Pierwsze odcinki kanalizacji budowanej na terenie Chotomowa zostały niedawno oddane. By spełnić wymogi dofinansowania inwestycji musi zostać osiągnięty efekt ekologiczny. Oznacza to podłączenie się jak największej liczby mieszkańców.
Część kanalizacji została już ukończona i przekazana do eksploatacji. Teraz pozostaje kwestia czy znajdą się chętni, by się podłączyć. Lista ulic, na których jest to możliwe, jest dosyć długa. – Mieszkańcy następujących ulic mogą już rozpocząć procedurę przyłączania się do sieci: ul. Jasnej – od ulicy Partyzantów do numeru porządkowego 23, ul. Pogodnej, ul. Wesołej, ul. Tęczowej,ul. Szczęśliwej – od numeru porządkowego nieparzystego 7 i parzystego 20, ul. Szafirowej, ul. Gwiaździstej, ul. Partyzantów (od ulicy Jasnej w kierunku lasu), ul. Życzliwej, ul. Serdecznej, ul. Radosnej – numery porządkowe: 22, 24, 26, 28, 29, 30 – informuje UG.
Ilu chętnych?
Informacja o możliwości podłączania się do sieci kanalizacyjnej pojawiła się na stronie internetowej UG 21 marca wraz z instruktażem, jak wygląda cała procedura. Postanowiliśmy się dowiedzieć, ile osób do tej pory postanowiło skorzystać z tej oferty. – W wymienionym rejonie do 10 maja wydano 60 warunków technicznych na podłączenie do gminnej kanalizacji i podpisano 31 umów na odbiór ścieków. Natomiast potencjalnie, w tym rejonie możliwość podłączenia się będzie dotyczyła 150 posesji – informuje Michał Smoliński, kierownik referatu marketingu i komunikacji społecznej.
Obowiązek jest
Trudno mówić, czy to dużo, czy mało po tak krótkim czasie. Pewne jest, że o uzyskaniu efektu ekologicznego, który jest potrzebny do skutecznego rozliczenia projektu nie może być jeszcze mowy. Pozostaje więc czekać na pozostałych mieszkańców posesji we wspomnianych lokalizacjach. Przypomnijmy, że istnieje obowiązek podłączenia się do kanalizacji jeśli istnieje taka możliwość techniczna, a jego niewykonanie zagrożone jest karą finansową. Największym problemem dla gminnego budżetu może być jednak brak efektu ekologicznego w całej inwestycji, co może prowadzić do konieczności zwrotu dofinansowania.