W marcu wystartował kolejny cykl Pucharu Warszawy i Mazowsza w Rowerowej Jeździe na Orientację. Kolejne dwie rundy w kwietniu odbędą się na terenie Powiatu Legionowskiego, a dokładniej w Komornicy i Chotomowie.
Jesteś fanem jazdy na rowerze? Lubisz odkrywać nieznane ścieżki w lesie? Umiesz posługiwać się mapą w terenie? Jeśli tak koniecznie musisz wziąć udział w imprezie organizowanej Stowarzyszenie Team 360° i UKS Falenica. Zawody prowadzi Pan Jan Cegiełka, pasjonat tej dyscypliny sportu.
Coś więcej o cyklu
Puchar Warszawy i Mazowsza w Rowerowej Jeździe na Orientację to 37 etapów rozgrywanych w czasie 14 weekendów roku 2018. Za każdy etap zawodnicy dostają do klasyfikacji generalnej odpowiednią ilość punktów zależną od osiągniętego wyniku. W roku 2018 zostanie wykorzystany model zeszłoroczny, czyli startować można na jednej z czterech, oznaczonych kolorami (zielona, niebieska, czerwona i czarna) tras. Liczba zdobytych punktów jest obliczana na podstawie prostego wzoru, który można znaleźć w regulaminie cyklu. Klasyfikacja końcowa ustalana jest na podstawie sumy 15 najlepszych wyników.
Pojadą w Komornicy i Chotomowie
Amatorzy jazdy rowerem na orientację odwiedzą w dniach 7-8 kwietnia Komornicę (Gmina Wieliszew) – GPS: N 52°28’15.15″ E 20°55’35.71. Sklep Spożywczy i Barek, parking na posesji przyległej do sklepu i przed sklepem. adres: ul. Wspólna 38. Tam poznają przepiękne tereny na Uroczysku Poddębie. Tydzień później przeniosą się do Chotomowa i równie ciekawe trasy w Lasach Chotomowskich – GPS: 52°24’4.615″N, 20°52’34.439″E. Miejsce biura na końcu ul. Bagiennej, gdzie jest znikoma liczba miejsc do parkowania. Lepiej zostawić samochód na parkingu przy kościele i stamtąd przejechać około km. rowerem cała ulicę Bagienną.
Pełne informacje o imprezie
Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na TUTAJ. – Najważniejsze, o czym należy pamiętać, że trzeba się zgłosić do udziału, bowiem organizator dla każdego uczestnika musi wydrukować kolorową mapę z trasą, bez której nie da się wyruszyć w teren. Cały sezon liczy w sumie aż 14 rund plus tradycyjne Zakończenie Sezonu w pierwszy weekend listopada, połączone ze startem w sobotę w maratonie oraz w niedzielę w scorelaufie czasowym. Jak co roku na koniec będą czekały tym razem piękne okolicznościowe medale zrobione specjalnie na sezon 2018, nagrody i losowanie roweru firmy Wheeler Polska. Warto więc od początku przyjechać i wziąć udział we wspólnej zabawie. Sporo osób traktuje rywalizację na poważnie i walczy do upadłego o każdy punkt, ale także bardzo duża grupa startuje rekreacyjnie i traktuje, to jako formę aktywnego i bardzo przyjemnego spędzenia czasu z rodziną bądź znajomymi na łonie natury – mówi organizator cyku, Jan Cegiełka.
Wszystkie informacje o terminach i miejscach poszczególnych etapów znajdują się TUTAJ, poprzez którą także dokonujemy zgłoszeń na imprezę, a komunikacie technicznym, który ukazuje się zazwyczaj na dwa tygodnie przed każdą kolejną rundą znajdziemy szczegółowy opis lokalizacji i długości tras na poszczególny etap oraz jego wyniki i aktualną klasyfikację. Dla uczestników jest przygotowywany pamiątkowy numer startowy z imieniem i nazwiskiem oraz terminami i miejscem poszczególnych etapów. Numer jest wydawany na cały sezon jednorazowo – w razie zgubienia numeru należy o tym poinformować i zostanie przygotowany wówczas nowy numer. Na wszystkich uczestników jest także przygotowana pamiątkowa naklejka z każdej rundy, napój na mecie, coś słodkiego oraz wiele cennych nagród na podsumowanie całego sezonu. Nowością od końca ubiegłego sezonu jest możliwość zakupienia mapnika na rower – taki mapnik później wielokrotnie może być wykorzystywany podczas różnego rodzaju wypraw rowerowych. Pozwala on na umieszczenie w nim mapy, a dodatkowo jest obracany dookoła.
Jeśli chodzi o zasady warto zajrzeć TUTAJ. i w zakładce o RJnO znajdziemy całe ABC opisujące tą fantastyczną formę spędzania wolnego czasu. Podstawowa zasada dla osób po raz pierwszy wybierających się na przygodę pokonania trasy z mapą w terenie – bez wątpienia jak dobrze sobie dajemy radę jeżdżąc na rowerze zgłaszamy się trasę zieloną, wiele osób już się o tym przekonało, ale większość jednak od razu chce startować na najdłuższych trasach. Tu warto w skrócie przypomnieć mamy cztery różne trasy podczas każdej rundy – zielona najkrótsza i najłatwiejsza bez problemu pokonują ją z rodzicami 5-6 letnie ich pociechy, trasa niebieska też nie jest trudna i zalecana dla osób początkujących. Trasy czerwona i czarna są już odpowiednio dłuższe i mają o wiele więcej punktów kontrolnych w terenie do odnalezienia. Jednak co by nie pisać, to i tak jak samemu się nie podejmie rękawicy i nie przyjedzie spróbować Swoich sił, to i tak nie będzie się nadal za wiele w tym temacie wiedzieć, dlatego serdecznie zapraszam – dodał organizator.
Zawsze po zakończeniu trasy wszyscy analizują jak to zrobili i dlaczego akurat na tak prostym przejeździe stracili tyle czasu do rywali – ten element jest też jednym z piękniejszych walorów orientacji wciąga ale pozytywnie.
Tegoroczne zmagania zostały wzbogacone dodatkowo o cykl 6 maratonów, które zostaną rozegrane na dystansach 100 km, 50 km i 25 km – czyli, to czego dotychczas brakowało, a na co jest dosyć spore zapotrzebowanie ze strony rowerzystów. Szczegółowy terminarz i regulamin znajdziecie pod linkiem, kliknij TUTAJ.