Były już legionowski radny z Prawa i Sprawiedliwości (PiS), 47-letni Andrzej Kalinowski wygrał konkurs na stanowisko prezesa zarządu należącej do miasta Legionowa spółki KZB Legionowo. Przez ostatnią dekadę wspomnianą spółką kierowała Irena Bogucka.
Andrzej Kalinowski już nie jest radnym
47-letni Andrzej Kalinowski, wieloletni legionowski radny PiS i zarazem pełnomocnik tej partii w powiecie legionowskim został właśnie prezesem zarządu miejskiej spółki KZB Legionowo. Samorządowiec wygrał ogłoszony w kwietniu 2025 r. konkurs na to stanowisko. Spółka KZB Legionowo jest zarządcą setek legionowskich budynków, w tym szkół i przedszkoli, bloków komunalnych i socjalnych, obiektów sportowych, w tym basenów, lodowiska i boisk sportowych oraz targowiska miejskiego. W związku z zatrudnieniem na kierowniczym stanowisku w spółce należącej do miasta Legionowa, w piątek, 9 maja 2025 r. Andrzej Kalinowski złożył mandat radnego.
Członkiem PiS-u wciąż pozostaje
47-letni Andrzej Kalinowski był miejskim radnym od 2014 r. Od zawsze był związany z partią polityczną PiS, której wciąż pozostaje szeregowym członkiem i zarazem jej pełnomocnikiem w powiecie legionowskim. Z ramienia wspomnianej partii 2-krotnie, w 2018 r. i w 2024 r. walczył o prezydenturę Legionowa. Walkę tę jednak 2-krotnie przegrał, w 2018 r. zdobywając 23,41 procenta głosów poparcia, natomiast w 2024 r. 21,26 procenta głosów poparcia. Przez ostatnie 3 kadencje samorządowe w Radzie Miasta Legionowo, radny Andrzej Kalinowski był wieloletnim szefem klubu PiS. W bieżącej kadencji samorządowej, czyli od maja 2024 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego komisji budżetu i finansów. Z uwagi na zatrudnienie na kierowniczym stanowisku w spółce należącej do miasta Legionowa, w piątek, 9 maja 2025 r. Andrzej Kalinowski złożył mandat radnego. Same członkostwo w partii politycznej formalnie uniemożliwia mu pełnienia tej funkcji.
Wykształcenie i kariera zawodowa nowego prezesa zarządu spółki KZB Legionowo
Andrzej Kalinowski posiada wyższe wykształcenie. Pierwszą szkołą, dzięki której w 2003 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera budownictwa była Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie. W latach kolejnych zdobywał dodatkowe kwalifikacje zawodowe, zwłaszcza z zakresu zarządzania w Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie. Ukończył też dziesiątki szkoleń kierunkowych, w tym tych dedykowanych członkom rad nadzorczych spółek skarbu państwa. Samorządowiec ma bogate doświadczenie zawodowe związane z prowadzeniem finansów i zarządzaniem firmami. W latach 2022-2024 był prezesem zarządu jednej z zależnych od Agencji Mienia Wojskowego (AMW) spółek. Chodzi dokładnie o wyspecjalizowaną w budownictwie przemysłowym spółkę AMW Sinevia, mającą swoją siedzibę w Nowym Dworze Mazowieckim. W przeszłości był też dyrektorem, a wcześniej wieloletnim pracownikiem Centralnego Ośrodka Sportu. Od marca 2025 r. jest członkiem rady nadzorczej należącej do powiatu garwolińskiego spółki PKS Garwolin. Zanim został legionowskim radnym prowadził własną działalność gospodarczą, był także inżynierem budowy w firmie Warbud S. A. z Warszawy, a także przedstawicielem handlowym w jednej ze stołecznych spółek budowlanych.
Jak zostanie zreorganizowana spółka KZB Legionowo?
– Czy zlikwidowałby Pan spółkę KZB Legionowo? – to jedno z pytań, które Gazeta Powiatowa zadała Andrzejowi Kalinowskiemu wiosną 2024 r. podczas kampanii wyborczej, kiedy to ubiegał się on o mandat prezydenta Legionowa. – Nie. Jednak na pewno poważnie bym ją zreorganizował. To jest spółka, w której 100 procent udziałów ma miasto. Co więcej, administruje ona większością miejskich nieruchomości. Nie może być tak, że miejska spółka zasłania się tajemnicą handlową i nie chce ujawniać szczegółów, w tym tych finansowych związanych ze swoją działalnością. Ona musi działać na korzyść miasta – tak wówczas odpowiedział nam Andrzej Kalinowski. O tym, jakie plany względem dalszego rozwoju i funkcjonowania tej należącej do miasta Legionowa spółki ma jej świeżo upieczony prezes zarządu poinformujemy w oddzielnej wiadomości.