Usuwanie blizn laserem – jak wygląda zabieg?

usuwanie-blizn-laserem

Blizny to ślady po uszkodzeniu skóry. Wyglądają nieestetycznie i często bywają powodem kompleksów. Większość blizn znika samoistnie, kiedy uszkodzenie skóry było niewielkie i płytkie, ale niektóre z nich mogą wymagać leczenia. Jednak dzięki dostępnym możliwością, coraz większa grupa osób chce usuwać bardzo widoczne i brzydkie blizny.

 

Blizny – co to takiego?

Blizny są śladami po uszkodzeniu skóry. Tworzą się w momencie, kiedy ubytek sięga do skóry właściwej i dalszych, równie istotnych warstw skóry. Jest to stan zejściowy po zagojeniu się ubytku tkanki. Blizny mogą być efektem urazu mechanicznego, termicznego lub chemicznego, a także mogą one świadczyć o przebytym stanie zapalnym. Warto wspomnieć, że skóra to największy z ludzkich narządów, który ma zdolność do samoregeneracji. Dlatego też w momencie, kiedy ulega ona uszkodzeniu, rozpoczyna szereg procesów naprawczych. Widoczność oraz rozległość blizn zależy od wielkości i głębokości uszkodzenia skóry. Niewielki i płytki uraz skóry sprawi, że blizna z czasem będzie samoistnie znikać. Niestety, ale zdarzają się takie, które wymagają leczenia.

Jak powstają blizny?

Tworzenie się blizny to naturalny proces ludzkiego ciała. Blizna tworzy się w momencie, kiedy ubytek sięga do skóry właściwej i do dalszych warstw skóry. Skóra, która uległa uszkodzeniu, zostaje zastąpiona tkanką łączną. Jest ona słabo unaczyniona i zbita, a cały proces polega na tzw. ”bliznowaceniu”. Kształt i wielkość blizny zależy od wielu czynników

Wszystko zaczyna się od fazy zapalnej, czyli chwili zranienia skóry. W ciągu 24–48 godzin dochodzi do przekrwienia tkanki i zwiększenia przepuszczalności naczyń włosowatych. Skrzepy krwi, które są biologicznym opatrunkiem, stopniowo wypełniają ranę. Dzięki temu jest ona chroniona przed odwodnieniem i drobnoustrojami. Rusztowaniem dla strupa jest tzw. włóknik, który gromadzi się na brzegach uszkodzonej skóry.

Następnie dochodzi do ograniczonej fazy zapalnej. Jest to etap, kiedy rana się samoistnie oczyszcza. Dochodzi do napływu komórek żernych, których zadaniem jest usunięcie tych obumarłych. Naczynia krwionośne rozpoczynają proces wnikania w ranę, na co organizm potrzebuje około 7 dni.

Potem dochodzi do ostatniego etapu, jakim jest faza gojenia. To czas, w którym komórki tkanki łącznej intensywnie wytwarzają kolagen, który podtrzymuje powstającą bliznę. Komórki tkanki z czasem zaczynają się mnożyć, a nad nimi powstaje nabłonek. Natomiast ostatnią fazą, jest faza przebudowy blizny, której czas zazwyczaj wynosi od kilku miesięcy do ponad roku.

Wygląd blizny – co o tym decyduje?

Jak wiadomo, kształt i wielkość blizny zależy od wielu czynników. Przede wszystkim chodzi o przyczynę uszkodzenia skóry, miejsce na ciele oraz zależny od organizmu czas gojenia się rany i indywidualną skłonność do bliznowacenia. Na początku każda blizna wygląda praktycznie tak samo – jest mniej lub bardziej różowa. Jednak z czasem zaczyna być ona blada, a ostatecznie przybiera barwę perłową.

Niestety, ale blizna nigdy nie zyska naturalnego koloru skóry. Nie powinno się przeszkadzać w procesie gojenia się rany oraz tworzenia blizny. Zdrapywanie powstałych strupów skutkuje bardziej widoczną blizną.

Jak pielęgnować blizny?

Pielęgnowanie blizn to długi i często żmudny proces. Apteki i drogerie bogate są w wiele różnych preparatów, które pomogą zmniejszyć widoczność blizny. Jednak  wszystko zależy od tego, w jaki sposób została uszkodzona skóra. Wielkie i głębokie rany mają skłonność do tworzenia grubych oraz bardziej widocznych blizn. Natomiast niewielkie i płytkie urazy często goją się samoistnie, nie pozostawiając po sobie śladu.

Jednak można zasięgnąć dostępnych maści, kremów lub żeli, dzięki którym blizna stanie się bledsza. Apteczne specyfiki zapewne pomogą, ale w momencie, kiedy będą regularnie stosowane. Nie można oczekiwać idealnych efektów, po zaledwie kilku dniach stosowania wybranego preparatu.

Laserowe usuwanie blizn

Jeśli dostępne na rynku specyfiki nie poradziły sobie z blizną, można sięgnąć po droższą, ale bardziej skuteczną opcję. W obecnych czasach istnieje możliwość laserowego usunięcia blizn. Kiedy sprawia ona problem zdrowotny, estetyczny lub po prostu komuś przeszkadza, można zasięgnąć zabiegów medycyny estetycznej.

Klinika OT.CO w Warszawie posiada bogatą ofertę, która dotyczy blizn. Jednak trwały oraz skuteczny efekt można uzyskać za pomocą lasera. Zabieg laserowego usuwania blizn stymuluje regenerację naskórka, co znacznie zmniejszy widoczność niedoskonałości.

Jak wygląda zabieg usuwania blizn laserem?

Czas trwania zabiegu zależy od rodzaju zmiany oraz jej rozległości. Jednak zwykle trwa od 10 do 45 minut, przy czym nie trzeba obawiać się bólu, ponieważ wszystko odbywa się w miejscowym znieczuleniu. Głowica lasera kierowana na bliznę wysyła strumień światła, który tworzy w niej mikroskopijne otworki. Dzięki temu w skórze powstaje niezauważalna siateczka.

Taka siateczka mobilizuje skórę do szybkiej regeneracji oraz stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych i elastyny. Zabieg sprawia, że skóra stopniowo ulega wygładzeniu i ujędrnieniu, przez co blizna staje się niewidoczna. Zaleca się od 3 do 5 zabiegów laserowych w odstępach co 4-6 tygodni, aby efekt był widoczny oraz trwały.