Geotermia w Jabłonnie i Serocku? Gminy pozyskały pieniądze na pierwszy odwiert badawczy

22052___Archiwum_UMWM_PEC_Geotermia_Podhalaska_SA

fot. UMWM, PEC Geotermia Podhalańska S.A.

Dwie gminy z powiatu legionowskiego, Jabłonna i Serock, otrzymały dofinansowanie na badania związane z nieudokumentowanymi złożami wód termalnych. „Prace w przyszłości mają szanse pomóc zbudować w naszej gminie wspólnotę lokalną przygotowaną na ewentualne przyszłe zawirowania energetyczne, a dodatkowo opartą o czyste źródła energii” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta i Gminy Serock.

W piątek (24 listopada) Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił wyniki programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. W jego ramach samorządy mogły ubiegać się o dofinansowanie na wykonanie pierwszego otworu badawczego, nie obciążając budżetu gminnego. Prace badawcze mają w przyszłości dać odpowiedź na pytania o parametry wody i opłacalność wydobycia.

Celem programów wspierających geotermię jest zwiększenie wykorzystania zasobów wód termalnych w Polsce. Ich efektem będzie zmniejszona emisja gazów cieplarnianych do atmosfery, zmniejszone zapotrzebowanie na zasoby naturalne oraz zastąpienie paliw opałowych nieprzyjaznych środowisku na rzecz odnawialnych źródeł energii. Geotermia to niewątpliwie najlepsze odnawialne źródło energii. Jest stabilne i przewidywalne, ale również stosunkowo tanie, jeśli chodzi o dalszą perspektywę funkcjonowania – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Artur Michalski, wiceprezes zarządu NFOŚiGW.

Wśród 18 gmin pozytywnie zaopiniowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, znalazły się dwie z terenu powiatu legionowskiego. Gmina Jabłonna oraz Miasto i Gmina Serock otrzymają dofinansowanie na wykonanie pierwszego otworu badawczego na nieudokumentowanym jeszcze złożu wód termalnych. Wykonanie takiego odwiertu ma charakter rozpoznawczy i badawczy. Finansowany jest w 100 proc. z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet programu wynosi 530 mln złotych, z tego 480 mln złotych dotacji i 50 mln złotych pożyczki. Okres wdrażania programu obejmuje lata 2020-2028.

Jak informują seroccy urzędnicy, 16 listopada br. gmina podpisała również umowę w ramach Europejskiego Instrumentu Miejskiego (EUCF), dzięki czemu otrzyma 60 tys. euro na opracowanie koncepcji inwestycyjnej ciepłowni geotermalnej i sieci ciepłowniczej.

Dzięki pozyskanym środkom realizujemy prace badawcze i analityczne w bardzo kosztownych dziedzinach nie obciążając budżetu gminnego. Prace w przyszłości mają szanse pomóc zbudować w naszej gminie wspólnotę lokalną przygotowaną na ewentualne przyszłe zawirowania energetyczne, a dodatkowo opartą o czyste źródła energii – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta i Gminy Serock.