Rozważasz uzupełnienie swojego wykształcenia, ale nie wiesz, czy warto wkładać w to swój cenny czas i pieniądze? Masz pracę i zastanawiasz się, czy próbować zawalczyć o lepszą? Mówią, że kto nie ryzykuje, ten nie ma, lecz w przypadku nauki trudno mówić o ryzyku, ponieważ tu zawsze zyskujesz.
Wykształcenie wyższe nie jest już tak wyjątkowe, jak kiedyś. Staramy się dbać o poziom naszej edukacji, by mieć rozległą wiedzę, szersze kompetencje i lepiej wypadać na tle konkurencji. Sytuacja na rynku pracy, choć wydaje się trudna, motywuje nas do tego, by kształcić się i rozwijać.
Dla kogo są studia podyplomowe?
Studia tego typu są dla każdego, kto jest już posiadaczem tytułu licencjata, inżyniera bądź magistra i chce uzupełnić swoje dotychczasowe wykształcenie lub zdobyć dodatkową specjalizację. Często dzięki dodatkowemu kierunkowi masz szansę na otrzymanie awansu czy bardziej prestiżowej posady. Zwykle są to studia niestacjonarne, więc zajęcia odbywają się w weekendy, nie kolidując z pracą studentów i trwają 2-4 semestry.
Aby uczestniczyć w zajęciach, trzeba poświęcić swój wolny czas, co wydaje się być trudne dla osób zapracowanych. Warto jednak potraktować to jako inwestycję w swoją przyszłość, która może zwrócić się z nawiązką. Studia podyplomowe są nie tylko okazją do przyswojenia dodatkowej wiedzy, ale również poznawania nowych ludzi, równie zafascynowanych daną dziedziną.
Dzięki temu można także dużo zyskać, zwłaszcza gdy jesteś osobą, która lubi rozmawiać z ludźmi i dzielić się własnymi doświadczeniami zawodowymi. Kto wie, być może dzięki studiom znajdziesz nową pracę lub poznasz partnera biznesowego.
Studia podyplomowe w Warszawie
Mieszkańcy stolicy mają szeroki wybór uczelni. Jak wskazać tę właściwą i co powinno decydować o jej wyborze? Czego oczekuje się od studiów podyplomowych? Zazwyczaj rozwoju w konkretnej dziedzinie, który ma przynieść właściwą pozycję i pieniądze. Jeśli chodzi o ośrodki z ciekawymi kierunkami, warto sprawdzić studia podyplomowe w Warszawie, jakie oferuje Grupa Uczelni Vistula. Szkoła ma do zaoferowania wyłącznie kierunki praktyczne.
Kierunki studiów podyplomowych, jakimi dysponuje, to m.in.:
- coaching,
- doradztwo zawodowe,
- finanse i rachunkowość,
- metodyka nauczania języków obcych,
- audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce.
To sprecyzowane specjalizacje, przygotowujące do konkretnych zawodów. Dają one wiele nowych możliwości na zdobycie dobrego zatrudnienia, zarówno w kraju, jak i za granicą. Warto wspomnieć również, że koszt studiów podyplomowych może być bliski zeru, jeśli kandydat jest osobą bezrobotną i udowodni, że zdobycie wykształcenia pomoże mu znaleźć pracę. Takie dofinansowanie przez PUP może znacznie odciążyć domowy budżet.
Co zyskasz kończąc podyplomówkę?
Studia podyplomowe to inwestycja, zarówno pieniędzy, jak i czasu. Nic jednak nie opłaca się tak, jak inwestycja w siebie, szczególnie taka, która zwróci się z nawiązką. Nauka niesie ze sobą rozwój, a dodatkowo, przy dobrym wyborze kierunku, rozwija horyzonty, otwiera nowe drzwi. Już samym faktem wpisania do CV kolejnego kierunku, specjalizacji, zyskujesz w oczach rekrutera, który widzi, że ma do czynienia z osobą ambitną, nastawioną na rozwój.
Studia podyplomowe dotyczą węższego obszaru nauczania, niż dzieje się to w przypadku studiów I stopnia. Mamy do czynienia z konkretną dziedziną, zdobywamy wiedzę z zakresu, który pozwoli nam na wyspecjalizowanie się w danej tematyce. Wiele zawodów wymaga ciągłego dokształcania się z racji dynamiki, która je charakteryzuje. To zjawisko bardzo widoczne np. w informatyce, pedagogice, biznesie. Rynek pracy skłania nas do podążania za nowymi rozwiązaniami, trendami i tylko najsilniejsi mają szansę na to, by dotrzymać mu kroku.