Jabłonna: Dlaczego podniesiono ceny opłat za wodę i ścieki? „Opłata stała nie pokrywała kosztów odczytów i wystawiania faktur”

woda-kran-foter

fot. Steve A Johnson via Foter.com / CC BY

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalnego Eko Jabłonna Sp. z o.o. na początku 2021 roku przejęło od Urzędu Gminy Jabłonna obowiązki w zakresie czuwania nad siecią wodno-kanalizacyjną. Od 11 marca na terenie gminy wprowadzone zostały na okres 18 miesięcy podwyżki za wodę i ścieki. Na Komisji Rozwoju Rady Gminy Jabłonna (22 marca) prezes Paweł Turkot wyjaśniał jakie od początku roku zostały przeprowadzone działania przez spółkę Eko Jabłonna. Prezes tłumaczył również, dlaczego w marcu zostały wprowadzone podwyżki za wodę i ścieki w gminie Jabłonna.

 

 

Przypomnijmy, że plany powołania spółki, która przejęłaby obowiązek czuwania nad siecią wodno-kanalizacyjną od Urzędu Gminy Jabłonna powstały  w listopadzie 2019 roku. We wrześniu 2020 roku oficjalnie powołane zostało Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Eko Jabłonna Sp. z o.o. Prezesem nowego gminnego przedsiębiorstwa został Paweł Turkot, który w poprzednich latach pełnił funkcję prezesa w podobnym przedsiębiorstwie w gminie Stare Babice.

 

Do zadań nowej spółki należy:

  • zawieranie umów o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków,
  • wystawianie faktur za dostawę wody i /lub odbiór ścieków,
  • windykacja należności za wodę i ścieki,
  • rozpatrywanie reklamacji dot. wystawionych faktur za dostawę wody i /lub odbiór ścieków,
  • zarządzanie infrastrukturą wodociągową i kanalizacyjną,
  • utrzymanie i konserwacja sieci wodociągowej i kanalizacyjnej,
  • wydawanie warunków technicznych na budowę przyłączy wodnych i kanalizacyjnych oraz nadzór nad budową tychże przyłączy,
  • usuwanie awarii na sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych.

 

 

Podczas ostatniej komisji rozwoju Rady Gminy Jabłonna prezes Turkot zrelacjonował pracę zarządzanej przez siebie spółki:

Styczeń:

W styczniu zatrudniono pracowników spółki w większości pozyskanych z referatu Gospodarki Komunalnej, ale nie tylko. Zajęliśmy się faktycznym przejęciem infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, czyli zinwentaryzowaniem, tak żeby na koniec stycznia powstała umowa o przekazaniu tej infrastruktury istniejącej w zarząd przedsiębiorstwa. Otrzymaliśmy w zarząd 5 stacji uzdatniania wody, 60 km kanalizacji, 40 km wodociągów i 27 przepompowni ścieków. Podpisywaliśmy w styczniu różne cesje z dostawcami wody i odbiorcami ścieków takimi jak PWK Legionowo, TBS Wieliszew, żeby te umowy, które do tej pory gmina Jabłonna miała na świadczenie tych usług i dostaw żebyśmy byli stroną tych umów – poinformował na Komisji Rozwoju prezes Paweł Turkot.

Luty:

W lutym skupiliśmy się na odpowiadaniu na pytania Wód Polskich. W końcowym etapie w lutym odbywało się zatwierdzanie opłat cen wody i ścieków dla przedsiębiorstwa oraz opłat stałych. Wody Polskie zatwierdziły nam te opłaty na najbliższe 18 miesięcy, które zaczęły obowiązywać od 11 marca i będą to opłaty tymczasowe. W lutym zakupiliśmy dla przedsiębiorstwa zintegrowany system informatyczny, który usprawni działania i ułatwi pracę pracownikom przy zawieraniu i udzielaniu umów, wystawiania faktur. Wdrażaliśmy się w ten nowy program i wprowadzaliśmy do niego dane z istniejącej dokumentacji i dotychczasowych umów. Pod koniec lutego zaczęły się prace przy organizacji zaplecza technicznego przedsiębiorstwa w miejscu przepompowni P1 w Jabłonnie – kontynuował prezes Przedsiębiorstwa Eko-Jabłonna.

Marzec:

W marcu głównym tematem naszych działań było zawieranie umów z mieszkańcami. Ten proces jeszcze trwa. Jest on obecnie zaawansowany w 60-70 procentach. Większość pracowników jest obecnie zaangażowanych w ten proces. Myślę, że do końca marca proces ten zostanie zakończony. Zaczęliśmy już również pierwsze przeglądy tego majątku pod kątem tego, czego się możemy spodziewać. Zaczęliśmy od najgrubszej kanalizacji, która biegnie wzdłuż obwodnicy i biegnie do najważniejszej przepompowni P1. Mamy już pierwsze wnioski co można zrobić i jak do tego tematu podejść. Infrastruktura jest duża i rozległa – przekazał prezes Paweł Turkot.

