42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W Legionowie uroczysta msza święta, a samorządowcy złożą kwiaty pod pomnikiem w parku za ratuszem

Stan wojenny w Polsce fot. Starostwo Powiatowe w Legionowie

Stan wojenny w Polsce fot. Starostwo Powiatowe w Legionowie (archiwum GP)

42 lata temu, w niedzielę, 13 grudnia 1981 r.  generał Wojciech Jaruzelski poinformował Polaków o wprowadzeniu na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stanu wojennego. Dało to początek represjom stosowanym względem obywateli przez milicję, wojsko i Służbę Bezpieczeństwa. Taki stan trwał do 22 lipca 1983 r. W tym czasie ówczesna władza z powodów politycznych aresztowała około 10 tysięcy Polaków. W Legionowie, ofiary wydarzeń sprzed ponad 40 lat zostaną upamiętnione poprzez odprawienie uroczystej mszy świętej oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem w parku za ratuszem.

Msza w kościele będącym centrum aktywności opozycyjnej podczas stanu wojennego

W środę, 13 grudnia 2023 r. przypada 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Władze Legionowa upamiętnią wydarzenia z tamtych lat udziałem w uroczystej mszy świętej oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem Solidarności, znajdującym się w parku za Urzędem Miasta (UM) w Legionowie. Msza zostanie odprawiona o godzinie 18 w kościele pw. świętego Jana Kantego, mieszczącym się przy ulicy księdza Józefa Schabowskiego 2 w Legionowie. Jest to świątynia, która przez cały okres stanu wojennego w Polsce tj. w latach 1981-1983 była centrum aktywności ówczesnej solidarnościowej opozycji. To tam odprawiano patriotyczne msze święte, rozdawano obywatelom produkty spożywcze, których brakowało w polskich sklepach, a które przywożono do Polski z krajów zachodnich. Wysoka wieża tegoż kościoła służyła natomiast do zakłócania emisji reżimowego Dziennika Telewizyjnego.

 

Złożenie kwiatów w parku im. Solidarności

Po mszy świętej, oficjele udadzą się do parku im. Solidarności, gdzie pod znajdującym się tam pomnikiem złożą kwiaty.

 

Stan wojenny

Stan wojenny w Polsce trwał od 13 grudnia 1981 r. do 22 lipca 1983 r. W tym czasie władzę w PRL przejęła kierowana przez generała Wojciecha Jaruzelskiego Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON). Było to poniekąd odpowiedzią na powstanie masowego ruchu wolnościowego skupionego wokół Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Znakomita większość rodaków popierała bowiem postulaty związkowców, którzy domagali się poprawy poziomu życia, ale również odzyskania rzeczywistej wolności w wielu sferach społecznych. Stan wojenny w Polsce był czasem pełnym represji wymierzonych w stronę obywateli przez służby działające na zlecenie rządzących. Milicja, wojsko i SB aresztowały w tym czasie około 10 tysięcy Polaków. – Na terenie całego kraju WRON wprowadził godzinę milicyjną. Obowiązywała ona w godzinach pomiędzy 22, a 6 rano. Obywatele chcący wyjechać poza miejscowość, potrzebowali przepustki. Korespondencję pocztową cenzurowano. Na rynku prasy pozostawiono jedynie pozostające pod całkowitą kontrolą komunistów „Trybunę Ludu” i „Żołnierza Wolności”. W pierwszej fazie stanu wojennego przerwano zajęcia szkolne i uczelniane. Zawieszono działalność wszystkich organizacji społecznych i kulturalnych. W zakładach produkcyjnych i ważnych instytucjach kierownictwo przejęli komisarze wojskowi – przypominało 13 grudnia 2022 r. Starostwo Powiatowe w Legionowie.