Styczniowe nowości komiksowe Klubu Świata Komiksu Egmont

Egmont

Egmont zaprezentował nowości na styczeń, które ukażą się w ramach Klubu Świata Komiksu Egmont. W tym miesiącu wydane zostaną między innymi: Adaptacje literatury. Podróż do wnętrza ziemi i Don Kichot, 13 tom Kaczogrodu a także Piękna i Bestia oraz 6 tom z cyklu Kumpelki.

Adaptacje literatury. Podróż do wnętrza ziemi

Scenariusz: Curd Ridel
Rysunki: Frédéric Garcia
Przekład: Marek Puszczewicz
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron
Format: 215×290

Komiksowa adaptacja jednej z najlepszych i najbardziej znanych powieści science fiction autorstwa Juliusza Verneʼa. Napisana w 1864 roku „Podróż do wnętrza Ziemi” była jedną z pierwszych powieści poruszających tematykę eksploracji wnętrza Ziemi.

Historia rozpoczyna się, gdy mieszkający w Hamburgu profesor mineralogii Otto Lidenbrock i jego siostrzeniec Aksel rozszyfrowują starożytny manuskrypt runiczny, w którym islandzki historyk opisał swoją rzekomą wyprawę do wnętrza Ziemi. Postanawiają udać się na Islandię i przy pomocy Hansa, lokalnego przewodnika, odnajdują na dnie wulkanu przejście, które zaprowadzi ich do trzewi ziemskiego globu. Tam odkrywają niezwykły świat ogromnych jaskiń zamieszkałych przez dziwne stworzenia. A przygoda dopiero się zaczyna… Autorami albumu są pochodzący z Konga scenarzysta i kompozytor, autor wielu humorystycznych opowieści rysunkowych Curd Ridel („Ushuaia”, „Le Gowap”) oraz francuski rysownik Frédéric Garcia („Lucky Luke”).

Adaptacje literatury. Don Kichot

Scenariusz: Philippe Chanoinat, Jean-Blaise Dijan
Rysunki: David Pellet
Przekład: Marek Puszczewicz
Oprawa: miękka
Objętość: 56 stron
Format: 215×290

„Don Kichot z La Manchy” to najsłynniejsza powieść autorstwa Miguela Cervantesa, a także jedno z najważniejszych dzieł literatury hiszpańskiej. Imię głównego bohatera przeszło do języka potocznego jako określenie osoby tracącej poczucie rzeczywistości w pogoni za wzniosłymi ideami i celami.

Bohaterem historii jest zubożały szlachcic Alonso Quijano, pasjonat powieści rycerskich. W wyniku ich lektury uznaje, że jest błędnym rycerzem, przybiera imię Don Kichot i na wiernym wierzchowcu Rosynancie (w rzeczywistości chudej szkapie) wyrusza w świat, by bronić honoru ukochanej Dulcynei (w rzeczywistości ubogiej chłopki z sąsiedniej wsi). Dołącza do niego giermek Sancho Pansa, którego głównym zmartwieniem jest brak jedzenia. Nieprawdopodobne przygody prowadzą dwóch wędrowców przez Hiszpanię.

Autorami scenariusza tej adaptacji są dwaj Francuzi – Philippe Chanoinat („Elvis”, „De Funès et Bourvil”) i Jean-Blaise Djian („Czwórka z Baker Street”). Rysunki natomiast wykonał francuski rysownik i animator David Pellet.

Kaczogród. Dotyk Midasa i inne historie z lat 1961–1962, tom 13

Scenariusz: Carl Barks
Rysunki: Carl Barks
Przekład: Marcin Mortka, Jacek Drewnowski
Oprawa: twarda
Objętość: 248 stron
Format: 170×260

Niniejszy album zawiera komiksy Carla Barksa z lat 1961–1962. Tytułowy „Dotyk Midasa” to opowieść, w której zadebiutowała Magika de Czar. Pochodząca z południa Włoch wiedźma i antagonistka Sknerusa McKwacza z obsesją na punkcie jego pierwszej dziesięciocentówki to postać uwielbiana przez kolejne pokolenia czytelników i autorów kaczych komiksów. Magika powraca w tym tomie jeszcze w historii „Walentynka za dychę”. Na tym jednak nie koniec, bo w zbiorze znalazł się także pierwszy komiks z innym rywalem Sknerusa – biznesmenem Johnem Kwakerfellerem („Pełny gaz”), który później na stałe zagościł w Kaczogrodzie. Najbogatszemu kaczorowi świata na drodze stają również dobrze już mu znani Bracia Be, a nawet… kozioł śnieżny. W tomie nie zabrakło też oczywiście mniej lub bardziej szalonych przygód z innymi bohaterami barksowskiego świata, na czele z Kaczorem Donaldem i Diodakiem. „Kaczogród” to kolekcja uwielbianych klasycznych komiksów, napisanych i narysowanych przez Carla Barksa w latach 1943–1972. Komiksy są prezentowane w kolejności chronologicznej. To prawdziwy skarb dla fanów!

