Legionowo. Farma fotowoltaiczna w miejscu składu węgla przy Kościuszki. Będzie rezerwa terenowa pod nową przeprawę kolejową

sklad-opalu-kosciuszki

Skład opału przy ul. Kościuszki w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum)

Jest wysoce prawdopodobne, że w przyszłości przez tereny przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Legionowie, na których w przeszłości znajdował się skład węgla i na którym jeszcze nie tak dawno chciano zbudować nowe osiedle mieszkaniowe, zbudowana zostanie farma fotowoltaiczna. – Leżący odłogiem teren, na którym przez lata funkcjonował m. in. skład opału, zamierza kupić Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC). Głównie po to, aby uruchomić tam dużą i wydajną farmę fotowoltaiczną – donosi wydawany przez miejską spółkę KZB Legionowo tygodnik Miejscowa na Weekend.

 

W czwartek, 14 września 2023 r. wydawany przez miejską spółkę KZB Legionowo tygodnik Miejscowa na Weekend poinformował, że na przeszło 2,2 hektarowym obszarze położonym wzdłuż torów kolejowych i ulicy Tadeusza Kościuszki, między ulicami Zygmunta Krasińskiego i Kazimierza Wielkiego w Legionowie w przyszłości najpewniej powstanie farma fotowoltaiczna. Chodzi o tereny, które są w wieczystym użytkowaniu Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska (GSSCh) z Jabłonny i na których to w przeszłości aż 2-krotnie planowano zbudować duże osiedle mieszkaniowe. Periodyk doniósł, że powyższe nieruchomości od ich użytkownika wieczystego chce odkupić legionowska elektrociepłownia i zbudować na nich farmę fotowoltaiczną.

 

 

Będzie rezerwa terenowa pod kolejny tunel kolejowy w Legionowie

Przede wszystkim chcemy tam, w możliwie największym stopniu wykorzystując dofinansowanie ze środków zewnętrznych, wybudować i uruchomić dużą instalację fotowoltaiczną. To dla nas projekt niezbędny do dalszego rozwoju i podążania w stronę efektywnego i ekologicznego przedsiębiorstwa cieplnego. Pozyskiwanie przez nas w ten sposób taniej, „zielonej” energii elektrycznej spowoduje też zmniejszenie zużycia węgla oraz kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa jako całości. Poza tym, w dobrych cenach, energię ze źródeł odnawialnych mogłyby też kupować od nas legionowskie firmy – przekazał Miejscowej na Weekend Marek Pawlak, prezes zarządu PEC, będący zarazem wiceprezydentem Legionowa. Z jego dalszych wyjaśnień wynika natomiast, że miejska elektrociepłownia jako nowy właściciel tych gruntów nie zamierza w przyszłości przeznaczać ich pod wielorodzinną zabudowę mieszkaniową i nie wyklucza udostępnienia części z nich pod budowę nowej przeprawy przez tory kolejowe w Legionowie. – W części działki, która objęta jest teraz najmami lokalnych firm, zostaną one utrzymane, co dodatkowo, obok „zazielenienia” PEC-u fotowoltaiką, czyni ten projekt opłacalnym i uzasadnionym ekonomicznie. Ponadto spółka uwzględni też na tym terenie rezerwę pod ewentualną, rozważaną budowę tam kolejnego tunelu pod torami kolejowymi –dowiadujemy się następnie z dalszej części jego wypowiedzi.

 

Kwota transakcji objęta zostanie tajemnicą handlową

Negocjacje w sprawie przejęcia wskazanych gruntów przez miejską spółkę ciepłowniczą wciąż trwają, ale jak wynika z sygnałów wysyłanych przez decydentów, realizacja tej transakcji jeszcze w 2023 r. jest już prawie pewna. Kwota nabycia tych nieruchomości ma być chroniona tajemnicą handlową, natomiast koszty poniesione w tej sprawie przez PEC w żaden sposób mają nie wpłynąć na wysokość opłat za ciepło płaconych przez legionowian.

Osiedla mieszkaniowego w miejscu składu węgla przy Kościuszki nie będzie

Przybliżmy. Osiedle 7 bloków w miejscu obecnego składu opału przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Legionowie, na które w przeszłości aż 2-krotnie zgodził się legionowski samorząd nie powstanie. Powodem, dla którego ta inwestycja nie może dojść do skutku jest brak zgody ze strony spółek kolejowych na odstępstwa umożliwiające jej realizację. Pod koniec 2022 r. GSSCh w Jabłonnie, która jest użytkownikiem wieczystym tych gruntów, zaproponowała miastu, ich odkupienie za 8 mln złotych. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

Zeszli z ceny

Pod koniec czerwca 2023 r. prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski ujawnił, że w sprawie wykupienia wskazanych gruntów wciąż trwają negocjacje z GSSCh, zaś ta ostatnia tak bardzo chce porozumieć się w tej sprawie, że jest w stanie odsprzedać miastu te grunty po znacznie niższej cenie, niż zakładała to jej pierwotna propozycja. Wówczas była bowiem mowa o kwocie około 5-6 mln zł. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

Nowa przeprawa kolejowa przy Krasińskiego?

Już kilka lat temu na forum legionowskiego samorządu opracowano kilka koncepcji budowy nowych przepraw kolejowych w naszym mieście. Jedna z nich dotyczyła budowy wiaduktu kolejowego w ciągu ulicy Zygmunta Krasińskiego tj. w sąsiedztwie terenów, na których w przeszłości funkcjonował skład węgla. Pomysł zakładał budowę nowej drogi, która byłaby drogą równoległą do obecnych ulic Tadeusza Kościuszki i Kolejowej w Legionowie. W jej ciągu nad torami kolejowymi powstałyby wiadukt. Nowa droga zaczynałaby się mniej więcej na wysokości skrzyżowania ulic Tadeusza Kościuszki i Aleksandra Głowackiego i biegłaby wzdłuż torów kolejowych. Potem, tuż za skrzyżowaniem nowej legionowskiej drogi z ulicą Zygmunta Krasińskiego, nad liniami kolejowymi nr 9 i 10 zbudowany zostałby wiadukt. Następnie, nowo projektowana droga biegłaby wzdłuż torów kolejowych i byłaby drogą równoległą do ulicy Kolejowej. Swój bieg zakończyłaby w okolicach obecnego skrzyżowania ulic Kolejowej i Stefana Gawryszewskiego. Na tym skrzyżowaniu, projektanci zaplanowali rondo. Nowa legionowska ulica od równoległych do niej ulic Tadeusza Kościuszki i Kolejowej oraz od torów kolejowych oddzielona zostałaby murami oporowymi. Informowaliśmy o tym w 2018 r. w tej wiadomości.