym języku. Bilingwizm wpłynął pozytywnie na ich zdolność do skupienia uwagi w hałaśliwym otoczeniu, takim jak szkolna kawiarnia​.

 

Z kolei inne badanie, przeprowadzone na Uniwersytecie Grenady, wykazało, że dzieci dwujęzyczne mają lepszą „pamięć roboczą” w porównaniu do dzieci jednojęzycznych. Pamięć robocza jest kluczowa dla wielu codziennych funkcji poznawczych, takich jak: planowanie, rozwiązywanie problemów i przetwarzanie informacji​.

 

 

Jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego?

 

Można uczyć się angielskiego na kursach językowych, z korepetytorami lub samodzielnie, lub można również studiować w tym języku temat, który Cię interesuje. Oczywiście, aby wziąć udział w lekcjach gotowania online i zostać świetnym kucharzem, potrzebujesz pewnego poziomu znajomości języka angielskiego – minimum poziomu średnio zaawansowanego. Jednak tym sposobem będziesz się rozwijać w co najmniej dwóch kierunkach jednocześnie. I nawet, jeśli mniej lubisz angielski niż gotowanie, nie będzie Ci się to wydawać takie straszne, gdy posłuchasz opowiadania o rodzajach sosów.

 

Jeśli wybierzesz wysokiej jakości szkołę języka angielskiego, będziesz w stanie go opanować od zera do poziomu zaawansowanego w zaledwie 3-3,5 roku. Biorąc pod uwagę, że nie każdy potrzebuje umiejętności na poziomie C2 (z taką znajomością angielskiego kończą studia studenci uniwersytetów językowych, choć zdarza się, że nie zawsze), a także, że możesz mieć już opanowane niektóre poziomy, czas nauki skraca się do przewidywalnej przyszłości.

 

Możesz również uczyć się samodzielnie. Wtedy niezastąpione staną się materiały ze strony LiveXP. Wystarczy, że ćwiczenia z nauczycielem odbywać się będą 2-3 razy w tygodniu, by istotnie przyspieszyć proces nauczania i nauczyć się języka w stosunkowo krótkim czasie. Trzeba pamiętać, że najważniejsze są chęci, czas i energia.