Od czwartku konfiskata aut nietrzeźwych kierowców. Kiedy osoba kierująca “na podwójnym gazie” straci samochód?

Driver due to being subject to test for alcohol content with use of breathalyzer

14 marca br. (czwartek) zaczną obowiązywać przepisy, które umożliwią policji rekwirować samochody pijanych kierowców. Zgodnie z nowymi przepisami prawa auta kierowców, którzy zostaną przyłapani na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu, będą konfiskowane i przekazywane na specjalne licytację.

 

 

W czwartek (14 marca) zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu karnego, która wprowadzi konfiskatę samochodów w przypadku kierowców, którzy we krwi mają ponad 1,5 promila alkoholu.

 

 

Pojazd będzie mógł stracić również kierowca, który spowoduje wypadek mając powyżej 1 promila alkoholu w organizmie. Po zatrzymaniu pojazdu taką sprawą zajmie się sąd, który będzie mógł zdecydować o odebraniu auta i przekazaniu go na rzecz Skarbu Państwa.

Dla kierowców, którzy zostaną złapani na jeździe w stanie nietrzeźwości po raz drugi w ciągu dwóch lat, konfiskata pojazdu będzie bezwarunkowa.

Zaostrzenie prawa będzie również dotyczyć ucieczki z miejsca wypadku, które będzie traktowane na równi ze spowodowaniem wypadku pod wpływem alkoholu. W takim przypadku konfiskata pojazdu jest możliwa, nawet gdy kierowca był trzeźwy w momencie ucieczki.

Niezależnie od utraty auta za kierowanie w stanie nietrzeźwości, kierowca tak jak obecnie będzie ukarany mandatem i punktami karnymi, a także czeka go postępowanie karne, czyli przedstawienie zarzutów przez prokuraturę oraz postępowanie sądowe.

Co w przypadku, kiedy auto nie należy do nietrzeźwego kierowcy?

Nowe przepisy, które wejdą w życie 14 marca nie przewidują konfiskaty auta, gdy kierowca nie jest jego właścicielem. Jeśli kierowca prowadził auto w leasingu, firmowe lub będące współwłasnością, będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu po odpowiedniej wycenie.

Jeszcze inaczej będzie w przypadku, jeśli nietrzeźwy kierowca prowadził pojazd w ramach obowiązków zawodowych. Zamiast kary wynoszącej równoważność zarekwirowanego auta sąd będzie mógł nałożyć obowiązek wpłacenia od 5 tys. zł do 60 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Wzrośnie również maksymalna kara, którą będzie można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a nie jak obecnie do 12 lat.

Procedura konfiskaty auta pijanego kierowcy

W przypadku zatrzymania nietrzeźwego kierowcy z wysokim stężeniem alkoholu w organizmie policja dokona konfiskaty pojazdu na siedem dni. Następnie prokurator podejmuje decyzję o zabezpieczeniu, a w następnie sąd orzeka jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa.

Skonfiskowane auta trafią następnie na specjalne licytacje. Cena wywoławcza na pierwszej licytacji będzie wynosić 75 proc. wartości pojazdu, którą ustali rzeczoznawca. Jeśli podczas pierwszej licytacji nie znajdzie się nabywca, cena wywoławcza na drugiej licytacji zostanie obniżona do 50 proc. wartości pojazdu.