Od wprowadzenia nowych przepisów Policja zarekwirowała ponad 900 aut pijanych kierowców

Alkomat fot. www.policja.gov.pl

Alkomat fot. www.policja.gov.pl

Od 14 marca br. zaczęły obowiązywać przepisy, które umożliwią Policji rekwirować samochody pijanych kierowców. Auta kierowców, którzy zostaną przyłapani na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu, będą konfiskowane i przekazywane na specjalne licytacje. Przez półtora miesiąca obowiązywania nowych przepisów policjanci zajęli tymczasowo 934 pojazdy mechaniczne nietrzeźwych kierowców. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje obecnie nad zmianą niedawno wprowadzonych przepisów.

 

 

Według danych przekazanych portalowi TVN24 Biznes przez Komendę Główną Policji wynika, że funkcjonariusze w okresie od 14 marca do 26 kwietnia 2024 roku zajęli tymczasowo 934 pojazdy mechaniczne na podstawie nowych przepisów dotyczących konfiskaty aut pijanych kierowców.

Przypomnijmy, że zgodnie z nimi samochód straci każdy nietrzeźwy kierowca, który będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowodowuje wypadek przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy.

Według obowiązujących obecnie przepisów przepadek pojazdu orzekany jest obligatoryjnie m.in. w przypadku, gdy sprawca wypadku z następstwem w postaci śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu znajdował się w stanie nietrzeźwości, a zawartość alkoholu w jego organizmie była wyższa niż 1 promil. Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku pojazdu tylko w przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami.

W przypadku zatrzymania nietrzeźwego kierowcy z wysokim stężeniem alkoholu w organizmie policja może dokonać konfiskaty pojazdu na siedem dni. Następnie prokurator podejmuje decyzję o zabezpieczeniu, a w następnie sąd orzeka jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Jeśli natomiast prokuratura nie podejmie żadnych działań, auto ponownie trafia do właściciela.

Jeżeli nietrzeźwy kierowca prowadził auto w leasingu, firmowe lub będące współwłasnością, będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu po odpowiedniej wycenie.

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianą przepisów

Pomimo tego, że powyższe przepisy obowiązują od niedawna to resort sprawiedliwości już pracuje nad ich zmianami. Na początku kwietnia br. do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt nowelizacji Kodeksu karnego i innych ustaw, który ma wprowadzić modyfikację przepisów nakazujących przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę pod wpływem alkoholu.

– Należy wskazać, że już w toku prac legislacyjnych nad wskazaną wyżej ustawą zgłaszano szereg krytycznych uwag – informuje Ministerstwo Sprawiedliwości w uzasadnieniu projektu zmian.

Resort sprawiedliwości planuje zrezygnować z obligatoryjności orzekania konfiskaty auta prowadzonego przez kierowcę pod wpływem alkoholu na rzecz jej fakultatywności. Jeżeli powyższa zmiana wejdzie w życie to sądy w drodze postępowania będą oceniały zasadność kary konfiskaty, a nie będą miały z góry nakazane w tej sprawie podjęcie takiej decyzji.

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje również usunięcie możliwości orzeczenia przepadku pojazdu, gdy jest to niemożliwe lub niecelowe z uwagi na jego zbycie, utratę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie. Również, gdy pojazd w czasie popełnienia przestępstwa nie stanowił wyłącznej własności nietrzeźwego kierowcy.