Wypracowanie jest pracą pisemną w formie krótkiego tekstu na określony temat, w którym rozstrzygnięty jest jeden lub kilka tematów w celu naświetlenia wybranego problemu, scharakteryzowania przedmiotu rozumowania, analizy, porównania lub interpretacji informacji.
Esej natomiast jest gatunkiem pracy pisemnej, tekstem o długości 1,5-2 stron, w którym autor emocjonalnie i subiektywnie ujawnia swoje podejście do określonego problemu, zadaje ważne pytanie, zachęca czytelnika do zwrócenia uwagi na pewne zjawisko w społeczeństwie i odpowiednie reagowanie.
Różnica między esejem a wypracowaniem nie jest oczywista dla naszych studentów, ale dla uproszczenia zauważamy, że nasze szkolne wypracowania z literatury są najbliższe formatom prawdziwych esejów, podczas gdy wypracowanie w amerykańskim systemie edukacyjnym przypomina bardziej streszczenie lub raport z lekcji języka angielskiego.
Studiowania w USA nie da się wyobrazić bez esejów
Zagraniczni studenci mogą być nieco zszokowani liczbą esejów, które wykładowcy zadają do napisania. Amerykanie natomiast są przyzwyczajeni do tej formy pracy domowej. Faktem jest, że na uniwersytetach zachodnich jest o wiele więcej materiałów szkoleniowych poświęconych niezależnemu przetwarzaniu niż na polskich uczelniach. Kontrola nabytej wiedzy nie jest przeprowadzana za pomocą testów, podobnie jak w przypadku tematów, które powinny być analizowane na wykładzie, ale poprzez proszenie uczniów o napisanie eseju.
Ponadto amerykański system edukacji z dumą uczy studentów krytycznego myślenia i umiejętności nakłaniania rozmówcy (w naszym przypadku czytelnika) do działania. Właśnie eseje mają na celu ocenę tych dwóch umiejętności, aby wykładowca mógł ocenić nie tylko staranność studenta w studiowaniu materiału, ale także jego zdolność do twórczego przetwarzania i wykorzystywania nowej wiedzy w praktyce.
Dlaczego pojawiają się trudności z napisaniem esejów?
Po pierwsze, posiadanie umiejętności pisarskich w języku obcym samo w sobie jest rzadko spotykanym fenomenem wśród studentów.
Kompetentny tekst i umiejętność wyrażania myśli we właściwej kolejności to cenne cechy studenta, które znacznie podnoszą jego reputację wśród wykładowców. Nie każdy ma możliwość pięknego i szybkiego komponowania tekstów na konkretny temat, nawet jeśli ma coś, czym może podzielić się z czytelnikiem.
Drugą trudną rzeczą w esejach są cechy gatunku. Dla większości ludzi trudno jest zrozumieć różnicę między esejem a wypracowaniem, a jeszcze trudniej jest stworzyć własny, unikalny tekst na podstawie tych samodzielnie zdobytej wiedzy. Dlatego w USA wśród studentów są bardzo popularne strony internetowe, świadczące usługi napisania esejów, takie jak papernow.org, gdzie wykwalifikowani autorzy piszą teksty w ciągu kilku dni lub nawet godzin (w zależności od złożoności i pilności zadania).
Esej studencki w Stanach Zjednoczonych jest najpopularniejszym rodzajem pracy domowej, więc nie można się bez niego obejść w trakcie studiów. Jeśli jednak dokładnie zagłębisz się w siebie lub powierzysz sprawę profesjonalistom, możesz uniknąć porażki i spokojnie kontynuować naukę na wybranej uczelni.