Roger Moorhouse: Paszporty życia

Moorhouse_Paszporty-zycia_3Dgrzb

Fałszywe dokumenty i prawdziwi bohaterowie.  Historia jednej z największych – i najmniej znanych – akcji ratowania Żydów w czasie II wojny światowej.

 

W latach 1940–1943 polscy dyplomaci w Szwajcarii we współpracy ze środowiskami żydowskimi opracowali system fałszowania dokumentów krajów latynoamerykańskich. Wystawione na żydowskie nazwiska, były następnie przemycane do okupowanych przez Niemców krajów. Ich posiadanie wzbudzało strach i jednocześnie dawało nadzieję na uniknięcie transportu do obozów śmierci.

Aleksander Ładoś, Stefan Ryniewicz, Konstanty Rokicki, Abraham Silberschein, Chaim Eiss oraz Juliusz Kühl – znani także jako Grupa Ładosia – uratowali życia tysięcy Żydów z całej Europy.

Historyk Roger Moorhouse rzuca światło na niezwykłą i zuchwałą akcję ratunkową prowadzoną przez Polaków, którzy zdecydowali się działać, gdy świat odwracał oczy.

 

 

Roger Moorhouse:  Brytyjski historyk, pisarz i publicysta, ekspert w zakresie tematyki związanej z II wojną światową. Członek Royal Historical Society. W czasach studenckich rozpoczął współpracę z Normanem Daviesem, wraz z którym napisał „Mikrokosmos” (2002), samodzielnie debiutował zaś książką „Polowanie na Hitlera” (2006). Autor takich pozycji jak „Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach” (2018) czy „Polska 1939: Pierwsi przeciw Hitlerowi” (2019). W 2020 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.