Co trzeba wiedzieć o studiach za granicą: lista kontrolna dla polskich kandydatów

nauka

Przyjęcie na uniwersytet zagraniczny rozpoczyna się na długo przed ukończeniem szkoły średniej. W ciągu roku musisz przygotować dokumenty, wybrać instytucję edukacyjną, zaplanować podróż i zakwaterowanie. Będziesz także musiał przejść rozmowę kwalifikacyjną i przesłać esej (list motywacyjny) na określony temat do komisji rekrutacyjnej.

 

Do przyjęcia potrzebne są wysokie wyniki z przedmiotów szkolnych, obecność w życiorysie udziału w życiu społecznym, potwierdzona certyfikatem znajomość języka (IELTS, TOEFL, TCF / DELF / DALF itp.) Oraz potwierdzenie finansowych możliwości studiowania. Istnieją również granty na studia na zagranicznych uczelniach (stypendia dla studentów o wysokich osiągnięciach szkolnych).

Jak studenci są oceniani?

Studenci w Europie otrzymują oceny według siedmiostopniowej skali ocen ECTS, natomiast w Stanach Zjednoczonych działa pięciostopniowa skala od najwyższej oceny A + do najniższej E. Z reguły do ​​zaliczenia semestru wymagane są wyniki w nauce nie gorsze niż ocena D. Co więcej, kryteria oceny są złożone i często różnią się w zależności od różnych uczelni, a nawet wśród różnych wykładowców.

W pracy studenta ważna jest poprawność odpowiedzi na testy, nowość w jego badaniach naukowych oraz poprawna argumentacja swojej opinii. Istotną rolę odgrywa nawet sposób oddania prac domowych i dotrzymywanie terminów. Ich naruszenie (nawet z ważnego powodu) stwarza poważne problemy, aż do odmowy przez wykładowcę zaliczenia semestru z pozytywną oceną.

Jak odrabiają prace domowe?

Samodzielna praca studentów na uniwersytetach europejskich i amerykańskich jest zaprojektowana inaczej niż w Polsce. U nas studenci najczęściej odrabiają zadania domowe w formie przygotowywania zadań do praktycznej lekcji, uczą się notatek z wykładów, i rzadko przygotowują eseje lub raporty na temat lekcji. Za granicą studentom oferuje się wiele różnych rodzajów zadań domowych – od projektów naukowych po wyszukiwanie niezbędnych informacji (badań) w celu przygotowania się do praktycznych zadań.

Najczęstszą formą zadań jest napisanie esejów. Eseje te bardzo różni się od naszego rozumienia wypracowań w stylu szkolnym. W zasadzie są one złożonym gatunkiem prac pisemnych, ponieważ wymagają przemyślanego połączenia faktów naukowych i analizy problematyki tematu z własnego punktu widzenia, często z praktycznym rozwiązaniem jakiegoś problemu humanitarnego.

Szeroki esej w stylu „Uważam, że …” uzyska niską ocenę, jak i połączenie informacji z 2-3 źródeł naukowych. Esej w amerykańskich szkołach wyższych i uniwersytetach słynie z wymogu uzasadnienia poglądu na problem i ujawnienia sposobów jego rozwiązania. Studenci często nie mają możliwości napisania setek esejów w ciągu jednego semestru, aby zaliczyć przedmioty i cały semestr. Na pomoc im przychodzą strony internetowe z usługami pisania esejów i innych kreatywnych lub naukowych prac studenckich, na przykład grademiners.com. To znacznie oszczędza czas i pozwala skupić się na ważniejszych sprawach – zdawaniu egzaminów, sporcie, pracy dorywczej, podróżach biznesowych.

System edukacyjny za granicą jest bardzo różny od Polskiego, dlatego przed wjazdem należy zdobyć z wyprzedzeniem jak największą ilości informacji o wybranym uniwersytecie i życiu jego studentów. Bardzo ważne jest monitorowanie swojej wydajności, aby nie stracić możliwości do nauki w następnym semestrze. Każda pomoc na studiach jest szansą na zbliżenie się do uzyskania dyplomu prestiżowego uniwersytetu, dlatego należy maksymalnie wykorzystać te możliwości.