Nie 25 ale 35 ciał w mogile na granicy Jabłonny. IPN nie wyklucza większej liczby masowych mogił z II WŚ w okolicy

164838447_1664535403756859_2397492705708581618_o

Grób na granicy Jabłonny (fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN)

Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) nadal prowadzi prace ekshumacyjne w leśnej zbiorowej mogile z czasów II wojny światowej, która została odkryta we wtorek (23 marca) przy ulicy Skierdowskiej w pobliżu granicy Jabłonny i Białołęki. W grobie znajdują się szczątki mężczyzn, kobiet i dzieci. Początkowo badacze IPN uważali, że znajdują się tam ciała ok. 25 osób. W piątek (26 marca) wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk poinformował, że w grobie spoczywa przynajmniej 35 osób. Wiceprezes IPN nie wyklucza, że w pobliżu już odkrytej mogiły mogą znajdować się kolejne groby z tego okresu.

 

 

Przypomnijmy, że poszukiwania w lesie przy ulicy Skierdowskiej w pobliżu granicy Jabłonny i Białołęki Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) zaczęło we wtorek (23 marca). IPN rozpoczął prace w tym miejscu po informacjach od świadka, który na początku II wojny światowej miał widzieć jak żołnierze niemieccy przyprowadzili w te okolice grupę osób, a następnie wykonali na nich egzekucję (więcej pisaliśmy TUTAJ).

 

 

W czwartek (25 marca) podczas konferencji prasowej wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk poinformował o rezultatach poszukiwań i odnalezieniu zbiorowej mogiły – Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z dołem śmierci, który powstał tutaj w okresie okupacji niemieckiej i są to zbrodnie niemieckie. Mamy tutaj do czynienia ze szczątkami osób dorosłych, ale także ze szczątkami dzieci – przekazał wiceprezes IPN.

Miejsce odkrycia zbiorowej mogiły jest cały czas zabezpieczone przez policję – Miejsce prac odwiedzili także przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej Policji, a także Komendant Komisariatu Białołęka. Miejsce prac jest objęte stałym zabezpieczeniem ze strony warszawskiej policji – informuje IPN.

Kolejne masowe mogiły z tego okresu znajdują się w okolicy?

prof. Krzysztof Szwagrzyk zaznaczył, iż miejsce, w którym zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi prace zostało wskazane przez świadka (na jednym ze zdjęć), lecz odnalezione szczątki nie potwierdzają faktu pogrzebania kilkunastu mężczyzn. Dlatego też na obszarze bezpośrednio sąsiadującym jeszcze dziś zostaną rozpoczęte prace sprawdzające, czy obok nie znajduje się kolejny dół śmierci – poinformował w czwartek (25 marca) IPN.

Ciała osób zamordowanych ułożone są naprzemiennie, ściśle obok siebie. Ich ułożenie może wskazywać na fakt wykonania egzekucji na żyjących osobach ułożonych w dole śmierci lub bezpośrednio wcześniej. Przy niektórych szkieletach osób dorosłych znajdują się szczątki dzieci. Dotychczas odnaleziono elementy odzieży cywilnej (guziki, paski, obuwie) – dodaje IPN.

Mogiła ze szczątkami 35 osób

W piątek (26 marca) wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk poinformował, że w zbiorowej mogile odkrytej we wtorek (23 marca) znajdują się szczątki 35 osób – mężczyzn, kobiet i dzieci.

– Aktualne badania archeologiczne prowadzone będą do przyszłego tygodnia. Następnie szczątki zostaną podjęte, poddane badaniu antropologicznemu i genetycznemu – informuje Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej (IPN).

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Fot: Instytut Pamięci Narodowej