Klasyczne baśnie Disneya. Piękna i Bestia

Scenariusz: Bobbi J.G. Weiss, Silvia Dell’Amore
Rysunki: Colleen Doran
Przekład: Mateusz Lis
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 170×260
Cena: 34,99

Przeznaczona dla małych i dużych czytelników komiksowa adaptacja wspaniałej filmowej opowieści „Piękna i Bestia”! W spokojnej wiosce, gdzie życie toczy się monotonnym rytmem, a marzycieli traktuje się jak dziwaków, żyje piękna i wrażliwa Bella. Dziewczyna uwielbia czytać książki i bujać w obłokach. Z czułością troszczy się o swojego starego ojca – ekscentrycznego wynalazcę. Wszystko się zmienia, gdy Bella trafia na zamek tajemniczej, budzącej grozę Bestii. Tam, u boku zaczarowanych mieszkańców, przekonuje się, że pozory mogą mylić, a prawdziwe piękno kryje się w głębi serca. Komiks o tym, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, a wrażliwość, dobro i prawdziwa miłość mogą odmienić zarówno ciało, jak i duszę, odegnać zło, smutek i zwątpienie.

Lucky Luke. Dwudziesty pułk kawalerii, tom 27

Scenariusz: René Goscinny
Rysunki: Morris
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron
Format: 216×285
Cena: 34,99

To album autorstwa mistrzów komiksu: Morrisa i Goscinnego. Lucky Luke, legenda Dzikiego Zachodu, nie ma chwili spokoju. Zostaje poproszony przez rząd Stanów Zjednoczonych o wypełnienie delikatnej misji – musi doprowadzić do utrzymania pokoju z Czejenami. Samotny Kowboj stawi czoło nie tylko koalicji walecznych plemion, ale też zafiksowanemu na punkcie regulaminu pułkownikowi amerykańskiej kawalerii. Na szczęście będzie mógł liczyć na pomoc pewnego szeregowego żołnierza i – jak zwykle – wiernego Jolly Jumpera.

Seria „Lucky Luke” została stworzona przez dwie legendy frankofońskiego rynku komiksowego: pisarza René Goscinnego (1926–1977) oraz rysownika Morrisa (1923–2001). Obecnie jest kontynuowana przez innych autorów.

Smerfy Komiks. Smerfy w Pilulicie, tom 31

Scenariusz: Alain Jost, Thierry Culliford
Rysunki: Pascal Garray
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron
Format: 216×285
Cena: 34,99

To album o Smerfach, dość spokojnych istotach, które lubią opowieści o szalonych przygodach.

Poeta często miewa natchnienie, ale inne Smerfy rzadko kiedy chcą słuchać jego nudnawych utworów. W końcu dostaje dobrą radę: napisz książkę pełną przygód i niezwykłych wydarzeń, bo wszyscy lubią takie opowieści. Ale czy łatwo jest zaspokoić gusta odbiorców? Zobaczmy, czy Poeta będzie w stanie wymyślić historię, którą czyta się z zapartym tchem!

Smerfy wymyślił belgijski scenarzysta i grafik Pierre Culliford (1928–1992) używający pseudonimu Peyo. Obecnie autorami serii są następcy Peyo, w tym jego syn Thierry.

Lulu i Nelson. Biała lwica, tom 3

Scenariusz: Charlotte Girard, Jean-Marie Omont
Rysunki: Aurélie Neyret
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: twarda
Objętość: 72 strony
Format: 216×285
Cena: 44,99

Trzecia i ostatnia część przygodowej opowieści dla dzieci o spełnianiu marzeń, walce o wolność i miłości do zwierząt. Pierwszy tom serii zdobył nagrodę na francuskim Festiwalu Komiksowym w Blois w 2020 roku. W tym samym roku na podstawie komiksu powstał długometrażowy film animowany.

Lulu zamieszkała na farmie adwokatki Mary, która broni praw czarnoskórej ludności RPA. Walka z rasistowskim systemem jest bardzo niebezpieczna, o czym już niedługo mają się przekonać mieszkańcy gospodarstwa. Czy jednak mimo zagrożeń uda im się przetrwać i dalej prowadzić działalność? A czy sama Lulu zrozumie, że nie powinna zabierać lwiątek do Włoch, bo tresowanie i pokazywanie dzikich zwierząt na arenie jest odebraniem im wolności?

Scenarzystami serii są Charlotte Girard i Jean-Marie Omont, którzy wcześniej wspólnie tworzyli niezwykle wysoko oceniany przez czytelników cykl mangowy „La balade de Yaya”. Rysunki są dziełem Aurélie Neyret, ilustratorki pism dziecięcych i współautorki znanej także w Polsce serii „Pamiętniki Wisienki”.

