Kiedy Szpital Południowy przyjmie pierwszych pacjentów?  Spór wojewody z władzami Warszawy

Szpital Południowy w Warszawie fot. www.gov.pl

Szpital Południowy w Warszawie fot. www.gov.pl

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł nakazał przyśpieszenie prac budowlanych i wykończeniowych, żeby budynek powstającego Szpitala Południowego był gotowy do przekształcenia w szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 do 21 stycznia 2021 roku. W tym celu przekazanych ma zostać Warszawie blisko 24 mln zł. Władze stolicy obawiają się, że ten termin jest niemożliwy do realizacji i odwołały się od decyzji Wojewody.

 

 

W poniedziałek (14 grudnia) na konferencji prasowej Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwiłł poinformował, że z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 zostanie przekazanych m. st. Warszawa blisko 24 mln zł. na przyśpieszenie i dokończenie prac przy budowie Szpitala Południowego na Ursynowie. Wojewoda wyraził nadzieję, że w najbliższych dniach uda się również sfinalizować negocjacje, jakie były prowadzone z władzami Warszawy w tej sprawie poprzez podpisane odpowiedniej umowy.

 

 

Spór o termin oddania szpitala do użytku

Początkowo władze Warszawy zakładały, że budowę Szpitala Południowego uda się zakończyć z końcem marca 2021 roku, a pierwsi pacjenci będą przyjęci we wrześniu 2021 roku. Obecna sytuacja z pandemią koronawirusa spowodowała, że Wojewoda Mazowiecki 20 listopada wydał polecenie władzom stolicy, że Szpital Południowy będzie pełnił funkcję szpitala tymczasowego i powinien być gotowy na przyjęcie pierwszych osób z COVID-19 już 21 stycznia 2021 roku.

Władze Warszawy utrzymują, że styczniowy termin będzie bardzo trudny do zrealizowania. Urzędnicy planowali, że zakończenie prac nastąpi najwcześniej 25 stycznia, a uzyskanie wszystkich odbiorów potrwa do połowy lutego i dopiero wtedy będzie można przyjąć pierwszych pacjentów. Na konferencji prasowej w poniedziałek (14 grudnia) Konstanty Radziwiłł przekazał, że po rozmowach z inspektorami nadzoru budowlanego, strażakami, generalnym wykonawcą i stołecznym zarządem rozbudowy miasta ustalono, że przyśpieszenie prac i ich zakończenie byłoby możliwe z końcem stycznia 2021 roku.

Wyposażenie szpitala tymczasowego

Na konferencji prasowej Wojewoda Mazowiecki poinformował również, że większość sprzętu dla Szpitala Południowego trafi tam z Agencji Rezerw Materiałowych i ze środków finansowych przekazanych przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Do placówki ma trafić: 80 respiratorów, 300 kardiomonitorów, 25 aparatów do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej, 300 szt. łóżek szpitalnych, 300 szt. dozowników do tlenu, 100 pomp infuzyjnych, aparat do USG, aparaty do RTG. Sfinansowane zostanie też m.in. wyposażenie apteki szpitalnej, wyposażenie laboratorium, lodówka medyczna, stoły zabiegowe, monitory medyczne diagnostyczne. Oprócz specjalistycznego sprzętu szpital ma otrzymać środki ochrony indywidualnej dla personelu. Dodatkowo Konstanty Radziwiłł poinformował, że prowadzona jest już rekrutacja personelu.

Odwołanie Warszawy od decyzji wojewody

Na decyzję Wojewody Mazowieckiego z 20 listopada, co do utworzenia szpitala tymczasowego w Szpitalu Południowym do 21 stycznia 2021 roku. Miasto Stołeczne Warszawa i Szpital Solec (który ma nadzorować pracę Szpitala Południowego) złożyły 1 grudnia odwołanie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ratusz w Warszawie zawnioskował o uchylenie polecenia Wojewody Mazowieckiego. Urzędnicy zakwestionowali termin 21 stycznia 2021 roku jako możliwy na uruchomienie szpitala tymczasowego w Szpitalu Południowym i wskazali nowy termin na przyjęcie pacjentów najwcześniej na połowę lutego 2021 roku.

Określenie terminu na „najwcześniej połowę lutego” oznacza, że równie dobrze może być to termin późniejszy. W poczuciu odpowiedzialności za wykonanie niezwykle ważnego zadania stworzenia rezerwy łóżek dla mieszkańców Warszawy – w związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną, nie możemy się na to zgodzić. Przeciągnięcie terminu realizacji przedsięwzięcia sprawi, że jego cel nie zostanie osiągnięty. Data 21 stycznia wynikała z zapewnień Miasta, że prace na budowie można zakończyć w przyśpieszonym terminie do połowy stycznia. Z tego wynikały dalsze kroki prawne i organizacyjne podjęte przez urząd wojewódzki – powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek (14 grudnia) Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Wojewoda Konstanty Radziwiłł nie zgadza się na zmianę daty uruchomienia szpitala tymczasowego dla pacjentów z SARS-CoV-2 w Szpitalu Południowym, która została ustalona na 21 stycznia 2021 roku.