Czy rodzic ma obowiązek płacić alimenty na dorosłe dziecko?

b654f13de8126eff3892a2869418486d

Alimenty na dorosłe dziecko to temat, który wzbudza wiele kontrowersji i wątpliwości, w szczególności wynikających z osiągniętej przez dziecko pełnoletniości i obowiązkiem alimentacyjnym rodzica.

Wiele osób uważa, że na pełnoletnie dziecko nie ma konieczności płacić alimentów, gdyż teoretycznie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Okazuje się jednak, że w polskim prawie nie ma ustalonej granicy wieku, do którego rodzic ma obowiązek płacić na dziecko.

Alimenty na pełnoletnie dziecko

Zgodnie  z polskimi przepisami rodzice są zobowiązani łożyć na dziecko do momentu gdy nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli stało się pełnoletnie, w niektórych przypadkach rodzice nadal są zobowiązani płacić alimenty na dorosłe dziecko. Jest to m.in. sytuacja, gdy dorosłe dziecko podejmuje starania o usamodzielnienie się, czyli gdy się uczy lub studiuje.

Z tych przyczyn polski system prawny nie określa górnej granicy wieku dziecka, któremu przysługują alimenty. Oznacza to, że rodzice mogą łożyć na utrzymanie dziecka długo po tym, gdy stanie się pełnoletnie.

Ważną kwestią jest również inna przesłanka, która uzasadnia dalsze płacenie alimentów na dziecko. To w praktyce często spotykana sytuacja, gdy dziecko, mimo iż się uczy czy studiuje, co prawda dysponuje majątkiem, z którego można pokryć koszty jego utrzymania, ale dochód z tego tytułu nie wystarcza na zaspokojenie jego podstawowych potrzeb. W takiej sytuacji rodzice nadal są zobowiązani partycypować w kosztach utrzymania.

Jednak od tej reguły istnieją wyjątki, gdyż w utrwalonym orzecznictwie sądów wskazuje się, że studia same przez się nie wyłączają możliwości samodzielnego utrzymania się całkowitego lub częściowego i nie można z góry zakładać, że studiowanie w trybie dziennym uniemożliwia pracę zarobkową.

Jak przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko?

Zasądzone wyrokiem sądu alimenty można zmienić lub znieść całkowicie w przypadku pełnoletniego dziecka. Zmiana wysokości świadczeń alimentacyjnych względem dziecka zarówno małoletniego jak i dorosłego uzależniona jest jednak od kilku czynników.

Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach nawet jeśli istnieją uzasadnione podstawy do obniżenia lub niepłacenia alimentów, nie można po prostu przestać ich płacić, nawet jeśli w przekonaniu rodzica dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania.

Konieczne jest wytoczenie przed sąd rodzinny powództwa o wygaśniecie obowiązku alimentacyjnego. Sąd orzekający o wysokości alimentów lub o uchyleniu obowiązku alimentacyjnego bierze pod uwagę uzasadnione potrzeby uprawnionego dziecka oraz możliwości finansowe rodzica.

W przypadku gdy dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać, jak ma to często miejsce w przypadku dorosłych dzieci, niejednokrotnie takie powództwo jest uwzględniane. Jednak sprawy o uchylenie alimentów na dorosłe dziecko wymagają odpowiednich dowodów, argumentów i strategii działania.

Jeśli zależy nam na skutecznym przeprowadzeniu sprawy w sądzie, warto postawić na zawodowego prawnika rodzinnego, który zadba o nasze interesy przed sądem. Doświadczony radca prawny od spraw rodzinnych, jako profesjonalista bez wątpienia pomoże przeprowadzić sprawę alimentacyjną tak, aby najlepiej zabezpieczyć interesy klienta i uzyskać korzystne rozstrzygnięcie w procesie rodzinnym.

Kancelaria Budrewicz – ul. Okrzei 18 lok. 20, 03-710 Warszawa

Strona www: https://www.rozwod-warszawa.pl