Przypadki wścieklizny coraz bliżej powiatu legionowskiego. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przypomina o obowiązkowych szczepieniach psów

52045b647aa91

Lis, fot. GP archiwum

W ostatnich tygodniach na Mazowszu w powiecie otwockim wykryto trzy przypadki wścieklizny u lisów. Z tego powodu Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny na terenie powiatu otwockiego, mińskiego i miasta stołecznego Warszawy (dzielnice Wawer i Wesoła). Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przypomina o obowiązkowych szczepieniach pupili.

 

 

W styczniu br. w miejscowościach Izabela i Kołbiel w powiecie otwockim wykryto dwa przypadki wystąpienia wścieklizny u lisów. Trzeci taki przypadek został wykryty 12 lutego w miejscowości Zakręt, również w powiecie otwockim. W związku z tym Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny na terenie powiatu otwockiego, mińskiego i miasta stołecznego Warszawy (dzielnice Wawer i Wesoła).

 

 

Na terenach zagrożonych wścieklizną obowiązuje zakaz:

  • organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;
  • organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Na terenach zagrożonych wścieklizną obowiązuje nakaz:

  • trzymanie psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;
  • pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

W komunikacie Wojewoda Mazowiecki informuje, że wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie (temperaturze 60 st. C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.

“Zaszczep pupila, to tylko chwila!”

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii prowadzi akcję pt. “Zaszczep pupila, to tylko chwila!”. Akcja ma na celu przypomnienie właścicielom psów, że ich szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.