Supersi. Samotność, tom 4

Scenariusz: Frédéric Maupomé
Rysunki: Dawid
Przekład: Marek Puszczewicz
Oprawa: twarda
Objętość: 120 stron
Format: 148×210
Cena: 39,99

Troje dzieci z innej planety – Mat, Lili i Benji – są obdarzone supermocami i wspomagane przez robota Ala. Są rozdarte między chęcią prowadzenia normalnego życia wśród ludzi a lękiem przed odkryciem, kim są. W tej serii autorzy podejmują takie tematy, jak poszukiwanie tożsamości, rodziny, samotności i odmienności pod przykrywką opowieści o superbohaterach.

W czwartym tomie dowiadujemy się, że Mat nie radzi sobie po zniknięciu Benjiego, bo nadal jest w szoku, a jego siostra Lili za wszelką cenę próbuje odszukać młodszego brata. Nieoczekiwanie dzieci znajdują schronienie u inspektora Leseca, który zrobi wszystko, żeby im pomóc.

Louca. Wszystko idzie źle, tom 7

Scenariusz: Bruno Dequier
Rysunki: Bruno Dequier
Przekład: Maria Mosiewicz|
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 68 stron
Format: 215×290
Cena: 34,99

Siódmy tom uwielbianej przez francuskie nastolatki serii o chłopaku chcącym zostać dobrym piłkarzem i o jego przyjacielu nie z tej ziemi.

Louca przystępuje do kolejnych pojedynków z zawodnikami, których chce ściągnąć do nowo utworzonej drużyny Feniksów. Stara się z całych sił dorównać przeciwnikom w różnych dyscyplinach sportu, ale nawet z pomocą ducha Nathana często nie może osiągnąć celu. Chwilami wręcz myśli, że wszystko idzie źle… Musi też się starać o odzyskanie zaufania pięknej Julii, a w dodatku staje się celem profesjonalnego zabójcy! Jak Louca poradzi sobie z tyloma kłopotami naraz?

Autorem opowieści jest Bruno Dequier, który pracował przy takich filmach jak „Przygoda w Paryżu” czy „Lorax”. Potem stworzył komiksowy cykl „Louca”, który szybko stał się przebojem rynku frankofońskiego. Trzeci tom serii został w 2014 roku wyróżniony belgijską Nagrodą Saint-Michel w kategorii komiksu dla młodych odbiorców.

Kumpelki na wsi, tom 6

Scenariusz: Christophe Cazenove
Rysunki: Philippe Fenech
Przekład: Adam Tomczak
Oprawa:
miękka ze skrzydełkami
Objętość: 48 stron
Format: 215×290
Cena: 34,99

Rok szkolny nareszcie się skończył i kumpelki oddają się zasłużonemu odpoczynkowi. Jednak dla Jessiki wakacje nie zapowiadają się wesoło – rodzice wysyłają ją na miesiąc na wieś, do dawno niewidzianej ciotki i kuzynki. Życie na wsi radykalnie odbiega od tego, do czego Jess jest przyzwyczajona. No i jak wytrzyma tyle czasu bez koleżanek?

Seria adresowana jest dla nieco starszych miłośniczek „Sisters”. Jej scenarzystą jest Christophe Cazenove – autor serii „Sisters” oraz „Kasia i jej kot” czy „Mali bogowie”. Za rysunki odpowiada Philippe Fenech, twórca ilustracji do znakomicie ocenianego przez czytelników cyklu przygodowo-humorystycznego „Ulysse!” czy przeznaczonej dla młodych odbiorców historii „Léo Passion Rugby”.

 

Diabełki – Brat i siostra na zawsze! tom 4

Scenariusz: Olivier Dutto
Rysunki: Olivier Dutto
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 144 strony
Format: 167×255
Cena: 49,99

Dwa diabełki nie mogą bez siebie żyć… a dokładniej mówiąc: nie mogą żyć bez robienia sobie na złość! Sprytna Nina uważa dzień za stracony, jeśli nie doprowadzi do ukarania brata przez rodziców, z kolei Tomek wykorzystuje każdą okazję, aby zdezintegrować siostrę, którą podejrzewa o bycie agentką kosmitów. Bywa jednak, że rodzeństwo łączy siły w sytuacjach wymagających współpracy. Wtedy okazuje się, że diabełki naprawdę nie potrafią bez siebie żyć, a co więcej, uświadamiają sobie, że są bratem i siostrą na zawsze!

 

Scenarzystą i rysownikiem serii jest francuski twórca Olivier Dutto, który zdobył popularność właśnie „Diabełkami”, które są wydawane od 2004 roku. Wymyślił też serię poboczną, „Grippy”, poświęconą leniwemu kotu Niny i Tomka.

Jedna z najpopularniejszych we Francji serii humorystycznych dla dzieci. Druga część cyklu została w 2005 roku wyróżniona nagrodą na Festiwalu Komiksu w Angoulême w kategorii dla młodych odbiorców. Czwarty album zbiorczy składa się z trzech tomów oryginalnych: „Jak ujarzmić brata”, „Urwanie głowy z tym bratem!” oraz „Brat i siostra na zawsze!”.