Po przedstawieniu przez prezesa Pawła Turkota działań jakie od początku 2021 roku podjęło Przedsiębiorstwo Eko-Jabłonna radni dopytywali się o powody wprowadzenia podwyżek za wodę i ścieki w gminie Jabłonna od 11 marca.

Jednym z radnych który pytał o podwyżki prezesa Eko-Jabłonny był radny Artur Szymkowski – Mam pytanie do Pana prezesa Pawła Turkota odnośnie podwyżek, które zostały wygenerowane. Mieszkańcy zaczęli się skarżyć, że nie zostali poinformowani w sprawie podwyżek. Czy mógłby Pan coś więcej powiedzieć na temat podwyżek, które zostały wprowadzone?

Prezes opisał procedurę jaka poprzedziła podwyżki cen opłat za wodę i ścieki w gminie Jabłonna, a następnie przedstawił powody jej wprowadzenia.

Do tej pory gmina Jabłonna posiadała taryfy uchwalone przez Wody Polskie mniej więcej dwa lata temu. One były tymczasowe więc Pan Wójt w lipcu rozpoczął procedurę kolejnego kalkulowania tych taryf. Ta procedura trwała i mniej więcej na początku października Wójt wystąpił do Wód Polskich z prośbą, żeby może jednak nie kontynuować tej procedury, skoro powstało już przedsiębiorstwo, które będzie się tym zajmowało. Wody Polskie prosiły o kontynuowanie procedowania. Przedsiębiorstwo (Eko Jabłonna – przyp.red) stworzyło podobną w wyliczeniach taryfę zgodnie z tym, że przedsiębiorstwo musi mieć taką kalkulację jak zaczyna swoją działalność. Osobą, która wnosi do Wód Polskich o zatwierdzenie tych stawek za pierwszym razem też jest Pan Wójt. W związku z tym na początku grudnia złożony został kolejny wniosek o zatwierdzenie stawek i opłat. W tym momencie Wody Polskie zorientowały się, że procedują dwa wnioski dla jednej gminy i wtedy uznały, że rzeczywiście to nie ma sensu, zakończyły procedurę pierwszego wniosku. Dalej razem z Panem Wójtem staraliśmy się, żeby Wody Polskie zatwierdziły te stawki, które były w tym drugim wniosku. To wszystko się działo w lutym i styczniu. Różnice jakie są pomiędzy tym co Państwo mieli do tej pory i co było zatwierdzone dwa lata temu są bardzo niewielkie, jeżeli się uwzględni inflację i zmianę warunków funkcjonowania tej sieci – poinformował prezes Paweł Turkot.

Prezes Paweł Turkot poinformował, że dotychczasowe opłaty stałe nie pokrywały kosztów związanych odczytami wodomierzy i wystawiania faktur:

Pierwszą rzeczą, która zaproponowaliśmy było urealniliśmy tak zwaną opłatę stałą. Ta opłata powinna co najmniej pokrywać koszty odczytu wodomierza i wystawienia faktury. Dotychczasowe stawki były takie, że nie pokrywały nawet tych kosztów. Ten wzrost o ok. złotówkę powoduje, że w końcu jest takie minimum, gdzie opłata stała pokrywa koszty odczytu i wystawienia faktury. Natomiast opłaty za metr sześcienny wody i metr sześcienny ścieków wynikają z tego, że skalkulowaliśmy jak to może wyglądać w ciągu najbliższego półtora roku i zgodnie z zasadą jaka obowiązuje przy tego typu działaniach przychody muszą pokrywać koszty. Jak się podzieli planowane koszty, które są zamieniane w przychody do pokrycia i zaprognozujemy ilości sprzedanej wody i sprzedanych ścieków wychodzą nam ceny jednostkowe i te ceny w stosunku do tych co były do tej pory w przypadku wody wzrosły o ok. 7-10 procent, a w przypadku ścieków o 1,29 procenta, więc dużo poniżej inflacji. Tak naprawdę, ile kosztuje gospodarka ściekowa w naszej gminie to dowiemy się tak po roku działalności i ustawodawca chyba to miał na względzie i przewidział, że ten pierwszy wniosek jest takim wnioskiem na próbę i dlatego on jest na półtora roku nie na trzy lata tak jak w przypadku normalnej taryfy. Dopiero po roku, a na pewno po półtora roku działalności można tak naprawdę skalkulować prawdziwe koszty funkcjonowania systemu wodociągowego i kanalizacyjnego – przekazał prezes Eko-Jabłonny.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 14

  1. włodarzom polecam wyjrzeć do innych gmin. w wielu zainstalowano elektroniczne liczniki i odczyt zdalny. mamy XXI wiek…. a co ze śmieciami? jest ta nowa umowa gdzie koszt był na poziomie tego z 2019 roku? podwyższyć o 10zł na osobę to szybko zrobiliście ale obniżyć już nie? jaki jest klucz budowy kanalizacji i wodociagów? jest jakiś? kiedy będzie w sołectwach pólnocnych? za 20 lat? dlaczego zswykły człowiek nie może na swojej działce pobudować domu? bo plan zagospodarowania nie pozwala, za to deweloper może, na działce przy cmentarzu stawiać co chce!

