Kilka dni temu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował, że przekaże blisko 133 mln zł na poszukiwanie źródeł geotermalnych w kolejnych 10 lokalizacjach w czterech województwach: lubuskim, łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim. Na liście samorządów, które otrzymają po kilkanaście milionów złotych dotacji na powyższy cel znalazły się: Urząd Miasta i Gminy Serock oraz Urząd Gminy Jabłonna.
21 listopada br. zastępca prezesa zarządu Józef Matysiak Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał umowę o dofinansowanie na wykonanie odwiertu geotermalnego w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” z przedstawicielami 10 samorządów w czterech województwach: lubuskim, łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim. Rozpoznania geologiczne w ramach podpisanych umów będą prowadzone w gminach: Błonie, Grójec, Jabłonna, Koluszki, Końskie, Łopuszno, Moszczenica, Serock, Stare Babice, Strzelce Krajeńskie. Gmina Serock otrzyma w ramach powyższego dofinansowania trochę ponad 14 mln. Podobną kwotę otrzyma również Gmina Jabłonna.
W ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” samorządy mogły ubiegać się o dofinansowanie na wykonanie pierwszego otworu badawczego, nie obciążając budżetu gminnego. Prace badawcze mają w przyszłości dać odpowiedź na pytania o parametry wody i opłacalność wydobycia.
Dzięki pozyskanym dotacjom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, możliwe będzie przeprowadzenie odwiertu badawczego w każdym z powyższych samorządów, który oceni parametry wód termalnych i ich potencjalne zastosowania w ciepłownictwie, rekreacji oraz działaniach prozdrowotnych. Dofinansowanie w 100% pokryje koszty pierwszego odwiertu badawczego.
– Szansa na sukces tych odwiertów geotermalnych jest bardzo wysoka, według ocen służby geologicznej. Jeśli tak się okaże, będzie to dla gmin pierwszy krok do tego, żeby energię geotermalną właściwie wykorzystać – powiedział Krzysztof Galos, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju.
– Dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozwój odnawialnych źródeł energii, do których należy geotermia, jest niezwykle ważny. To również element polityki klimatycznej UE i Polski. W naszej nowej strategii działania na lata 2025-28 transformacja energetyczna jest jednym z priorytetów i nie może odbyć się bez szerokiego rozwoju odnawialnych źródeł energii, zarówno tych wielkoskalowych, jak i przydomowych rozwiązań, które Narodowy Fundusz wspiera – przekazała prezeska NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.
Rozwój geotermii i szerokie możliwości jej wykorzystania mogą przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego gmin. Energia cieplna pozyskiwana z wnętrza Ziemi może służyć ciepłowniom i elektrociepłowniom do ogrzewania budynków, znaleźć zastosowanie w przedsiębiorstwach, rolnictwie, turystyce, rekreacji, lecznictwie i rehabilitacji.
Jeśli odwiert określi potencjał do wykorzystania gospodarczego, spółki ciepłownicze będą mogły wystąpić do NFOŚiGW o dofinansowanie na budowę ciepłowni geotermalnej ze środków zagranicznych oraz w ramach programu priorytetowego „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”.
O tym, że dwa samorządy z terenu powiatu legionowskiego (gmina Serock i Gmina Jabłonna) starają się pozyskać dofinansowanie na wykonanie odwiertów, które pozwolą wykorzystywać wody termalne Gazeta Powiatowa pisała już w 2023 roku (więcej pisaliśmy TUTAJ). O tym jak w przyszłości zamierza wykorzystać potencjalne źródła wód geotermalnych pod koniec 2023 roku informował Urząd Miasta i Gminy Serock (więcej pisaliśmy TUTAJ).
Program „Udostępnienie wód termalnych w Polsce”
Z programu “Udostępnienie wód termalnych w Polsce” NFOŚiGW dotuje prowadzenie prac poszukiwawczo-rozpoznawczych w 100 proc. Na realizację programu w latach 2020-2028 zaplanowano 708 mln zł. W pierwszym naborze wniosków, zakończonym w 2022 r., podpisano 15 umów z samorządami. W drugim naborze 28 projektów wybrano do dofinansowania. We wrześniu NFOŚiGW podpisał umowę na dofinansowanie rozpoznania zasobów złóż wód termalnych w małopolskim Brzesku. W październiku NFOŚiGW podpisał umowy na odwierty w siedmiu gminach: Września, Włocławek, Kruszwica, Barlinek, Police, Kalisz, Kazimierz Biskupi.
Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) pozyskiwanie energii cieplnej z wnętrza Ziemi wpływa na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, szkodliwych substancji (np. związki azotu i siarki) oraz pyłów, a zarazem umacnia bezpieczeństwo energetyczne i przyczynia się do stabilizacji cen ciepła dostarczanego mieszkańcom z lokalnych systemów grzewczych. W obliczu rosnących kosztów energii z paliw kopalnych polskie samorządy szukają alternatywnych rozwiązań i inwestują w OZE takie jak wody geotermalne.