Zawody w rugby na wózkach

W miniony weekend (14-15 maja) Arena Legionowo gościła niecodziennych sportowców. Na legionowskim parkiecie rywalizowali zawodnicy w rugby na wózkach. Zawody odbyły się w ramach Mazovia Cup 2011. Zwycięzcami została druźyna Four Kings z Warszawy.

Rugby na wózkach powstało w  1970 roku w Kanadzie. Tradycja tej dyscypliny sięga w Polsce 1997 roku, kiedy to Fundacja Aktywnej Rehabilitacja rozpoczęła jej popularyzowanie przy kooperacji ze Szwedami.

Druźyny

Na boisku rywalizuje po czterech zawodników z kaźdej druźyny (pełny skład druźyny na kaźdy turniej to maksymalnie 12 zawodników). Kaźdy z zawodników ma przypisaną klasyfikację sportową, która odzwierciedla jego sprawność fizyczną. Kaźdy ma przypisaną wartość od 0,5 do 3,5 punktu, a cała druźyna na placu gry nie moźe mieć łącznie więcej niź 8 punktów. Przyjęto, źe kaźda kobieta będąca w druźynie daje jej bonus 0,5 pkt.
Zasady

Zawodnicy grają na specjalnych wózkach sportowych w dwóch rodzajach. Pierwsze przeznaczone są dla zawodników ofensywnych – silniejszych i sprawniejszych, drugie dla defensywnych, których cechy motoryczne są mniejsze. Mecz rozgrywany jest w czterech kwartach, po osiem minut kaźda. Pomiędzy nimi przerwy – tak, źe całość trwa około 100 minut. Kaźde dotknięcie, uderzenie łokciem, czy przytrzymywanie przeciwnika jest karane minutową karą usunięcia z boiska, lub – jeźeli był to faul ofensywny – karą jest odebranie piłki i przekazanie jej przeciwnikom.

Punktowanie

Punkty zdobywa się przekraczając linię końcową z piłką. Trudność polega na tym, źe trzeba się przebić na połowę przeciwnika w określonym czasie i unikać zawodników, którzy nacierają z kaźdej strony. Linia bramkowa znajduje się wewnątrz „strefy”, której bronić mogą tylko trzej zawodnicy. Atakujący mogą przebywać w strefie tylko 10 sekund – taką zasadę przyjęto, by uniemoźliwić ustawianie się zawodników w jednej linii.

W Polsce tę dyscyplinę sportu uprawia około 250 zawodników. Rugby jest mniej popularne niź koszykówka na wózkach, poniewaź często zawodnicy nie są wpuszczani na halę z powodu uźywanych przez nich wózków.
Chociaź mają własną ligę (3 turnieje grupy A i B oraz 3 turnieje grup C i D) starają się organizować odrębne zawody. Szukają sponsorów i rywalizują na Śląsku w lidze, w której gra 5 zespołów. W tym roku na ruszyła liga zachodnia. Od 4 lat organizowane są zawody o Puchar Druźyny Jeżdżcy – Riders Cup. W ubiegły weekend  druźyna Four Kings z Warszawy zorganizowała turniej Mazovia Cup.

Legionowski turniej wygrała druźyna Four Kings, w finale pokonując druźynę aktualnych mistrzów kraju Flying Wings Rzeszów. Trzecie miejsce zajęła niemiecka druźyna Rugby Rats, czwartą Balian Team, piątą Sitting Horses.

Podczas turnieju, jak to bywa na takich imprezach, przeprowadzono głosowanie na najlepszych zawodników:
Najlepsi zawodnicy w poniźszych kategoriach:
0,5-1,5 Bartosz Zielski (Rugby Rats) – na codzień zawodnik Four Kings Warszawa;
2,0-2,5 Krzysztof Kapusta (Flying Wings Rzeszów) jeden z najbardziej wartościowych zawodników w Polsce;
3,0-3,5 Stephen Kicky (irlandzki zawodnik, gościnnie wystąpił podczas turnieju)
MVP Turnieju przypadło Tomaszowi Bidusiowi (Four Kings Warszawa).