Jaki kierunek studiów wybrać, by potem bez problemu odnaleźć się na rynku pracy?
Miniony rok 2020 wiele zmienił w polskiej gospodarce. Pandemia mocno zachwiała wieloma jej gałęziami, duża ilość przedsiębiorców niestety nie podołała temu dynamicznemu rozwojowi nowej rzeczywistości. Czy zdarzenia, które miały miejsce, powinny wpłynąć na kierunki kształcenia przyszłych studentów?
Wpływ pandemii na rynek pracy
W wyniku obostrzeń, ewoluujących nakazów i zakazów, wielu przedsiębiorców stanęło oko w oko z poważnym kryzysem. Nie wszyscy wyszli z tej konfrontacji cało. Najmocniej ucierpiały branże: turystyczna, rozrywkowa, restauracyjna. Znaczna liczba firm musiała zmienić swoją strategię. Restauracje zaczęły dostarczać posiłki do domów, a sklepy stacjonarne przeszły głównie na handel drogą internetową. Ogromny rozwój przeszła branża e-commerce. Budowanie marki, handel oraz obsługa klienta w dużej mierze przeniosły się do sieci. Społeczeństwo przekonało się, jak wiele można załatwić bez wychodzenia z domu. Dostęp do Internetu stał się niemal podstawą do sprawnego funkcjonowania.
Po pierwszej fali koronawirusa i pierwszym lockdownie wzrosły słupki wskaźników bezrobocia w większości regionów Polski. Druga fala również okazała się dla niektórych bezlitosna. Zwiększyła się tym samym konkurencja na rynku pracy, szczególnie dla pracowników hotelarstwa i gastronomii.
Były jednak firmy i zawody, które przez cały rok radziły sobie doskonale. To przede wszystkim sektor IT. Wzrosło zapotrzebowanie na grafików, osoby projektujące strony www, prowadzące sklepy internetowe oraz marketing internetowy. Zwiększył się również popyt na gry komputerowe. Wirtualny kanał dotarcia do klienta stał się podstawą i prawdopodobnie będzie to już stały element naszej nowej rzeczywistości.
Kierunki przyszłości– co warto studiować?
Rok 2020 z pewnością będzie miał duży wpływ na wybór kierunków przez przyszłych studentów. Istnieje ryzyko, że spadnie zainteresowanie chociażby hotelarstwem i turystyką. Jaki kierunek jednak wybrać, by nie martwić się potem o znalezienie dobrej pracy?
Przede wszystkim kierunki informatyczne. Wszechobecna cyfryzacja z pewnością nie zejdzie już na boczny tor, a zostanie z nami na stałe. Dobrym wyborem będzie niezmiennie filologia angielska. Nawet jako drugi kierunek lub studia podyplomowe. Znajomość języka angielskiego jest obecnie podstawowym wymaganiem większości przedsiębiorców. Umiejętność władania dodatkowym językiem obcym też będzie dużym atutem.
Pomimo zawirowań w całej gospodarce, powiązana ze wszystkimi jej gałęziami branża TSL poradziła sobie naprawdę zadowalająco. Znacząco wzrosło zapotrzebowanie na kurierów i pracowników biura w firmach przewozowych. Studenci logistyki nie muszą się więc obawiać o swoją przyszłość na rynku pracy.
Chętnych w tym roku nie zabraknie też na studia prawnicze i medyczne. To kierunki, które nigdy nie tracą na wartości.
Gdzie studiować wartościowe kierunki?
Dobra uczelnia wyższa to klucz do dalszych sukcesów. Jeśli zastanawiasz się, gdzie studiować, wybierz uczelnię biznesową o dużych osiągnięciach. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie to lider rankingu uczelni ekonomicznych w Polsce wg „Perspektyw”. Znajdziesz tu studia I i II stopnia, studia jednolite magisterskie, podyplomowe, MBA, kursy, szkolenia, a także szkołę doktorską. Dostępne kierunki dotyczą obszaru zarządzania, finansów, ekonomii, prawa, psychologii i socjologii.
Akademia Leona Koźmińskiego funkcjonuje już od niemal 30 lat i nieustannie podąża za zmianami zachodzącymi na polskim i międzynarodowym rynku. Niezależnie od sytuacji gospodarczej władze uczelni oraz wykładowcy starają się zapewnić swoim studentom jak najlepszy start w przyszłość.