Idą większe mrozy. Policja apeluje, by nie być obojętnym wobec potrzebujących pomocy

Impressionen aus Salzburg - Sandler auf Parkbank

Osoba bezdomna fot. adobe.stock

Komenda Stołeczna Policji (KSP) zwraca się z apelem, by nie przechodzić obojętnie obok osób, którym może grozić wychłodzenie organizmu. W ciągu kilku najbliższych dni prognozy pogody przewidują znaczne spadki temperatur. Problem wychłodzenia organizmu z powodu przebywania na dworze dotyczy nie tylko osób bezdomnych i nietrzeźwych ale również starszych i chorych. Pamiętajmy, że wielu takim osobom można pomóc wzywając na miejsce służby ratunkowe.

 

 

Synoptycy przewidują, że w ciągu najbliższych dni temperatury w ciągu doby mogą spaść mocno poniżej 0°C. Z tego powodu Komenda Stołeczna Policji (KSP) wystosowała apel o reagowanie w sytuacjach, kiedy widzimy osoby, które są narażone na wychłodzenie organizmu, co może prowadzić do hipotermii i śmierci. Najbardziej na taką sytuację narażone są osoby bezdomne, które przebywają przeważnie w miejscach nieogrzewanych takich jak pustostany, altanki na działkach lub piwnice. Jednak jak przypomina policja pomocy mogą również potrzebować osoby pijane lub starsze.

 

 

Komenda Stołeczna Policja przypomina, że jednym z największych mitów jest to, że w mroźne noce najlepszy na rozgrzewkę jest alkohol. Organizm pijącej osoby po krótkiej chwili jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Często osoby będące pod wpływem alkoholu przewracają się doznając urazów, które uniemożliwiają im podniesienie się z ziemi. W takiej sytuacji przy dużych mrozach szybko może dojść do hipotermii i śmierci.

Policja przypomina, że wyróżnia się trzy stopnie hipotermii ze względu na głębokość obniżenia temperatury ciała:

  • Lekki – temperatura ciała spada do 32-35°C – W takiej sytuacji odczuwamy efekt marznięcia. Skóra staje się blada i zimna. Występują dreszcze i drżenie mięśni. Ramiona i nogi słabną. Dodatkowo dochodzą zawroty głowy i dezorientacja.
  • Średni – temperatura ciała spada do 30-32°C – W takiej sytuacji odczuwamy wyczerpanie, w którym pogłębiają się objawy lekkiej hipotermii. Dodatkowo pojawia się brak wrażliwości na bodźce i sztywnienie mięśni. Możemy zacząć cierpieć na zaburzenia świadomości.
  • Ciężki – temperatura ciała spada poniżej 30°C – W takiej sytuacji wpadamy w stan bezwładności. Osoba taka przestaje odczuwać ból i może przypominać osobę nietrzeźwą. Mowa staje się bełkotliwa i występują problemy w poruszaniu się. Puls jest słabo wyczuwalny a oddech wolny i płytki. Źrenice przestają reagować na światło, co świadczy o niedotlenieniu mózgu. Ostatnią fazą hipotermii jest utrata przytomności. Spadek temperatury ciała do 25°C może prowadzić do śmierci.

Postępowanie z osobami z objawami hipotermii

Policja zaleca w kilku punktach jak postępować z osobami, u których wystąpiła hipotermia:

1. Sprawdź czy jest bezpiecznie.

2. Załóż rękawiczki.

3. Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność o oddech).

4. Wezwij pogotowie.

5. Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem:

– gdy jest to możliwe przenieś lub zaprowadź poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia , w innym przypadku staraj się znaleźć miejsce osłonięte od śniegu, wiatru i deszczu,

– jeżeli ubranie poszkodowanego jest mokre należy jak najszybciej je zdjąć bez zbędnego poruszania poszkodowanego (np. rozcinając je),

– w przypadku podejrzenia odmrożenia okolic dystalnych ciała tj. uszy, nos, ręce i stopy należy rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie,

– poszkodowanego okryj kocem lub folią izotermiczną złotą stroną do góry,

– dodatkowo wskazane jest okrycie szyi i głowy co zmniejszy utratę ciepła.

6. Gdy poszkodowany jest przytomny możemy podać do picia gorące napoje (w żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu).

7. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.

8. W przypadku , gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe ułoż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni swobodne oddychanie.

9. Stale kontroluj oddech poszkodowanego.

10. Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Policja informuje również, czego nie wolno robić z osobą, u której wystąpiła hipotermia:

– Nie wolno pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem).

– Nie wolno zostawić poszkodowanego samego.

– Nie wolno gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.