Programista bez studiów – jak nim zostać?

Komentowanie wyłączone
9_wynik

Branża IT w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością. Praca w tej dziedzinie czeka na osoby z wyższym wykształceniem informatycznym, ale nie tylko. Programowanie przyciąga coraz więcej osób, głównie ze względu na korzystną pensję i pełną wyzwań, kreatywną pracę. Okazuje się, że w tym zawodzie dyplom oraz wykształcenie nie są stawiane na pierwszym miejscu. Przede wszystkim liczą się odpowiednie umiejętności, w tym także zdolność do analitycznego myślenia. Jak zatem zostać programistą bez studiów? Sprawdźmy!

Dobry programista – jaki powinien być?

Zanim przejdziemy do sposobów, dzięki którym można wykonywać zawód programisty bez ukończenia studiów wyższych, zastanówmy się, czym powinna cechować się osoba chcąca podjąć zatrudnienie w tym kierunku. Naukę programowania można porównać do nauki obcego języka, dlatego też najważniejsze będą tutaj: cierpliwość, wytrwałość, a przy tym także rzetelność i dokładność. Osoba chcąca rozpocząć swoją przygodę z programowaniem powinna cechować się też logicznym, analitycznym myśleniem i znać podstawy algorytmiki. Dobrą cechą programistów jest spostrzegawczość oraz umiejętność skupienia się w każdych warunkach.

Zobacz oferty pracy na protocol! Znajdziesz tam wiele ciekawych propozycji z branży IT!

Praca programisty – co zamiast studiów?

Obecnie na rynku pracy często poszukiwane są osoby na stanowisko programisty. Wszyscy, którzy chcą się szkolić w tym kierunku mają wiele możliwości edukacji. Istnieje sporo kursów i bootcampów, na których można rozpocząć naukę programowania od podstaw. Jeśli ktoś nie ma możliwości na naukę stacjonarne, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się kurs online. To na przykład idealna opcja dla osób, które aktualnie pracują i chcą się przebranżowić, ale mają ograniczenia czasowe w ciągu dnia. Takie szkolenia różnią się głównie czasem trwania, tempem nauki oraz poziomem zaawansowania. Dużą popularnością i dobrą opinią cieszą się też bootcampy. Można w trakcie ich trwania liczyć na wsparcie mentora, konsultacje przy wykonywaniu zadań i skrupulatną analizę popełnianych błędów.

Jak zacząć pracę programisty bez studiów?

Jeśli jesteś na etapie startowym i jeszcze nic nie wiesz o programowaniu – na samym początku warto ogólnie zaznajomić się z tematem. Pomocne oczywiście będą w tym materiały w sieci (np. krótkie filmiki od specjalistów na YouTube.com), można sięgnąć również po liczne pozycje książkowe. Znaleźć można także wiele tutoriali dla początkujących – to najlepszy sposób na to, by sprawdzić, czy polubisz się z programowaniem. Potem warto poczytać o konkretnych językach programowania, do czego służą poszczególne z nich, i w jakich projektach się je wykorzystuje. Później trzeba zdecydować, którego języka warto nauczyć się w pierwszej kolejności.

Następnie warto sprawdzić, czy w Twojej okolicy znajduje się instytucja oferująca naukę programowania. Zapisz się na kurs lub studia, ćwicz wytrwale, nie przejmuj się popełnianymi błędami, bo przecież trening czyni mistrza! Po ukończeniu kursu dostaniesz certyfikat, który da Ci prawo do legalnego wykonywania zawodu programisty.

Kiedy już zdobędzie podstawową wiedzę, to najlepiej zdecydować się na staż lub praktyki w firmie zajmującej się IT. W ten sposób w praktyce uda się sprawdzić nowo nabyte umiejętności oraz przekonać, czy dana branża faktycznie Ci odpowiada.

Interesują Cię oferty pracy z branży IT! Wejdź na Pracuj.pl! Pracodawcy czekają na Twoje CV!

Podsumowanie

Do nauki programowania nie trzeba ogromnego talentu. Liczy się wytrwałość, cierpliwość, czas poświęcony na naukę oraz ćwiczenia praktyczne. Na pewno nie pożałujesz!

 

Zastanawiasz się jak obliczyć koszt wyjazdu służbowego? Skorzystaj z kalkulatora krajowej podróży służbowej dostępnego na Pracuj.pl!