  2. gratki za wybor prezesa! koszty zarządu są największym czynnikiem w cenie wody i ścieków, następnie w kolejności jest amortyzacja, koszty usuwania awarii i remontów, koszty energii elektrycznej i koszty opłat środowiskowych. Coraz częsciej na łamach prasy pojawia sie temat uwolnienia cen za media by odciążyć budżetom JST.

  3. Gmina Jabłonna potrzebuje tylko jednego – zmiany Wójta. Potem wszystko się wyprostuje.

  4. powiedzcie temu ******** żeby przestrzegał zasad zachowania bezpieczeństwa przy korespondencji w czasie pandemi, z mieszkańcami, wysyła „kuriera” z umowami do podpisania tym samym długopisem, a sam ***** wymaga 3 dniowej kwarantanny w skrzynce podawcze. bo sie boi

  5. z tych kilometrów to chyba prezes cosskrecił i w teczce z Babców przywiózł w aporcie

  6. z tych kilometrów to chyba prezes cos skręcił i w teczce z Babiców przywiózł w aporcie

  7. Mętne te tłumaczenie jak woda po awarii. Odnoszę wrażenie, że rzeczywiście koszty wzrosły, ale głównie z powodu powstania i dalszego planowanego funkcjonowania spółki. Jaka będzie presja na racjonalizację kosztów spółki? Żadna. Wręcz przeciwnie. Fryzjerczyk kolejny raz sięgnął do babickich zasobów kadrowych. Jakby nasza gmina nie miała żadnych fachowców. Taka mała gmina zamieszkała przez mało rozgarniętą ludność. Fajny polityczny sygnał w stronę wyborców. Brawo! W radzie nadzorczej też rządzą Babice. Będą działać w najlepszym przypadku „na alibi.” Nie płacą za tę usługę, ani ich rodzina, ani sąsiedzi.

    • Dodam, że ostatnio zapoznałem się z umową jaką chce zawierać nowa spółka. Wzór niechlujstwa. Bez ładu i składu. Żadnego wysiłku, aby była dobrze skonstruowana. Tak jak powyżej, zrobiona „na alibi.” Powstanie spółki nie nastąpiło jako dopust boży, jak pandemia i można było dobrze przygotować okres przejściowy, a nie po trzech miesiącach – masz tu umowę i podpisuj.

  8. Na dzień dzisiejszy gmina Jabłonna nie wywiązuje się z warunków umowy. Faktury nie są przesyłane już 3 miesiąc !!!
    $
    Wójt gminy Jabłonna nie zapewnił ciągłości działania, która jest jednym z elementów zarządzania, a to pokazuje brak kompetencji wójta w tym zakresie.
    $
    Ponadto bez poinformowania nas, przekazano nasze dane osobowe spółce! Co pokazuje, że mieszkańcy nie są traktowani w tej gminie poważnie. Nie zgadzamy się na to!

    • Panie Kamilu, zgadzam się w 100%. Czy da się coś z tym zrobić?

  9. Dodam, że ostatnio zapoznałem się z umową jaką chce zawierać nowa spółka. Wzór niechlujstwa. Bez ładu i składu. Żadnego wysiłku, aby była dobrze skonstruowana. Tak jak powyżej, zrobiona „na alibi.” Powstanie spółki nie nastąpiło jako dopust boży, jak pandemia i można było dobrze przygotować okres przejściowy, a nie po trzech miesiącach – masz tu umowę i podpisuj.

    • CHŁOPIE NA OŚLE, możesz podać przykłady takich niechlujstw w umowie, bo wygląda że nie masz pojęcia o konstruowaniu takich umów i tylko siejesz ferment i zamieszanie z nienawiści do Wójta. Jedno jest pewne, że ten twój SZARY OSIOŁ ma anielską cierpliwość, bo każdy inny już dawno by cię kopnął w d*pę i jeździł na tobie.

      • …albo spotkał się w sądzie 😛

  10. Z rok już tu nie zaglądałem, jednak widzę, że wszystko po staremu. Te same osoby cały czas atakują Wójta oraz wszystko i wszystkich, którzy ocieraja się o prawicę. Och wy sieroty po Tusku, żal mi was.

Dodaj komentarz