Kraj. Szykuje się duża zmiana w przepisach dotyczących testamentów. Rząd pracuje nad nowelizacją przepisów

fot. uokik.gov.pl

fot. uokik.gov.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje obecnie nad nowelizacją Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany, które mogą wejść w życie już w drugiej połowie roku wprowadzą m.in. nową formę testamentu – testament audiowizualny. Na czym będzie polegała nowa forma testamentu?

 

 

Obecnie najbezpieczniejszą formą przygotowania swoje ostatniej woli w sprawach majątkowych jest przygotowanie testamentu sporządzonego u notariusza. Dodatkowo oprócz powyższego działania można jeszcze wpisać testament z notarialnym poświadczeniem do Notarialnego Rejestru Testamentów. Takie działanie zapewnia łatwiejszy dostęp do poszukiwanego dokumentu. Inne formy testamentu to m.in. zwykła pisemna i ustna w obecności świadków.

 

 

Jakie zmiany w testamentach szykuje rząd?

Resort sprawiedliwości planuje wprowadzić nowe rozwiązanie w Prawie spadkowym. Nowością ma być testament audiowizualny. Zapowiedź w tej sprawie znalazła się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Testament audiowizualny ma umożliwić sporządzenie testamentu za pomocą technik audiowizualnych, na przykład za pomocą kamery (ma to być urządzenie trwale rejestrujące obraz i dźwięk, a także umożliwiające jego odtworzenie).

– W praktyce testatorzy często podejmują decyzje o sporządzeniu testamentu w ostatnich chwilach życia, kiedy sporządzenie go w ‚zwykłej’ formie ustnej może być niemożliwe z powodu braku wystarczającej liczby świadków, którzy mogliby zapamiętać i w ten sposób utrwalić treść testamentu ustnego. Utrudnione może być także sporządzenie testamentu w formie pisemnej lub notarialnej, na przykład z uwagi na nagłość zdarzenia powodującego zagrożenie życia. – informują autorzy proponowanych zmian w Prawie spadkowym.

Dodatkowo Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wprowadzić zmiany w dotychczasowej formie testamentu ustnego. Rządzący planują, aby spadkodawca mógł przedstawić swoją ostatnią wolę ustnie przy obecności co najmniej trzech świadków, jeżeli w wyniku szczególnych i nagłych okoliczności, uzasadniających obawę bliskiej śmierci spadkodawcy, jeżeli zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione.

– Tym samym przesłanki sporządzenia tego szczególnego testamentu sprowadzono w istocie do jednej. Odmiennie niż dotychczas, do sporządzenia testamentu nie wystarczy samo istnienie samej obawy rychłej śmierci spadkodawcy jak i samo istnienie szczególnych okoliczności wskutek których zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Proponowane rozwiązanie prowadzi do połączenia tych przesłanek, a dodatkowo, aby można było sporządzić testament ustny, szczególne okoliczności będą musiały wystąpić nagle. – informują autorzy proponowanych zmian.

Rząd pracuje również nad zmianami w przepisów w testamencie wojskowym. Dodatkowo zupełnej likwidacji ma ulec testament podróżny.

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale 2024 roku.