Niezawodne wilki do mięsa

główne_wilkdomiesa

W sklepach mięsnych czy w profesjonalnej kuchni restauracyjnej czy cateringowej ilość mięsa mielonego, które na co dzień jest poddawane dalszej obróbce jest ogromna. Bez odpowiedniego sprzętu bardzo trudno byłoby sprostać zadaniu. Na czym polega działanie wilka gastronomicznego i na co należy zwrócić uwagę, kupując wilk gastronomiczny?

Maszyna do mielenia mięsa typu wilk – czym jest?

Wilki gastronomiczne wbrew pozorom nie mają żadnego związku ze zwierzętami. Profesjonalny wilk jest urządzeniem służącym do rozdrabniania mięsa np. na kotlety mielony. Mówiąc inaczej, jest to profesjonalna maszynka do mięsa o bardzo dużych rozmiarach. Stosowana jest w przemyśle spożywczym do rozdrabniania surowca pod dalszą produkcję i przetwórstwo. Każdy wilk składa się z kilku elementów. Najważniejszym jest zestaw tnący złożony z siatki, szarpaka i noży. Oprócz zestawu tnącego, wilk posiada również tzw. gardziel z podajnikiem ślimakowym.

Zastosowanie wilka do mielenia mięsa jest proste. Kawałki mięsa są wrzucane do gardzieli, podajnik ślimakowy podaje je dalej, a przez sitko wydostaje się zmielone, rozdrobnione mięso mielone. Profesjonalne maszynki ze stali nierdzewnej to urządzenia gastronomiczne dające bardzo duże możliwości zastosowania. Mogą być stosowane nie tylko do mielenia i rozdrabniania mięsa, ale także do nadziewania kiełbas. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: lm.pl/aktualnosci/informacja/129867/wilk_do_mielenia_miesa_-_czy_warto_inwestowac_w_taki_produkt.

Jak działa wilk do mięsa? Wilk gastronomiczny do profesjonalnego zastosowania

Wilki do mięsa występują w kilku różnych rodzajach, różniących się między sobą przede wszystkim rozmiarem i zastosowaniem. Wyróżnić możemy np. wilki jednozakresowe, które są przeznaczone do wykorzystania w małych restauracjach czy barach. Składają się ze ślimaka, noża i sitka z otworami. Są najczęściej stosowane ze względu na niską cenę i łatwość użytkowania. Innym rodzajem wilków są wilki typu „Unger”, czyli wilki dwuzakresowe. Dzieli się je na dwa modele. Pierwszy z nich to 1/2 Unger, składający się ze ślimaka, szarpaka, noża i sitka. Drugi model to pełen Unger, który ma znacznie bardziej skomplikowaną budowę. Składa się z szarpaka, pierwszego noża, średniego sita, drugiego noża i drobnego sita. Zaletą tych urządzeń jest bardzo dokładne mielenie i rozdrabnianie. Tego rodzaju maszyny swoje zastosowanie znajdują w dużych punktach gastronomicznych czy w supermarketach. Więcej na temat zastosowania wilków gastronomicznych przeczytasz tutaj: gastroprodukt.pl/wilki-do-miesa.

Wilki zasilane są prądem 230V bądź 400V. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z maszynami przeznaczonymi do lokali gastronomicznych, które nie używają wilka ciągle, a jedynie chwilami. Maszyny o zasilaniu 400V zapewniają większą moc i znoszą o wiele wyższe, ciągłe obciążenia, dlatego nadają się do ciągłej pracy w dużych restauracjach czy firmach cateringowych. Posiadają specjalne zabezpieczenia, które chronią je przed przegrzaniem i przesileniem, dlatego ich wydajność jest zaskakująco wysoka.

Wilk do mielenie mięsa – jak wybrać?

Wybierając maszynę do mielenia mięsa, warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników. Przede wszystkim – rozmiar urządzenia. Im większe zapotrzebowanie na mięso, tym większa i mocniejsza maszyna będzie potrzebna. Niektóre wilki posiadają bieg wsteczny, który jest bardzo przydatny w przypadku np. nagłej awarii czy zablokowania sprzętu. Dzięki biegowi wstecznemu, znacznie łatwiej jest także odkręcić nakrętkę mocującą sitko. Wybierając odpowiednie urządzenie, warto zwrócić uwagę również na wydajność urządzenia. Określa ona, ile kilogramów maszyna jest w stanie zmielić w ciągu godziny. Trzeba pamiętać o tym, że nie każda maszyna jest przystosowana do ciągłej pracy, a większość z nich wymaga wyłączenia po 45 minutach pracy w celu ostygnięcia. Oczywiście, istnieją wilki do mielenia mięsa przeznaczone do pracy ciągłej, są one stosowane przede wszystkim w dużych firmach cateringowych. Takie urządzenia mają specjalną ochronę przed przegrzaniem i wentylowany silnik, zapewniający najwyższą możliwą wydajność.

Bardzo przydatną opcją jest wybór takiego wilka do mięsa, który w swojej budowie posiada wyjmowane części do mycia w zmywarkach. Ma to szczególne znaczenie w przypadku maszyn, które będą mielić mięso z przeznaczeniem na potrawy typu tatar, a więc bez obróbki termicznej. Gardziel takich urządzeń jest możliwa do wymontowania, wykonana jest ze stali chirurgicznej, może więc być myta wygodnie, w zmywarce.

Kolejną ważną kwestią jest dostępność części zamiennych. Do większości urządzeń możliwe jest dokupienie noży, sitek czy wałków ślimakowych. Nie można jednak wymienić szarpaków do tych wilków, które nie posiadają systemu Unger. To ważne przede wszystkim przy produkcji kiełbasy. Dodatkowe sitka zwiększając funkcjonalność i dają zupełnie nowe możliwości z

astosowania mielonego mięsa. Dostępne są także przydatne w gastronomii piły do cięcia kości – mestetyczna.pl/pila-do-ciecia-kosci-nieodzownym-elementem-kazdej-kuchni.

Materiał zewnętrzny